ПриватБанк: Верховний суд підтвердив законність націоналізації фінустанови

ПриватБанк: Верховний суд підтвердив законність націоналізації фінустанови

ПриватБанк
"ПриватБанк". УНІАН

Касаційний госпсуд у складі Верховного суду скасував постанову апеляційного суду за позовом компанії Birgminton Investing Inc, пов'язаної з колишнім власником ПриватБанку, і підтвердив правомірність націоналізації фінустанови, залишивши чинним рішення першої інстанції.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку.

"Сьогодні у Верховному суді сталася перемога справедливості й закону. Ми віримо, що це стане прикладом у всіх схожих справах і рішення й надалі ухвалюватимуться виключно на принципах верховенства права. Це спільна перемога ПриватБанку, Кабміну, Мінфіну і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб", — йдеться у повідомленні.

У пресслужбі фінустанови уточнили, що Birgminton Investing Inc. намагалася оскаржити договір купівлі-продажу акцій, підписаний в процесі націоналізації ПриватБанку, за яким позивач набув акції банку у процедурі bail-in і надалі продав свої акції державі за 1 гривню.

Зазначається, що як і в інших судових справах щодо націоналізації ПриватБанку, ключовим було питання застосування "антиколомойського" закону №590 про вдосконалення механізмів регулювання банківської діяльності, згідно з яким судові провадження у справах за позовами колишніх акціонерів банку підлягають закриттю.

У банку зауважили, що під час судового засідання позивач робив усе можливе, щоб перешкодити винесенню рішення на користь банку, зокрема, з його боку було подано шість безпідставних клопотань і заявлено про відвід колегії суддів.

"Усі процесуальні диверсії опонентів ПриватБанку були відхилені судом.Такі рішення Верховного суду є черговим кроком до остаточного вирішення всіх спорів щодо неможливості повернення націоналізованого у 2016 році ПриватБанку його колишнім власникам", — підкреслили у пресслужбі фінустанови.

15 лютого Велика палата Верховного суду України вперше застосувала так званий "антиколомойський" закон №590. Тоді було прийнято рішення, що ПриватБанк, який було націоналізовано у 2016 році не повернеться до його колишніх власників.

"Антиколомойський" закон № 590

13 травня 2020 року Верховна рада ухвалила в цілому законопроект про банки. Це була одна з вимог Міжнародного валютного фонду перед наданням Україні кредитного траншу у 2021 році. Документ підтримали 270 нардепів.

Ухвалений законопроєкт надав Нацбанку повноважень щодо регулювання діяльності інших фінустанов. Також документ дозволив удосконалити механізм ліквідації таких установ. Щодо націоналізованих банків, то документ остаточно заборонив скасовувати рішення про націоналізацію.

Законопроект про банки називають "антиколомойським", адже він унеможливлює повернення ПриватБанку, який було націоналізовано у 2016 році колишнім власникам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

У пресслужбі банку зазначили, що важливість даної справи полягала у тому, що від її результату залежав розгляд ще кількох десятків подібних позовів, через які колишні власники "ПриватБанку" намагались оскаржити законність процесу націоналізації.

Позов Олександра Дубілета

На момент націоналізації ПриватБанку посаду голови правління обіймав Олександр Дубілет. У 2021 році він звернувся до суду з позовом до ПриватБанку, Міністерства фінансів і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Цим позовом він вимагав визнати недійсним договір, за яким держава викупила акції банку за 1 гривню.

Господарський суд у Києві закрив справу, проте Північний апеляційний господарський суд скасував це рішення і повернув справу в першу інстанцію. Банк подав касацію.

Касаційний господарський суд у Верховному суді попросив Велику палату вирішити правову проблему щодо застосування так званого "антиколомойського закону", який передбачає, що колишні власники банку можуть отримати лише грошове відшкодування за нього.

Націоналізація ПриватБанку

Націоналізація ПриватБанку відбулась 18 грудня 2016 року через його неплатоспроможність. НБУ зафіксував проблеми із достатністю рівня капіталу, кредитним портфелем та виконанням нормативів установою. Після проведення стрес-тестування банку став зрозумілий масштаб проблем, який загрожував стійкості всієї банківської системи України. Нацбанк порекомендував вжити відповідних заходів власникам ПриватБанку, але вони провалили терміни трансформації та не виконали її в повному обсязі. Йшлося про переведення кредитної заборгованості перед банком на прозорі, працюючі бізнеси із реальними заставами, достатніми для обслуговування кредитів, що дозволило б банку перейти в рамки адекватності капіталу.

ПриватБанк на момент 1992 року був одним із перших комерційних банків в Україні, Станом на 2016 рік у банку відкрили рахунки понад 22 мільйони клієнтів. Фінустанова обслуговувала приблизно 60% транзакцій та половину платіжних карток, випущених в Україні. У банку на той час було сконцентровано 40% депозитів всієї банківської системи. До передачі банку державі ним володіли Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, які контролювали 92% акцій.

На початок