"Ми йшли для демонстрації протесту": Пригожин пояснив причини заколоту проти влади РФ

"Ми йшли для демонстрації протесту": Пригожин пояснив причини заколоту проти влади РФ

"Ми йшли для демонстрації протесту": Пригожин пояснив причини заколоту проти влади РФ
Власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин. Фото: AP

Керівник приватної військової компанії "Вагнер" Євген Пригожин оприлюднив перший після спроби заколоту аудіозапис, в якому пояснив причини свого вчинку.

Зокрема, російський бізнесмен назвав ПВК "Вагнер" "найбільш досвідченим та боєздатним підрозділом в Росії, а можливо й у світі", зазначивши, що його бойовики виконували велику кількість задач в інтересах РФ в усьому світі. За його словами, російське військове керівництво намагалося знищити незалежність ПВК та ввести його у склад Міноборони.

"В результаті інтриг, непродуманих рішень, цей підрозділ мав припинити своє існування 1 липня 2023 року. Зібралася рада командирів, яка довела всю інформацію до бійців. Ніхто не погодився підписувати контракт з Міністерством оборони, оскільки всі чудово знають із поточної обстановки та свого досвіду під час "СВО", що це призведе до повної втрати боєздатності", — заявив Пригожин.

За його оцінкою, згоду на перехід у підпорядкування Міноборони РФ дали 1-2% від загальної кількості найманців. При цьому керівництву ПВК не вдалося пояснити російській владі необхідність збереження "Вагнера".

Пригожин заявив, що з огляду на ситуацію "вагнерівці" хотіли вийти 30 червня колоною у Ростов-на-Дону та публічно передати техніку біля штабу так званої "СВО". Однак російські війська завдали по найманцях удару з повітря, стверджує він.

"Попри те, що ми не проявляли жодної агресії, по нас був завданий ракетний удар. І одразу після цього відпрацювали гелікоптери. Близько 30 людей, бійців ПВК "Вагнер" загинули. Деякі дістали поранення", — зауважив Пригожин.

Після цього рада командирів "вагнерівців" ухвалила рішення виходити на марш негайно, заявивши, що не збираються "жодним чином виявляти агресії", однак відповідатимуть на спроби ударів. Одна з колон рушила на Ростов, а інша — на Москву.

Пригожин стверджує, що його найманці пройшли 780 кілометрів, блокувавши та знешкодивши всі військові об’єкти на своєму шляху. При цьому він наголошує, що жодний військовий "на землі" не постраждав, однак "вагнерівці" були змушені відповідати на спроби ударів з повітря, через що були знищені кілька військових повітряних суден РФ.

За словами ватажка найманців, його загони не дійшли до Москви близько 200 кілометрів, при цьому ПВК "Вагнер" вирішила зупинитись після того, як російські війська розгорнули артилерію для удару по найманцях.

"Було очевидно у той момент, що проллється багато крові. Тому ми вирішили, що демонстрація того, що ми збиралися зробити, є достатньою. І за нашим рішенням розгорнутися були два найважливіших фактори. Перший фактор, це те, що ми не хотіли пролити російську кров. Другий фактор — ми йшли для демонстрації свого протесту, а не для повалення влади в країні", — стверджує Пригожин.

Бізнесмен розповів, що в цей час до нього звернувся лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко, запропонувавши знайти "шляхи рішення для подальшої роботи ПВК "Вагнер" у законній юрисдикції". Після цього колони найманців повернулися в польові табори, зауважив він.

Похід ПВК "Вагнер" викрив велику кількість проблем в Росії, в тому числі безпекових, підкреслив Євген Пригожин. За його словами, якби найманці брали участь у вторгненні РФ в Україну, його результати могли б мати інший вигляд.

"За 24 години ми пройшли ту відстань, яка відповідає відстані від місця старту російських військ 24 лютого 2022 року до Києва, і від цієї точки — до Ужгорода. Тому якби дії 24 лютого 2022 року виконував підрозділ за рівнем навченості за рівнем моральної зібраності та готовності до виконання задач, як ПВК "Вагнер", то можливо спецоперація тривала б добу", — заявив бізнесмен.

Що відомо про заколот Пригожина в Росії

У Росії близько доби тривав бунт "вагнерівців".

Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу".

Міноборони РФ назвало заяву про обстріл "вагнерівців" "інформаційною провокацією", водночас проти Пригожина порушили кримінальне провадження за фактом "організації військового заколоту".

Уранці 24 червня президент РФ Путін у відеозверненні заявив, що Збройні сили Росії отримали наказ ліквідувати "заколотників" і назвав події "ударом в спину".

Про те, що Пригожин погодився припинити заколот повідомила пресслужба президента Білорусі Лукашенка. Переговори з Пригожиним вів Лукашенко, заявили в його пресслужбі.

На початок