Острозька Біблія: як понад 440 років тому на Рівненщині видавали сигнальні примірники

Острозька Біблія: як понад 440 років тому на Рівненщині видавали сигнальні примірники

Острозька біблія, 2021 рік
Острозька Біблія з колекції Музею книги та друкарства, фото 2021 року. Суспільне Рівне

Сигнальні примірники Острозької Біблії видали 12 липня 1580 року, про це повідомили у Facebook Музею книги та друкарства Острога. Зі слів його завідувачки Світлани Позіховської, це перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою, яке повторили всі пізніші передруки. До наших днів дійшло 350 примірників, більшість з яких — із другого тиражу, здрукованого в 1581 році.

Князь Острозький задумав видати Біблію для всіх слов’янських народів й запросив для перекладу Святого Письма кращих фахівців з латинської, грецької мов та івриту. Вони мали усунути всі зміни, додані в неї упорядниками за попередні 1,5 тисячі років. Працювали над цим сім років.

"Коштом і організаційними зусиллями князя Василя-Костянтина Острозького колектив книжників вперше створив слов'янський біблійний канон, завдяки якому церковнослов'янська мова в українізованому і кодифікованому ними варіанті набула поширення у слов'янському православному світі", — йдеться у повідомленні Музею книги та друкарства Острога.

Сигнальні примірники Острозької Біблії видали 12 липня 1580 року на Рівненщині: чим унікальна книга
Світлана Позіховська з примірником Острозької Біблії, який з моменту друку ніколи не покидав Острог, 2021 рік. Фото: Суспільне Рівне, 2021 рік

12 липня 1580 року вийшов перший тираж, сигнальні примірники. А через рік і місяць, 12 серпня — увесь півторатисячний тираж. Це була восьма за ліком друкована книга в Україні.

"Наклад Острозької Біблії – на той час був перший найбільший наклад. Книга має 1 256 сторінок, тобто велика за об'ємом. Одруківок немає. Книга дуже досконала ще й в поліграфічному плані. При друкуванні Біблії вперше в історії світового друкарства Федоров використав одночасно шість видів різних шрифтів", – говорить завідувачка музею Світлана Позіховська.

До нашого часу збереглося 350 примірників. Єдиний, який за понад 440 років з моменту друку завжди був в Острозі, знаходиться у музеї книги та друкарства.

12 серпня 2022 року в закладі презентували мультимедійну книгу, на яку можна проєктувати різний контент. Для цього дійства обрали Острозьку Біблію.

Нині в Музеї книги та друкарства її оцифровують.

"Ми працюємо над оцифруванням книги за підтримки УКФ у проекті “Оцифрування і каталогізація кириличних стародруків колекції Державного історико-культурного заповідника м. Острог”, що отримав грантову підтримку в програмі “Культурна спадщина”, — повідомили в дописі.

Музей книги і друкарства Острозького історико-культурного заповідника, окрім примірника, який ніколи не покидав Острог, має ще один, придбаний в радянські часи в московського колекціонера. По примірнику мають також Острозька академія і Рівненський краєзнавчий музей.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок