Не можна дозволяти РФ маніпулювати "зерновою угодою" — представник України в ОБСЄ

Не можна дозволяти РФ маніпулювати "зерновою угодою" — представник України в ОБСЄ

Представник України в ОБСЄ Євгеній Цимбалюк
Представник України в ОБСЄ Євгеній Цимбалюк. Фото: УНІАН

Вихід з Росії із "зернової угоди" вплине не лише країни Африки, які гостро потребують постачання продовольства, а й на Європу.

Про це на пресконференції заявив представник України в ОБСЄ Євгеній Цимбалюк, передає кореспондентка Суспільного.

"Минулого разу коли Росія погрожувала виходом з зернової угоди ціни на зерно зросли на понад 23%. Тож наступного разу коли ви побачите вищу ціну на продукти в магазині — ви можете загадати про російський шантаж продовольством", — сказав Цимбалюк.

За його словами, наразі Україна шукає додаткові шляхи, щоб й далі транспортувати зерно. Йдеться зокрема й про транспортування збіжжя залізницею. Але, додав Цимбалюк, ці обсяги значно відрізнятимуться транспортування зерна морем.

"Ми, звісно розуміємо що Росія у такий спосіб намагається уникнути санкцій від Євросоюзу. Якщо ми дозволимо Росії так маніпулювати та домінувати хоча б раз — це повторюватиметься постійно", — підкреслив Євгеній Цимбалюк.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

Як заявили у Міноборони Росії ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів. Відповідно, країни прапора таких суден вважатимуться "залученими в український конфлікт на боці київського режиму", додали у військовому відомстві.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок