Яким буде світ у 2100 році: скорочення населення і падіння народжуваності

Яким буде світ у 2100 році: скорочення населення і падіння народжуваності

Яким буде світ у 2100 році: скорочення населення і падіння народжуваності АР

Згідно з новим масштабним дослідженням, яке в середині липня опублікували в журналі The Lancet – до 2064 року населення Землі досягне свого піку і складе близько 9,7 млрд, а до 2100 року скоротиться до 8,8 млрд. Зокрема, в Україні населення скоротиться з 42 млн у 2017 році до 17 млн. Повсюдне та стійке зниження народжуваності буде лише однією з проблем, за якою тягнеться ланцюжок соціальних, економічних і культурних зрушень, що здатні повністю змінити геополітичну картину світу.

Зниження темпів народжуваності

Дослідники Інституту показників і оцінки здоров'я дійшли висновку, що до 2100 року в 183 зі 195 країн знизиться сумарний коефіцієнт народжуваності.СКН, або коефіцієнт фертильності – гіпотетична середня кількість народжених дітей в однієї жінки за все її життя.

Середній показник коефіцієнту у світі скоротився з 4,95 народження на жінку в першій половині 1960-х років до 2,5 у 2000-х, а нині сягає близько 2,1. Якщо коефіцієнт опуститься нижче цього значення – чисельність населення почне зменшуватися. До 2100 року вчені пророкують падіння коефіцієнта нижче 1,7.

Науковці також прогнозують скорочення кількості дітей молодше 5 років на 41% (з 681 млн у 2017 році до 401 млн у 2100 році), тоді як число осіб старше 80 років, за прогнозами, збільшиться в шість разів – зі 141 млн до 866 млн.

Читайте також: "Ера Мономасс. Як зміниться масова культура у найближчі 30 років"
Яким буде світ у 2100 році: скорочення населення і падіння народжуваностіDepositphotos

З одного боку, зниження чисельності населення є гарною новиною з точки зору скорочення викидів вуглекислого газу та зменшення навантаження для продовольчих систем. Однак науковці вважають, що зі збільшенням кількості літніх людей і зменшенням числа молоді виникнуть нові проблеми.

Які країни постраждають найбільше

В державах з високою народжуваністю, особливо в країнах Африки на південь від Сахари, показники вперше опустяться нижче рівня відтворення населення (в середньому: з 4,6 у 2017 році до 1,7 до 2100 року). У Нігерії, де у 2017 році рівень народжуваності був найвищим у світі, а жінки народжували в середньому сім дітей, прогнозується падіння коефіцієнта через 80 років до показника в 1,8.

Населення Японії скоротиться з пікового рівня в 128 млн у 2017 році до менш ніж 53 млн осіб до кінця століття. Очікується, що в Італії теж відбудеться падіння населення з 61 до 28 млн осіб. За даними дослідження, населення Іспанії, Португалії, Таїланду і Південної Кореї також скоротиться більш ніж наполовину. В Україні населення скоротиться з 42 млн у 2017 році до прогнозованих 17 млн у 2100-му.

Китай, який нині є найбільш густонаселеною країною у світі, досягне піку у 1,4 млрд через чотири роки, а до 2100 року скоротиться майже вдвічі та складе 732 млн осіб. За прогнозами, Велика Британія досягне піку в 75 млн у 2063 році та впаде до 71 млн до 2100 року.

Економічні наслідки

У 2035 році Китай стане світовим лідером за розмірами ВВП, але скорочення чисельності населення з 2050 року стримає економічне зростання. Очікується, що США у 2098 році повернуть собі перше місце у світовій економіці коштом робочих іммігрантів. В Індії чисельність працездатного населення до кінця століття скоротиться зі 762 млн до 578 млн, а країна підніметься у рейтингу ВВП з 7-го місця на 3-тє. Британія, Німеччина і Франція на межі століть залишаться у першій десятці за обсягом ВВП у світі, але Італія (з 9-го місця до 25-го) і Іспанія (з 13-го по 28-ме) знизяться в рейтингу.

Читайте також: "Куди рухається людство. 7 фактів про населення світу"
Яким буде світ у 2100 році: скорочення населення і падіння народжуваності

Чому це важливо

Як суспільство боротиметься за економічне зростання на тлі зменшення кількості працездатних громадян і платників податків? Як продовжити фінансування соціальної підтримки та медичного обслуговування пенсіонерів? Реагування на скорочення чисельності населення, ймовірно, стане головним стратегічним політичним завданням у багатьох країнах.

Що буде, якщо ми раптом скоротимо кількість розробників вакцин від коронавірусу вдвічі? Чи впораються вони вчасно? Припустимо, що у 2120 році нова вірусна епідемія сягатиме масштабів смертності чуми, а число розробників вакцин – через зниження чисельності людей – виявиться недостатнім? Людська цивілізація не пристосована до дефіциту людей працездатного віку.

Що можна зробити

Потенційним розв'язанням проблеми може стати надання робочих можливостей для іммігрантів, завдяки яким можна підтримувати чисельність населення та економічний ріст.

"Для країн з високим рівнем доходів і низьким рівнем відтворення населення найкращими рішеннями є відкрита імміграційна та соціальна політика, що підтримуватиме сім'ї з бажаною кількістю дітей", – каже один з авторів дослідження, професор Крістофер Мюррей.

Читайте також: "Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії"
Яким буде світ у 2100 році: скорочення населення і падіння народжуваності

Однак існує небезпека того, що в умовах скорочення чисельності населення деякі країни можуть обмежити доступ до послуг у сфері репродуктивного здоров'я, що може привести до катастрофічних наслідків. І чи достатньо буде робочих мігрантів, коли темп народжуваності знизиться майже в кожній країні?

Деякі країни вже випробували політику розширеної декретної відпустки та відпустки для батька, безкоштовного догляду за дітьми, фінансових стимулів і додаткових прав на працевлаштування.

"Процес настільки масштабний, що людям важко усвідомити, що відбувається. Товариства потребують реорганізації, – говорить професор Мюррей, – Щоб бути успішними, нам необхідне фундаментальне переосмислення світової політики".

У XXI столітті в історії цивілізації відбудеться революція. Африка й арабський світ визначатимуть наше майбутнє, а Європа та Азія втратять свій вплив. До кінця століття світ стане багатополярним, в ньому домінуватимуть Індія, Нігерія, Китай і США. Це буде дійсно нове життя, до якого ми повинні почати готуватися вже сьогодні.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди