ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини, які варто відвідати: рейтинг хмельницьких мандрівників

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини, які варто відвідати: рейтинг хмельницьких мандрівників

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини, які варто відвідати: рейтинг хмельницьких мандрівників
Палац Орловських у селі Маліївці - одне із тих місць, які варто побачити на Хмельниччині. . Фото: Суспільне Хмельницький.

Хмельниччина має понад три тисячі пам'яток культурної і історичної спадщини. Серед них досить багато прекрасних палаців, садиб і маєтків, які варті того, аби їх побачити на власні очі. Хмельницькі велотуристи та мандрівники Сергій Толстіхін та Юлія Мазур склали власний ТОП-12 палаців, садиб і маєтків, які рекомендують відвідати цього літа на Хмельниччині.

1. Палац Санґушків в Ізяславі

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: палац Сангушків в Ізяславі
Палац Сангушків в Ізяславі зараз знаходиться у майже зруйнованому стані, але навіть при цьому він зачаровує своєю колишньою пишністю. Фото: Суспільне Хмельницький.

Двоповерховий будинок, що отримав ориґінальне планування piano nobile, не подібний до інших палаців Речі Посполитої. Вплив особистого смаку Барбари Санґушкової є визначним у реалізації проєкту. Її не задовольнив проєкт, розроблений Паоло Фонтана, і Якуб Фонтана, королівський архітектор, доопрацював проєкт. До палацу добудовано двір, що з'єднав його з палацом князів Заславських і залишками Новозаславського замку. Будівельні зусилля, здійснені під зверхністю князів Санґушків на новозаславському замковому обширі, настільки змінили його образ, що й сам замок відтоді отримав нове ім'я — замок Санґушків чи просто "палац". Зараз палац знаходиться в зруйнованому стані. До початку повномасштабного вторгнення планувалася його реставрація в рамках президентської програми "Велика реставрація".

2. Антонінський палац

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: палац в Антонінах.
Одне із службових приміщень палацового комплексу в Антонінах. Фото: Суспільне Хмельницький.

Центральна резиденція величезного маєтку Юзефа Миколая Потоцького та його родини розташовувалася в Антонінах. Разом з палацом, парком та садом вона охоплювала площу 34 дес. 2 тис. 123 саж. Юзеф Миколай розбудував палац в Антонінах і заклав ботанічний сад. У селі Пилявині він заснував звіринець і заповідник площею 2500 гектарів, а в Шепетівці заклав курорт для хворих на ревматизм.

3. Палац Гіжицького у Новоселиці

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: палац гіжицького
У колишньому палаці Гіжицького зараз навчаються учні Новоселицького професійно-технічного аграрного ліцею. Фото: Новоселицький професійно-технічний аграрний ліцей.

Палац являє собою цікавий зразок англійської неоготики. На перший погляд, споруда видається оборонною через масивність стін та конструкцій. Фасад будівлі прикрасили аркадним під’їздом для карет, а над ним спорудили терасу для відпочинку. Інтер'єри палацу повністю не збереглися і відомостей про них небагато.

4. Особняк на Грушевського, 97 в Хмельницькому

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: особняк на Грушевського, 97 у Хмельницькому
Особняк на вулиці Грушевського, 97 у Хмельницькому є зразком забудови старого Проскурова. Фото: Суспільне Хмельницький.

Особняк є цікавим зразком забудови Проскурова наприкінці XIX — початку XX ст. та має цінність як частина історичного середовища району особняків, що сформувався в місті в районі вулиць Комерційної (нині Грушевського) та Старобульварної (нині Героїв Маріуполя).

5. Палацово-парковий ансамбль "Самчики"

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: палацово-парковий ансамбль Самчики
Палацово-парковий ансамбль "Самчики" у 2007 році був номінантом всеукраїнського конкурсу "См чудес України" від Хмельницької області. Фото: Суспільне Хмельницький.

Музей-садиба у селі Самчики на схід від Старокостянтинова. Палац є одним з найкраще збережених, що дало змогу облаштувати там музей-садибу.

6. Садибний маєток Миколи Римського-Корсакова

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: садибний маєток Римського-Корсакова
У колишньому садибному комплексі, збудованому композитором Миколою Римським-Корсаковим у Голоскові на Кам'янеччині, зараз розташовується гімназія. Фото: Голосківська гімназія.

