Арешт у Росії колишнього ватажка бойовиків "ДНР" Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) 21 липня може бути публічним проявом зміни балансу сил між кремлівськими фракціями. Можливо, не на користь ФСБ, де служив Гіркін. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Слідчий комітет Росії заарештував Гіркіна 21 липня, і він перебуватиме під вартою до 18 вересня за звинуваченням в екстремізмі, нагадали в ISW.
“Гіркін безуспішно намагався довести в суді, що він не становить високого ризику втечі через вирок Гаазького трибуналу, але суд послався на сумнозвісну репутацію Гіркіна і його "зв'язки в правоохоронних органах" як на причину його негайного ув'язнення”, — йдеться в аналітичному звіті.
Адвокат Гіркіна Олександр Молохов стверджував, що російські правоохоронці нібито переслідують Гіркіна за його повідомлення в Telegram від 25 травня 2023 року, в яких йшлося про невиплату грошового забезпечення військовослужбовцям 105-го і 107-го повітряно-десантних полків. Судові документи, однак, вказують на те, що російська влада порушила справу проти Гіркіна 18 липня — в день, коли Гіркін опублікував кілька різких критичних висловлювань на адресу президента Росії Володимира Путіна, відзначили аналітики. Водночас до 18 липня Гіркін послідовно критикував Путіна, але його критика в минулому не призводила до арешту.
“Російські інсайдерські джерела стверджують, що арешт Гіркіна є частиною зусиль адміністрації президента Росії, спрямованих на розправу над окремими відомими російськими ультранаціоналістами після збройного заколоту фінансиста ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина 24 червня. Російське джерело, пов'язане з російськими спецслужбами, оприлюднило документ, затверджений після заколоту ПВК "Вагнер", в якому адміністрація президента Росії нібито наказала російській владі "вжити репресивних заходів проти неосудних, включаючи Стрєлкова-Гіркіна", — відзначили аналітики.
За даними ISW, документ також був спрямований проти кількох відомих пропагандистів, включно з Маргаритою Симоньян, відомими провоєнними блогерами, депутатами Державної думи Росії, які активно працюють в Інтернеті, і Пригожина. Російські інсайдерські джерела раніше стверджували, що кремлівські фракції розпочали боротьбу за контроль над російським інформаційним простором і що перший заступник керівника адміністрації президента Росії Сергій Кірієнко намагався підірвати позиції Симоньян.
Слідчий комітет Росії — державна організація, яка, як повідомляється, заарештувала Гіркіна — є структурою, підпорядкованою Путіну, відзначили аналітики. В ISW раніше повідомляли, що після заколоту Пригожина Кірієнко помітно розширив свій контроль над російськими соціальними мережами і збільшив свій вплив у російському федеральному уряді.
Як відзначає ISW, арешт Гіркіна послідував за іншими кримінальними звинуваченнями проти ультранаціоналістів, які в минулому мали зв'язки з російськими спецслужбами. Це вказує на те, що невідомі російські чиновники можуть переслідувати відомих ультранаціоналістів, які регулярно розкривають інсайдерську інформацію про Кремль. За оцінками ISW, що Гіркіна, ймовірно, підтримує невідомий силовик, можливо, з ФСБ, який просуває свої інтереси, використовуючи Гіркіна як канал для передачі обраної інформації російській ультранаціоналістичній онлайн-спільноті.
“14 липня російська влада заарештувала колишнього офіцера ФСБ полковника Михайла Полякова, який, за повідомленнями, керував кількома популярними інсайдерськими телеграм-каналами, що спекулювали на внутрішніх розбіжностях між різними угрупованнями в Кремлі та Міністерстві оборони Росії. Російська влада також порушила кримінальну справу проти соратника Гіркіна, колишнього полковника Головного розвідувального управління (ГРУ) Володимира Квачкова, за звинуваченням у дискредитації російських збройних сил 18 липня - у той самий день, коли було порушено кримінальну справу проти Гіркіна”, — йдеться в аналітичному звіті.
Що відомо про Ігоря Гіркіна
Ігор Гіркін (Стрєлков) — російський військовий, блогер, відставний офіцер ЗС РФ, колишній полковник ФСБ, колишній ватажок терористичного проросійського військового угрупування "Народне ополчення Донбасу". Був першим "міністром оборони" "ДНР". Керував облогою Слов’янська у 2014 році. Один із чотирьох обвинувачених у справі рейсу MH17.
17 липня 2014 року в небі над Донеччиною збили літак авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував пасажирський рейс із Амстердама до Куала-Лумпура. На борту перебувало 298 людей, всі вони загинули.
Слідство з’ясувало, що ракету пустили з російського ракетно-зенітного комплексу "Бук" і відповідальною за трагедію є Росія. Справу про авіакатастрофу розглядав нідерландський суд.
17 листопада 2022 року суд в Гаазі визнав Сергія Дубинського, Ігоря Гіркіна та Леоніда Харченка винними у збитті Боїнга рейсу MH17 на Донбасі та вбивстві 298 людей. Четвертого підозрюваного, росіянина Олега Пулатова, виправдали. Першим трьом суд призначив довічне ув'язнення.
Керівниця спільної слідчої групи у справі MH17 Дігна ван Бутцелар повідомила Суспільному, що у 2023 році, ймовірно, навесні, міжнародний суд оголосить нові результати розслідування у справі про збиття літака MH17.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що виплатить 100 тисяч доларів за передачу Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) в український полон. Водночас українські волонтери, спортсмени, чиновники зібрали 50 тис. доларів в "призових" за полоненого воєнного злочинця.
Наразі СБУ та Генеральна прокуратура порушили проти Гіркіна низку справ за терористичну діяльність, тортури, вбивства та порушення державного суверенітету. Також чоловік оголошений Нідерландами в міжнародний розшук у справі про збиття цивільного Boeing 777 рейсу MH17.
Інформацію просять передавати за номером: +380 93 117 5809 — зв’язок через Viber, WhatsApp, Telegram, Signal.
У серпні з'явилася інформація, що колишнього "міністра оборони" "ДНР" Ігоря Гіркіна нібито затримали в окупованому Криму, коли він намагався потрапити на фронт у Херсонській області. У жовтні російські "воєнні кореспонденти" повідомили, що Гіркін вирушає на війну в Україну. Згодом дружина Ігоря Гіркіна оприлюднила його фотографію у військовій формі, також натякнувши, що він вирушив на війну.
Зараз Стрєлков на особистих сторінках у соцмережах критикує політику Кремля щодо України, вважаючи її надто м'якою.