Євген Пригожин не дотримується угоди з Кремлем — ISW

Євген Пригожин не дотримується угоди з Кремлем — ISW

Євген Пригожин не дотримується угоди з Кремлем — ISW
Власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин, фото: Getty Images

Керівник приватної військової компанії "Вагнер" Євген Пригожин не дотримується угоди, укладеної з Кремлем, щодо переміщення разом з його найманцями у Білорусь після спроби заколоту, яка сталась у червні.

Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Зокрема, 6 липня лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко заявив, що Євген Пригожин та сили "Вагнера" не перебувають у Білорусі, зауважують аналітики Інституту. На їхню думку, це вказує на те, що Пригожин, ймовірно, не підтримує угоду, укладену за посередництва Лукашенка між Пригожиним та президентом Росії Володимиром Путіним після збройного заколоту Вагнера 24 червня.

"Лукашенко і Кремль раніше оголосили, що Пригожин, Путін і Лукашенко досягли угоди, яка пропонувала Пригожину і силам "Вагнера", що брали участь у повстанні, гарантії безпеки в Білорусі. Повний зміст цієї угоди не розголошується, але схоже, що "Вагнер" не виконує своєї частини угоди", — йдеться у повідомленні.

При цьому 6 липня Лукашенко також заявив, що найманці ПВК "Вагнер" зараз перебувають у своїх постійних таборах (або в Росії, або на окупованих територіях України), куди вони відійшли після битви за Бахмут. Він також додав, що Пригожин перебуває у Санкт-Петербурзі чи, можливо, навіть прилетів до Москви вранці 6 липня.

Окрім того, Лукашенко спростував повідомлення про те, що Білорусь будує нові тренувальні табори для сил "Вагнера", та зазначив, що Білорусь запропонувала "Вагнеру" для використання кілька колишніх радянських військових таборів, у тому числі під Осиповичами Могилевської області. Лукашенко також дав зрозуміти, що "Вагнер" ще не дав згоди на розгортання цих баз, Водночас він спростував факт розірвання угоди та зазначив, що питання про перекидання та розміщення сил "Вагнера" поки що "не вирішено".

Російські джерела також зазначили, що Пригожин перебуває у Росії, а не на території Білорусі. Зокрема, одне з опозиційних видань заявило, що літак Пригожина приземлився в Ростовській області після вильоту з Московської області вранці 6 липня. Раніше, 5 липня, петербурзьке ЗМІ повідомило, що Пригожин особисто забрав кілька одиниць стрілецької зброї, вилучених 4 липня Федеральною службою безпеки Росії з будівлі ФСБ у Санкт-Петербурзі.

При цьому офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що російська влада не стежить за пересуваннями Пригожина, зазначивши, що Кремль не може і не хоче робити цього.

"Заява Пєскова є абсурдною з огляду на те, що Кремль і російські силовики мають можливість затримати Пригожина або обмежити його пересування в Росії. Це особливо абсурдно, якщо Пригожин справді міг забрати зброю з об’єкта ФСБ", — зазначається в дописі.

Здатність Пригожина вільно діяти в Росії передбачає, що він, як і раніше, захищений деякими гарантіями безпеки, а також те, що Кремль, ймовірно, віддає пріоритет підриву його репутації в Росії, а не фізичному чи юридичному переслідуванню Пригожина, пише ISW.

Що відомо про заколот Пригожина в Росії

У Росії близько доби тривав бунт "вагнерівців".

Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу".

Міноборони РФ назвало заяву про обстріл "вагнерівців" "інформаційною провокацією", водночас проти Пригожина порушили кримінальне провадження за фактом "організації військового заколоту".

Уранці 24 червня президент РФ Путін у відеозверненні заявив, що Збройні сили Росії отримали наказ ліквідувати "заколотників" і назвав події "ударом в спину".

Про те, що Пригожин погодився припинити заколот повідомила пресслужба президента Білорусі Лукашенка. Переговори з Пригожиним вів Лукашенко, заявили в його пресслужбі.

26 червня Євген Пригожин оприлюднив перший після спроби заколоту аудіозапис, в якому пояснив причини свого вчинку.

27 червня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підтвердив приїзд засновника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина до країни.

На початок