Путін розповів, на яких умовах РФ відновить "зернову угоду"

Путін розповів, на яких умовах РФ відновить "зернову угоду"

Президент РФ Володимир Путін
Президент РФ Володимир Путін під час наради щодо вибухів на Кримському мосту, 17 липня 2023 року, фото: Alexander Kazakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія "демонструвала витримку і толерантність", коли щоразу продовжувала Чорноморську зернову ініціативу. За його словами Захід зробив усе, щоб зірвати "зернову угоду".

Володимира Путіна цитують російські ЗМІ.

"Росія демонструвала чудеса витримки й толерантності щодо продовження "зернової угоди", але ніяких зобов’язань і домовленостей щодо неї, що ніхто не збирався виконувати, постійно тільки щось вимагали від Росії", — сказав Путін.

Він також звернув увагу на західних партнерів у зв'язку з припиненням дії угоди, а також у тому, що вони перекладають відповідальність за це на Росію.

"Росія розглядає можливість повернутися до "зернової угоди", якщо все буде вивчено і реалізовано без виключення всі принципи її участі у ній. Серед них — розблокування російських активів, пов’язаних із сільським господарством і відновленням роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса, а також усунення першкод для російських банків, що обслуговують поставки, в тому числі підключення до SWIFT", — сказав президент РФ.

Путін також додав, що Росія зможе замінити на світовому ринку українське зерно, як на комерційній, так і безоплатній основі.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

На початок