ТОП-7 замків Хмельниччини: хмельницькі велотуристи склали свій рейтинг

ТОП-7 замків Хмельниччини: хмельницькі велотуристи склали свій рейтинг

ТОП-7 замків Хмельниччини: хмельницькі велотуристи склали свій рейтинг
. Фото: Вікіпедія. Петро Власенко.

Хмельницькі велотуристи та експерти з розвитку туризму, активісти Сергій Толстіхін та Юлія Мазур склали перелік стародавніх замків Хмельниччини, які вони радять відвідати.

«На території Хмельниччини колись було чимало замків. Навіть у Хмельницькому колись був замок. Він розташовувався на грунтовому останці між річками Південний Буг, Плоска та Рів. Зараз це в районі провулку Ломаний, позаду СЗОШ №1. На жаль, від Проскурівського замку нічого не залишилося. А от в області, в різних місцевостях, є ще чимало і руїн стародавніх замків, і збережені замки. Найцікавіші ми зібрали у свій топ найкращих замків Хмельниччини», - розповідає Сергій Толстіхін.

Свій рейтинг найкращих замків Хмельниччини хмельницькі велотуристи наразі розповсюджують серед своїх друзів через соціальні мережі. запрошуючи їх приїздити на Хмельниччину. Поділилися вони своїм рейтингом і з Суспільним.

1.Замок князів Острозьких.

Замок князів Острозьких у Старокостянтинові. Фото: Вікіпедія.Петро Власенко.
Замок князів Острозьких у Старокостянтинові. Фото: Вікіпедія. Петро Власенко. Фото: Вікіпедія. Петро Власенко.

Знаходиться у місті Старокостянтинів. Це резиденція князів Острозьких, збудована на мисоподібній ділянці при злитті річок Случі та Ікопоті як органічна частина міської інфраструктури Старокостянтинова в останній чверті XVI століття. Унікальність замку в Старокостянтинові полягає передусім у тому, що закладено і побудовано його було разом з усім містом в цілому. Тож місто Старокостянтинів є ровесником замку Острозьких.

2. Історико-культурний заповідник Меджибіж.

Замковий ансамбль Межибіж. Фото: Вікіпедія. Олександр Яворський.
Замковий ансамбль Межибіж. Фото: Вікіпедія. Олександр Яворський. Фото: Вікіпедія. Олександр Яворський.

Замковий ансамбль ХIV — ХVI століття, який знаходиться у селищі Меджибіж Летичівського району. У 2001 році на базі комплексу пам’ток фортеці було створено заповідник. У відреставрованих залах представлена експозиція, що висвітлює теми з історії, етнографії, ікономалярства. У 2008 році в каретному корпусі замку було відкрито Музей Голодомору, який створений художником та скульптором Миколою Мазуром.

3. Летичівський замково-монастирський комплекс.

Летичівський замково-монастирський комплекс. Фото: Летичівська РДА.
Летичівський замково-монастирський комплекс. Фото: Летичівська РДА. Фото: Летичівська РДА.

Замок в селищі міського типу Летичів, на сході Хмельницької області. До наших днів збереглися замкові стіни по всьому периметру та одна башта, залишки якої можна спостерігати, прямуючи трасою Вінниця — Хмельницький. Відпочатку велике прямокутне подвір‘я оточували високі кам‘яні стіни з амбразурами, чотирма круглими по кутах та чотирикутною в‘їздною вежами. У 1606 році кам'янецький єпископ католицької церкви Павло Волуцький побудував на території замку домініканський монастир. Зараз на території комплексу є діючий санктуарій Летичівської Божої Матері.

4. Руїни Сутківецького замку.

Руїни замку у Сутківцях. Фото: Вікіпедія. Анастасія Потурняк.
Руїни замку у Сутківцях. Фото: Вікіпедія. Анастасія Потурняк. Фото: Вікіпедія. Анастасія Потурняк.

Замок Сутківських у селі Сутківці Ярмолинецького району на Хмельниччині був зведений у першій половині XV ст. за сприяння тогочасного дворянина Федора Сутківецького і знаходився на березі річки Ушиця, на подовженому пологому мисі, що відокремлений від височини долиною струмка. Донині замок зберігся лише фраґментарно, зокрема, залишки східної вежі. Однак, колишня оборонна споруда відноситься до типу ранніх регулярних замків і належить до пам'яток архітектури національного значення.

5. Рештки Сатанівського замку.

Рештки замку у Сатанові. Фото: Вікіпедія. Петро Власенко.
Рештки замку у Сатанові. Фото: Вікіпедія. Петро Власенко. Фото: Вікіпедія. Петро Власенко.

Сатанівський замок – фортифікаційна споруда в селищі міського типу Сатанів Городоцького району. Розташований у північній частині селища, на високому пагорбі біля річки Збруч. Вся площа замку займала приблизно 1,5 га. На всіх рогах п'ятикутника були башти, а між баштами — мури. На сьогодні збереглася східна башта та рештки двох башт, розташованих безпосередньо над Збручем. Дві башти з боку містечка зруйновано.

6. Кам'янець-Подільська фортеця.

Кам'янець-Подільська фортеця. Фото: Вікіпедія. Гжегож Голємбовскі.
Кам'янець-Подільська фортеця. Фото: Вікіпедія. Гжегож Голємбовскі. Фото: Вікіпедія. Гжегож Голембьовскі.

Кам'янець-Подільська фортеця знаходиться у місті Кам’янці-Подільському на Хмельниччині. Відома з XIV століття як частина оборонної системи міста Кам’янець, колишньої столиці Подільського князівства XIV-XV сторіччя, Подільського воєводства XV-XVIII сторіччя, а далі Подільської губернії (1793-1924 рр). Є складовою частиною Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець», що належить до «Семи чудес України».

7. Вежа Жванецького замку.

Вежа Жванецького замку. Фото: НПП "Подільські Товтри". В. Саприкін.
Вежа Жванецького замку. Фото: НПП "Подільські Товтри". В. Саприкін. Фото: НПП "Подільські Товтри". В. Саприкін.

Жванецький замок споруджено у XV столітті, неодноразово перебудовано у XVI- XVII століттях. Значно зруйнований протягом XX століття. Розташований на березі річки Жванчик між Кам’янцем-Подільським і Хотином у селі Жванець Кам’янець-Подільського району. Найкраще збережена північна п'ятигранна вежа. Її чотири сторони стоять на крутому схилі, п'ята - виходить на майданчик двору. На території замку є своя цікавинка – ДОТ так званої «Лінії Сталіна», системи вузлових оборонних споруд на кордоні СРСР (до 1939 року).

Читайте також

На початок