Українські партнери кажуть, що місце України в НАТО і вони готові готувати країну до вступу в Альянс. Про це заявив голова постійної делегації України в Парламентській Асамблеї НАТО Єгор Чернев в етері марафону "Єдині новини".
"Поки що ми не отримали запрошення, але це не означає програш. Проблема в тому, що до сьогоднішнього дня ми в принципі не мали того самого переліку реформ, які мають бути зроблені з боку України, і ми саме це і хотіли побачити на саміті у Вільнюсі", — сказав Чернев.
Він зазначив, що Україна "побачила шість пунктів із семи", серед яких, підтримка “формули миру”, запропоновану президентом Володимиром Зеленським, додатковий пакет допомог, додаткове озброєння та створення Ради Україна-НАТО.
"У фінальному Комюніке є адаптивні речі національної програми. Тобто це конкретика, яка буде нам надана, щоб ми виконували, а наші партнери це оцінювали. І це буде індикаторами наближення до НАТО. Не отримали тільки поки що слово “запрошення". Але воно зашифроване у тому Комюніке, яке ми зараз бачимо”, — підкреслив голова постійної делегації України в Парламентській Асамблеї НАТО.
Він додав, що Україна нині відповідає стандартам НАТО "більше, ніж середньостатистична країна самого НАТО".
За його словами, є країни, які ставали частиною Альянсу ще не маючи всіх стандартів. Проте згодом НАТО підтягувало їх до цих стандартів.
"Зараз НАТО нам говорить, ми готові вас підтягувати до цих стандартів", — додав Чернев.
Що відомо про перспективи вступу України в НАТО
30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.
Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".
Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.
У Вільнюсі 11 липня розпочався саміт НАТО, на якому Україна розраховує на чіткий сигнал про приєднання до Альянсу після війни. З 11 по 12 липня Вільнюс прийматиме понад 3 000 членів іноземних делегацій, близько 2 000 неурядових організацій та представників міжнародних ЗМІ.