Українські військовополонені, яких у червні Росія передала Угорщині, не поінформувавши про це Київ, були позбавлені контактів із зовнішнім світом перебували під психологічним тиском. Зокрема, угорська сторона переконувала їх не повертатися додому, лякаючи негайним повторним відправленням на фронт або судом за дезертирство.
Про це йдеться у публікації Kyiv Independent, написаною у співпраці із Радіо Свобода в Угорщині.
На початку червня відбувся Угорщина та Росія провели спільну операцію з передачі угорській стороні одинадцяти українських військовополонених, яку видання називає "дивною та загадковою". Як пояснюють журналісти, хоча Україна та Росія регулярно обмінювалися військовополоненими, іноді й за участі третіх країн, таких як Туреччина та Саудівська Аравія, цього разу Україна не була заздалегідь поінформована про операцію, і Будапешт не надав Києву жодної інформації про українських громадян на його території у наступні тижні.
"Попри крайню політичну делікатність такого кроку, і Москва, і Будапешт, де передачу з гордістю підтвердив віцепрем'єр Жолт Сім'єн, заперечують будь-яку пряму роль держави в цьому, а Угорщина стверджує, що передача була організована виключно між Російською православною церквою та угорською благодійною службою Мальтійського ордену", — йдеться у публікації.
При цьому нова інформація, отримана журналістами від українських офіційних осіб та дипломатичних джерел, а також від поінформованих осіб з Угорщини, свідчить про пряму участь угорської держави у передачі полонених. Інформація також вказує на "серйозне погіршення" робочих дипломатичних контактів між Києвом та Будапештом, які послідовно підривали захист України на своїй території та суверенітет всередині ЄС та НАТО з моменту повномасштабного вторгнення Росії.
Хто організував обмін
Про передачу українських військовослужбовців спочатку було оголошено 8 червня у короткому пресрелізі Російської православної церкви, в якому стверджувалося, що ця операція є "частиною міжцерковної співпраці на прохання угорської сторони". Наступного дня цю новину підтвердив Сім'єн, заступник прем'єр-міністра Угорщини, який сказав, що його особиста роль у координації передачі була його "людським та патріотичним боргом".
"Хоча Сім'єн охарактеризував звільнення українських військовополонених в Угорщину як "жест Угорщини" безпосередньо з боку Російської православної церкви, з російської сторони немає різниці між церквою та державою як дійовими особами. Навіть якщо залишити осторонь добре задокументований статус церкви як політичної руки режиму Володимира Путіна, військовополонені були захоплені та утримувалися, як і будь-які інші, російськими військовими, яким треба було схвалити будь-яку таку передачу", — наголошує видання.
При цьому з угорської сторони відразу ж виникли питання про обізнаність та причетність прем’єра Віктора Орбана та його уряду до оголошення про передачу. Зокрема, представник угорського уряду Золтан Ковач написав у Twitter 9 червня, що операція була скоординована Сім'єном і "здійснена на запит Угорщини", додавши, що Мальтійська благодійна служба "також брала участь у транспортуванні".
Попри це, виступаючи 20 червня у Європарламенті у Страсбурзі, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заперечував причетність уряду країни до передачі полонених. Він заявив, що "Були дискусії між церквою та релігійними організаціями, в яких угорська держава абсолютно не брала участі", запевнивши, що звільнені військові тепер можуть вільно пересуватися Угорщиною або повернутися в Україну на власний розсуд.
"Заяви Ковача та Сійярто відкрито суперечать один одному, оскільки останній стверджує, що переговори велися суворо між двома релігійними організаціями, тоді як Ковач описує роль Мальтійської благодійної служби як сприятливу, що допомогла Сім'єну з логістикою", — йдеться у дописі.
Згідно з декількома анонімними джерелами, на які посилалося угорське Радіо Свобода в червні, ні Сійярто, ні Гергель Гуляш, голова канцелярії прем'єр-міністра Угорщини, не були проінформовані про запланований переклад.
При цьому речник МЗС України Олег Ніколенко висловив переконання, що Віктор Орбан був обізнаний із планом передачі українських військовополонених. На його переконання, операцію санкціонувало вище керівництво Угорщини.
Відповідно до джерел журналістів, полонених доставили до Угорщини через Туреччину, оскільки всі прямі авіасполучення між Росією та ЄС припинилися. Співрозмовник видання не зміг підтвердити, чи перебували вони якийсь час у Туреччині та яким рейсом прибули, тоді як українські офіційні особи також відмовилися коментувати подробиці.
Що відомо про полонених
Раніше угорське Радіо Свобода повідомляло з посиланням на анонімних офіційних посадовців та дипломатів, що військові були взяті в полон під час боїв під Куп'янськом у Харківській області. Угорські офіційні особи, зокрема Сійярто, часто називали військовополонених "закарпатцями", маючи на увазі Закарпатську область України на кордоні з Угорщиною, де проживає значна угорська меншість.
"Для обох сторін (Росії та Угорщини — ред.), за словами опитаних джерел, основною метою було публічно дискредитувати Україну, малюючи картину етнічних угорських солдатів, які вимушені воювати за Київ проти їхньої волі", — зазначається в публікації.
Коли стало відомо про передачу, у засобах масової інформації швидко з'явилося припущення, що військовополонені були з цієї угорської меншини, що відповідає давньому дискурсу уряду Орбана про намагання запобігти загибелі угорців на війні в Україні.
"Той факт, що всі військовополонені, крім одного, ідентифіковані як угорці, показує, що для тих, хто погоджував передачу із Москвою, мав значення лише дещо завуальований образ порятунку угорців, а не те, ким були ці люди насправді", — пише видання.
Уповноважений України у справах зниклих безвісти за особливих обставин Олег Котенко повідомив 19 червня, що Київ встановив прізвища 11 військовослужбовців, яких віддала Росія. П’ятеро з них вже повернулися в Україну. За словами прессекретаря Координаційного штабу щодо поводження з військовополоненими Петра Яценка, всі п’ятеро були відомі Києву як військовополонені, а не зниклі безвісти.
Місцеперебування решти шістьох, які теоретично могли переїхати до інших країн Шенгенської зони, станом на 1 серпня українські офіційні особи підтвердити не змогли, заявивши, що все ще намагаються організувати їхнє повернення в Україну.
При цьому українські офіційні посадовці заявляють, що всупереч заяві Будапешта військовополонені були позбавлені основних людських свобод під час свого перебування в Угорщині. Київ стверджує, що військовослужбовці також зазнавали психологічних маніпуляцій примусового характеру в Угорщині.
"У нас є інформація, і це підтверджують ті українці, які повернулися в Україну, що на них там чинився психологічний тиск, вони отримували спотворену інформацію", — сказав речник МЗС Олег Ніколенко.
Як підтверджують дипломатичні джерела журналістів, маніпуляції полягали в тому, щоб переконати військовополонених, що у разі повернення в Україну вони негайно будуть знову відправлені на передову або засуджені як дезертири.
За словами Петра Яценка, нині полонені, які повернулися в Україну, проходять психологічну та фізичну реабілітацію.
"Вони повернулися попри всі загрози, всі маніпуляції та всі пропозиції залишитися на території Угорщини", — сказав він.