Розстріляні в урочищі Сандармох: у Харкові вшанували жертв сталінських репресій

Розстріляні в урочищі Сандармох: у Харкові вшанували жертв сталінських репресій

Розстріляні в урочищі Сандармох: у Харкові вшанували жертв сталінських репресій

Харків'ян, яких розстріляли за вказівкою радянського керівництва у 1937 році в Карелії, на майдані Свободи згадали поіменно.

Учасники акції зібралися біля намету "Все для Перемоги" о 17:00. Прийшли близько десяти людей.

"Ми хочемо показати, яких харків'ян знищили протягом тижня: з початку листопада і до сьомого числа 1937 року", — розповіла співорганізаторка заходу Вікторія Склярова.

5 серпня, каже Склярова, вважається початком “Великого терору” 1937-1938 років.

На майдані учасники акції-реквієму зачитали 77 прізвищ: це поети, письменники, режисери, науковці та священники, які жили на Харківщині та були страчені в урочищі Сандармох.

Почути всі прізвища та дізнатися про долі розстріляних, можна у стрімі — Суспільне транслювало акцію наживо:

Серед уродженців Харківщини, які були вбиті у Сандармосі — український поет та прозаїк Олекса Слісаренко. Про долю прадіда Олександр Поплавський дізнався від родичів, коли був школярем:

"Ми усього цього не знали за часів Радянського Союзу. Це вже коли бабуся Наташа померла, прийшли родичі, принесли всі ті книжки Слісаренко. У мене є чотири томи, це оригінали".

Олександр працює програмістом у Києві. У вільний час вивчає власний родовід та збирає архівні документи:

"У мами своєї, у дядька розпитую — хто що знає? Я думаю, мало хто знає. Там треба копати, копати. Якщо людина не знає про своїх предків, вона як листя — полетіло, зірвало його, спалило. І все. А якщо це вже рід, розумієте, це вже як дуб. Його так просто не вирвеш. Тому я саме цим і займаюсь".

За словами Олександра, інший його прадід у 1930-х роках служив в НКВС. Чи був він причетним до розстрілів, Поплавський не знає.

Серед харків'ян, яких стратили у Сандармосі, були драматурги Микола Куліш і Лесь Курбас. Всього в урочищі розстріляли понад тисячу репресованих. Кожен четвертий був українцем, розповідає історикиня Марія Тахтаулова.

Історик Юрій Дмітрієв, який віднайшов це поховання на початку 1990-х років, зараз перебуває у російській в'язниці.

"Світова спільнота і цех істориків та юристів говорять про те, що це було політичне замовлення за його діяльність саме на тлі досліджень, пов'язаних зі сталінськими репресіями. Саме він віднайшов це урочище Сандармох і розказав про нього світу. Тому що ми не знали, що сталося із Соловецьким етапом. І ці 1111 імен, які ми зараз читаємо. І завдяки Юрію Дмітрієву ми зараз ці імена віднайшли", - каже Тахтаулова.

Авторка: Дар'я Рудаченко

На початок