Маєток в Голоскові, що на Кам'янеччині, спорудив композитор Микола Римський-Корсаков. Він проживав у селі з 1865 по 1890 роки. Звів він цей будинок для проживання у 1872 році, на найвищому пагорбі, успадкувавши землі від графа Аркадія Моркова у 1865 році. В селі існує легенда про те, що збудував Римський-Корсаков будівлю за зразком однієї зі сторін Зимового палацу, що в Санкт-Петербурзі. І за це він був покараний тим, що ходив раз у рік пішки на поклін до царя в кованих із заліза чоботях.

7. Особняк на Грушевського, 95 в Хмельницькому

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: особняк на Грушевського, 95 у Хмельницькому
Особняк минулого століття на вулиці Грушевського, 95 у Хмельницькому зберігся донині майже без змін. Фото: Суспільне Хмельницький.

Особняк на вулиці Грушевського, 95 у Хмельницькому - це житловий будинок рубежу XIX–XX століть з ресторанним магазином, який належав купецькій родині Журавльових. Визнаний пам'яткою архітектури місцевого значення. З кінця 1920 року в будинку перебував штаб 8-ї кавалерійської дивізії Червоного козацтва, про що нагадує меморіальна дошка, встановлена у 1968 році.

8. Палац Орловських в Маліївцях

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: палац Орловських в Маліївцях
Палац Орловських в Маліївцях нині є історико-культурним музеєм, у якому проводяться різноманітні культурні заходи. Фото: Суспільне Хмельницький.

Палацовий парк був одним з найкращих на Поділлі. В самому палаці діяла каплиця. У ньому також була велика бібліотека, що налічувала 7 600 книжок, і один з найбільших нумізматичних кабінетів, який створив граф, примас Польщі Ігнацій Красицький. Нині у палаці Орловських в Маліївцях розташований обласний історико-культурний музей, де проводяться різноманітні культурні заходи та екскурсії.

9. Садиба Сцибор-Мархоцького в Отрокові

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: садиба сцибор-мархоцького в отрокові
Зараз садиба Сцибор-Мархоцького в Отрокові перебуває у приватній власності. Фото: Суспільне Хмельницький.

Розкішна садиба була зведена в XVIII столітті та складалася з будинку поміщика, форуму, тріумфальної арки і дендропарку. За радянських часів в будівлі розміщувалися школа і господарські склади. Зараз територія перебуває у приватній власності. Декілька років тут проводять фестивалі та концерти. У теплий час садиба, що стоїть на пагорбі серед дерев, має чудовий вигляд. Не менш мальовничим є і власне село Остроків із зеленими пагорбами, лісами й озерами.

10. Садиба Корф в Рахнівці

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: садиба Корф в Рахнівці
В будівлі колишньої садиби барона Корфа зараз працює місцева школа. Фото: Суспільне Хмельницький.

Рахнівський рід баронів Корф володарював тут і до того, як побудували садибний будинок, ще приблизно з 1888 року. У той час тут отримав маєток колишній генерал-майор Олександр Корф. Дім звели 1910 року, і на той момент у ньому жила та господарювала Єлизавета-Софія Корф. Будівлю створили простою, одноповерховою і довгою. На ній не було багатих декоративних елементів, тільки найпростіші деталі. Якщо подивитися ззаду, то садиба більше нагадує бараки, ніж панський маєток. Та все ж будинок виділявся на загальному фоні, можна було зрозуміти – тут живуть не звичайні селяни.

11.Садиба Хелмінських у Великому Жванчику

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: садиба Хелмінських у Великому Жванчику
У колишній садибі Хелмінських у Великому Жванчику до останнього часу діяв дитячий пульмонологічний санаторій. Фото: Суспільне Хмельницький.

Палацово-парковий комплекс був закладений в середині XIX століття (1868 рік) поміщиком І. Хелмінським. Через п’ятнадцять років, в 1881 році, до палацу прибудували вежу. Однак після смерті господаря садиби його син С. Хелмінський втратив частину володінь. У 1902 році садиба повністю перейшла поміщику Крупецькому, якому Хелмінський програв її в карти.

12. Палац Новицьких в Слобідці-Шелехівській

ТОП-12 палаців та садиб Хмельниччини: палац Новицьких
В радянські часи у палаці Новицьких були будівельна контора, дитячий санаторій та медичний заклад. Зараз будівля потребує реставрації. Фото: Хмельницька обласна рада.

Дворянин Михайло Олександрович Новицький збудував маєток-замок з трьома кутовими вежами в парку в 1911 році, за іншими даними – у 1896 році. Він також во­лодів у селі 314 десятинами землі, ставком та ґуральнею. В 1920 році Новицький із синами виїхав за кордон, а маєток націоналізували. Наразі палац потребує проведення реставраційних робіт.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок