"Вакцинуватись потрібно кожні 10 років". На Кіровоградщині безкоштовно щеплять від правця

"Вакцинуватись потрібно кожні 10 років". На Кіровоградщині безкоштовно щеплять від правця

"Вакцинуватись потрібно кожні 10 років". На Кіровоградщині безкоштовно щеплять від правця
Фото: Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області можна безкоштовно вакцинуватися від правця. Такі щеплення потрібно робити раз на десять років, розповіла Суспільному головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук. За її словами, через повномасштабне вторгнення ризики заразитися на цю хворобу зросли.

Правець — це тяжка інфекційна хвороба. Перші симптоми — біль у горлі, особливо при ковтанні, неспроможність відкрити рот, дивна посмішка. Надалі виникають судоми, під час яких не рідко може припинитися дихання та робота серця.

Щепитися можна безкоштовно у будь-яких закладах охорони здоров'я області. Вакцина є в наявності, сказала санлікарка.

Правцем можна заразитися за звичайних буденних умов: при потраплянні ґрунту, наприклад, в рану чи поріз, поранившись цвяхом чи загнавши щіпку в шкіру, при укусі тварин, під час садових робіт.

"В умовах війни ризик зараження правцем ще вищий, бо кожне вогнепальне поранення є потенційно небезпечним щодо зараження збудником правця. Цивільне населення може травмуватися перебуваючи в бомбосховищах та тимчасових укриттях. Будь-яка травма шкіряного покрову чи то подряпина, чи опік, чи укол небезпечна для здоров'я".

Смертність від цієї хвороби може сягати 70%.

Санлікарка говорить, при травмах шкіряного покрову важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою та зробити щеплення для створення імунологічного захисту.

Чому від правця потрібно вакцинуватись кожні 10 років

Календарем щеплень передбачена вакцинація та ревакцинація у дитячому віці: у 2, 4, 6, 18 місяців та в 6 і 16 років та ревакцинується кожні 10 років у дорослому віці. Захист, який формується після вакцинації від правця, не зберігається протягом усього життя. Саме тому всім дорослим людям необхідно робити ревакцинацію, щоб підтримувати високий рівень антитіл до цієї хвороби.

Якщо людина не знає, чи вакцинувалася вона від правця

Потрібно звернутися до сімейного лікаря, щоб отримати три дози вакцини АДП-М проти правця та дифтерії з інтервалом чотири тижні між першою й другою дозою та шість місяців між другою та третьою дозами.

Востаннє випадки захворювання на правець в Україні реєстрували у 2022 році, тоді захворіли 12 людей, у 2021 році було сім випадків.

У Кіровоградській області останній випадок захворювання на правець зареєстрований у 2013 році у 49-річного жителя з села Омельник Онуфріївської громади, чоловік помер.

На початок