Перейти до основного змісту
Аграрій пояснив, від чого залежить продовження "зернової угоди"

Аграрій пояснив, від чого залежить продовження "зернової угоди"

Аграрій пояснив, від чого залежить продовження "зернової угоди"
. Судно з зерном, яке вивозили з України у рамках "зернової ініціативи". Фото: з Фейсбуку Мінінфраструктури

Продовження дії Чорноморської зернової ініціативи щодо вивезення української агропродукції, найімовірніше, буде офіційно оголошено після особистої зустрічі президента РФ Володимира Путіна та президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана.

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної Ради Денис Марчук.

"Маємо підтвердження від Туреччини і ООН, які підтримують продовження "зернової угоди". Але до особистої зустрічі або в іншому форматі дипломатичних перемовин між Ердоганом та Путіним ми не будемо бачити після 17 липня пролонгації. На серпень запланована така зустріч, будемо орієнтуватися на цей місяць", — зазначив він.

Марчук підкреслив, що експорт агропродукції критично важливий для економіки України.

"Це критично не тільки для аграріїв, а для країни, тому що у 2022 році ми показали, що 70% загального експорту, який реалізувала Україна, склала аграрна продукція. Це — валютні надходження, які йдуть в економіку країни, підтримують всі сфери життя, у тому числі і кошти, які виділяються на оборону нашої країни", — зазначив він.

За його словами, неможливість експортувати агропродукцію морськими шляхами призведе до того, що значна кількість наявних перехідних залишків залишиться в Україні. При цьому в Україні, яка вже перебуває в активній фазі збирання нового врожаю, намолочено понад 2 мільйони тонн зерна.

"Це потенційний експорт, з якого ми мали б отримувати кошти, і готуватися через пару місяців вже до нової кампанії", — підсумував аграрій.

Раніше повідомлялося, що з Одеського порту вийшло останнє судно в рамках зернової угоди, термін якої добігає кінця 16 липня.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.

Топ дня

Вибір редакції

На початок