РФ може почати топити кораблі у "зерновому коридорі" — "Агенція відновлення та розвитку"

РФ може почати топити кораблі у "зерновому коридорі" — "Агенція відновлення та розвитку"

Ексклюзивно
РФ може почати топити кораблі у "зерновому коридорі" — "Агенція відновлення та розвитку"
Завантаження зерна на судно у порту Ізмаїла, 26 квітня 2023 року, фото: AP

Виконавчий директор "Агенції відновлення та розвитку" Олександр Солонтай вважає, що Росія може піти на те, щоб топити кораблі, які йдуть так званим "зерновим коридором".

Про це Олександр Солонтай сказав в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"Росія може піти на те, щоб топити кораблі, які йдуть (зерновим коридором — ред.). Всі розуміють, що може статися так що всі домовились, але Росія стріляє по цих кораблях. Тут мали б набрати чинності додаткові механізми страхування і безпеки того, що товар буде доставлений. Щоб зірвати зернову угоду, Путін може використати будь-яку зачіпку (не тільки вибух на Кримському мосту — ред.)", — наголосив Солонтай.

За його словами, президент РФ принципово не хоче продовження "зернової угоди".

"Він (Путін — ред.) принципово не хоче цієї "зернової угоди". Він на неї погодився як на компроміс і завжди шукає можливості вилізти з ситуації, яку він досі не вважає гарною і важливою для себе. Він тоді навіть скористався частиною зернової угоди: йшлося не тільки про українське зерно. Різні нюанси, але глобально його позиція не змінилася: він не вважає вигідною цю зернову угоду для себе", — сказав виконавчий директор "Агенції відновлення та розвитку".

Водночас Олександр Солонтай заявив, що для розвитку громад України потрібен не тільки "морський коридор" для вивозу зерна.

"Нам для розвитку громад потрібні різні коридори. Якщо подивитися на південь Одеської області, в Дунайському невеликому гирлі, це одна з "доріг життя". Такі самі дороги на Польщу зараз, так само на півдні. Загалом концептуально нам потрібен сухопутний коридор значно ширший і більший. Звичайно, з економічної точки зору важко чимось замінити морський коридор", — сказав Солонтай.

Він додав, що, коли йдеться про безпеку на морі, то у такому випадку "альтернатива відсутня".

"Коли ми говоримо про морську безпеку і залежність українських територій — альтернатива відсутня. Тобто ми, з одного боку, потребуємо розширення цих сухопутних коридорів і це частково вирішує частину питань", — підкреслив Олександр Солонтай.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

На початок