Президент Сполучених Штатів Джо Байден розповів журналістам про переговори з українським лідером Володимиром Зеленським на саміті НАТО у Вільнюсі. Також прокоментував контрнаступ ЗСУ, про це повідомляє CNN.
Коли голову Білого дому запитали про перебіг українського контрнаступу, Байден відповів, що "не може розповідати подробиці".
"Ми довго говорили про це з військовими колегами Зеленського, і вони все ще оптимістично налаштовані, хоча й знають, що завдання стоїть важке", — сказав Байден.
Він також розповів про гарантії безпеки, які погодилися надати Україні країни "Великої сімки" на тлі відмови НАТО назвати точну дату вступу цієї країни до альянсу.
Зеленський висловлював різку незадоволеність такою позицією Альянсу. Байден визнав, що Україна не зможе увійти до НАТО до закінчення війни, але наголосив, що західні країни знайшли інший механізм забезпечення її безпеки.
"Зеленський тепер розуміє одну річ — питання членства в НАТО не має значення, оскільки має наші обіцянки", — сказав Байден і порівняв цей механізм з тим, "як ми чинимо з Ізраїлем".
США підтримують Ізраїль на міжнародній арені та надають йому військову підтримку протягом багатьох десятків років.
Що відомо про перспективи вступу України в НАТО
30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.
Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".
Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.
У Вільнюсі закінчився дводенний саміт НАТО, де обговорювалося питання України як члена Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.