Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

Останнім часом в лексиконі сучасної людини з'явився ще один новий або, скоріше, добре забутий старий термін "друга хвиля". Досвід більшості країн показав, що жорсткі обмежувальні заходи є найефективнішим методом стримування поширення коронавірусу, проте вихід з карантину завжди пов'язаний з ризиком повторного спалаху захворювання.

Поки уряд готує новий план боротьби з вірусом і передбачає три сценарії розвитку подій – ми поговоримо про те, що людству потрібно зробити, які помилки виправити, аби не допустити такої ситуації в майбутньому.

Як показує пандемія COVID-19, хвороби, невідомі науці та імунній системі людини, можуть швидко розвиватися і поширюватися в нашому тісно взаємопов'язаному світі. Кожен ризик пом'якшити не вдасться, хоча, безсумнівно, існують способи, за допомогою яких країни можуть працювати спільно з метою зміцнення систем охорони здоров'я та зниження ймовірності повторення пандемії, подібної коронавірусу.

1. Інвестувати в наукові дослідження і підготовку

У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визначила список хвороб, які вона вважала пріоритетними для подальших досліджень, під назвою "План наукових досліджень і розробок" (R & D Blueprint). Одне з цих захворювань було включено в список як "Хвороба Х", що означало, що ВООЗ передбачала появу нового, невідомого захворювання.

Це таємниче, ще не відоме захворювання включено до переліку з метою продемонструвати, що в майбутньому, ймовірно, будуть існувати хвороби, до яких науково-дослідні організації повинні бути готові якомога краще, не знаючи точно, до чого це може привести.

Читайте також: "Академік НАН розповів, чому Україна б'є антирекорди щодо COVID-19 та як здобути колективний імунітет"
Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

"Хвороба Х – це готовність до того, що серйозна всесвітня пандемія може бути викликана патогеном, який нині ще невідомий, і який викликає хвороби людини", – пояснили в доповіді ВООЗ, – "План науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР) прямо спрямований на забезпечення готовності до ранніх досліджень та розробок, які також мають відношення до невідомої "Хвороби Х".

Попередження про можливість нових спалахів означає розробку систем спостереження для збору даних і прогнозування епідемій. ВООЗ – це одна з організацій, яка вже веде спостереження за даними в області охорони здоров'я, і вчені всього світу обговорюють, як можна легше й ефективніше здійснювати збір даних і обмін ними після COVID-19.

Ще однією організацією, яка готова допомогти нам краще підготуватися до епідемій і зараз працює над розробкою вакцини проти ковіду, є Коаліція за інновації в галузі забезпечення готовності до епідемій (CEPI)– фонд, який приймає пожертви, і за їх рахунок фінансує незалежні дослідницькі проєкти з розробки вакцин проти нових інфекційних захворювань. З січня CEPI уклали десятки таких контрактів з організаціями та науково-дослідними підприємствами по всьому світу, що демонструє, як багато всього можна досягти в результаті співпраці. CEPI постійно збирає і накопичує знання про ряд маловивчених хвороб.

2. Фінансувати та продовжувати реалізацію програм вакцинації

Хоча вакцини проти COVID-19 ще не існує, масштабні програми вакцинації, як правило, дуже ефективні для зведення до мінімуму рівня захворюваності, забезпечуючи при цьому, щоб системи охорони здоров'я не були перевантажені пацієнтами, що страждають від хвороб, які піддаються профілактиці. В контексті епідемій, що виникають без попередження, це дуже корисно, оскільки це означає, що можна як і раніше зосередитися на розумінні та стримуванні нових хвороб. Той факт, що наразі поліомієліт викоренений на 99%, є наочним прикладом того, як вакцинація може вплинути на боротьбу з поширенням хвороб.

Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

"Вакцини є одним з найбільш економічно ефективних втручань в охорону здоров'я, коли-небудь розроблених, незалежно від того, як ви на це дивитеся, з економічної чи гуманітарної точки зору", – сказав Олівер Розенбауер, співробітник зі зв'язків з громадськістю Глобальної ініціативи щодо викорінення поліомієліту (GPEI), – "Широке застосування вакцин проти поліомієліту знизило кількість захворювань з більш ніж 350 000 по всьому світу, коли ця програма була запущена в 1985 році, до близько 200 випадків дикого поліомієліту всього лише з двох країн у 2019 році", – додав він.

3. Зміцнити системи охорони здоров'я – і проявляти солідарність під час спалахів захворювань

Ми сильні лише настільки, наскільки сильна наша найслабша система охорони здоров'я. Тому забезпечення кожної країни обладнанням і кваліфікованим персоналом, необхідним для надання якісної медичної допомоги, має вирішальне значення.

Часто те, як або чому інфекція поширилася більше в одному місці, а не в іншому, зводиться до величезної кількості різних факторів, частина з яких – банальний збіг обставин. Навіть всередині однієї країни існують регіональні відмінності, а нинішня пандемія показала, що прогалини в ланцюжку постачання тестів і нерівність в плані доступу до медичної допомоги можуть бути бомбою уповільненої дії.

Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

Світ став настільки взаємозалежним, що і боротися з новими загрозами повинен спільними зусиллями – і виробляти спільні стратегії цієї боротьби, які допоможуть у майбутньому швидко реагувати на небезпеку. У більшості країн немає власної тактики стримування захворювання, в цей момент і приходять на допомогу глобальні організації, на кшталт ВООЗ.

"І поліомієліт, і пандемія коронавірусу свідчать про небезпеку швидкого поширення інфекційних захворювань, і краще, що країни можуть зробити для мінімізації ризику та наслідків, пов'язаних з інфекційними захворюваннями – це мати сильні системи охорони здоров'я на всіх рівнях", – пояснив Розенбауер, – "Щоб мати можливість швидко виявити загрозу, швидко відреагувати на неї, мати можливість ефективно лікувати тих, хто вражений хворобою, найбільш ефективно з урахуванням наявних інструментів – все це вказує на необхідність сильних систем охорони здоров'я".

4. Переосмислити відносини з дикою природою

Згідно з дослідженнями, за глобальною пандемією COVID-19 стоїть взаємодія тварини та людини з вірусом – швидше за все він потрапив в організм людини через кров кажанів. Хоча заборона на глобальну торгівлю дикими тваринами є одним з очевидних превентивних кроків, цього недостатньо – потрібен більш цілісний підхід. Щоб зупинити майбутні пандемії, ми повинні переосмислити наше ставлення до навколишнього середовища і несправедливості, які призводять до її руйнування.

75% нових інфекційних захворювань є зоонознимиУзагальнена назва природно-осередкових інфекцій, тобто таких інфекційних хвороб, що звичайно поширені у тварин, але здатні іноді передаватися від тварин до людини., або наслідком прямого контакту людини з тваринами. В останні роки на перший план вийшли такі захворювання, як вірус Зіка, Ебола, атипова пневмонія, пташиний грип, MERS і, звичайно ж, COVID-19.

За даними Програми ООН з навколишнього середовища, серед основних рушійних сил посилення "переливу" вірусу від тварин в людське населення – збезлісення, інтенсивне землеробство і зміна клімату. Ряд досліджень показав, що глобальний підхід до виробництва товарів, зокрема основні сільськогосподарські продукти, такі як яловичина, пальмова олія, кава і какао, сприяє більшому виснаженню ресурсів не в багатих країнах, а навпаки – в бідних.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"
Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

Це призводить до збезлісення і втрати біорізноманіття, які є ключовими факторами міжвидової передачі захворювань. Регіони глобального Півдня, що виробляють ці продукти (країни Африки на південь від Сахари, Південно-Східна Азія і Латинська Америки) як правило, самі не є споживачами. Наприклад, в більшості країн-виробників кави й какао – понад 95% експортують в країни глобального Півночі, в основному в Північну Америку і Європу, а для власного використання залишають 5%.

Ці моделі також зображають динаміку зміни клімату: бідні країни, як правило, страждають від найбільш згубних наслідків зміни клімату, попри те, що розвинені країни несуть найбільшу відповідальність за глобальні викиди парникових газів і виробництво інших шкідливих речовин, які забруднюють навколишнє середовище. Вже є чіткі докази впливу зміни клімату на захворювання, що переносяться комарами. Навіть дуже невелике підвищення температури сприяє поширенню комарів в нових районах, де люди не володіють імунітетом до хвороб, які вони переносять.

Які помилки має виправити людство, щоб не допустити нової пандемії

Глобальні пандемії інфекційних захворювань, такі як COVID-19 та інші, є непрямим результатом глобального економічного порядку, який залежить від нерівного доступу до влади та ресурсів. Попри те, що шкода для екології локалізована і, таким чином, невидима для більшості споживачів, її наслідки не очевидні. Вони далекосяжні й, як ми тепер знаємо, потенційно смертоносні.

В середньому, нова хвороба з'являється у людства кожні чотири місяці. Якщо глобальні проблеми навколишнього середовища, здоров'я та розвитку не вирішуватимуться комплексно, нові пандемії будуть виникати й надалі. Новим пріоритетом має стати зниження рівня споживання, ліквідація торгової та економічної нерівності, створення стійких систем виробництва для людей та навколишнього середовища.

Нинішня криза надає нам можливість переосмислити та перебудувати наші відносини з навколишнім середовищем. У міжнародній політиці та ініціативах в області розвитку пріоритетна увага повинна приділятися охороні здоров'я та екологічного добробуту. Створення стійких і ефективних заходів вимагає визнання більш серйозних причин, що лежать в основі деградації глобального навколишнього середовища, і геополітичної динаміки, яка робить економічне зростання більш пріоритетним, ніж здоров'я людини та світ природи.

На початок