ПриватБанк залишиться державним — Верховний Суд

ПриватБанк залишиться державним — Верховний Суд

Важливо
ПриватБанк
ПриватБанк. Український бізнесмен Ігор Коломойський, колишній співвласник ПриватБанку, фото: УНІАН

"ПриватБанк", який було націоналізовано у 2016 році не повернеться до його колишніх власників. Велика палата Верховного Суду прийняла відповідне рішення 15 лютого.

Про це повідомляє пресслужба банку.

"Заслухавши позиції сторін у справі за позовом колишнього голови правління "Привату" Олександра Дубілета, який роками намагався через суди повернути собі акції держбанку, Верховний Суд задовольнив касаційні скарги фінустанови та Кабінету міністрів України", — йдеться в повідомленні.

Зазначається, що суд вперше застосував так званий "антиколомойський закон" №590.

"Це означає, що суд визнав правомірним застосування у цій справі норм Закону України № 590-ІХ, що унеможливлює будь-які подальші намагання відіграти назад", — прокоментував глава Нацбанку України Андрій Пишний.

Він додав, що цим рішенням Верховна палата підтвердила позицію суду першої інстанції, який ще у 2021 році закрив провадження у справі за позовом Дубілета.

"І це в той час, коли держава витратила на порятунок банку від фінансового краху, спричиненого діями тих же колишніх власників, понад 155 мільярдів гривень", — підкреслив Пишний.

"Антиколомойський закон" № 590

13 травня 2020 року Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про банки. Це була одна з вимог Міжнародного валютного фонду перед наданням Україні кредитного траншу у 2021 році. Законопроєкт підтримали 270 нардепів.

Ухвалений законопроєкт надав Нацбанку повноважень щодо регулювання діяльності інших фінустанов. Також документ дозволив удосконалити механізм ліквідації таких установ. Щодо націоналізованих банків, то документ остаточно заборонив скасовувати рішення про націоналізацію.

Законопроєкт про банки називають "антиколомойським", адже він унеможливлює повернення "ПриватБанку", який було націоналізовано у 2016 році колишнім власникам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

У пресслужбі банку зазначили, що важливість даної справи полягала у тому, що від її результату залежав розгляд ще кількох десятків подібних позовів, через які колишні власники "ПриватБанку" намагались оскаржити законність процесу націоналізації.

Позов Олександра Дубілета

На момент націоналізації "ПриватБанку" посаду голови правління обіймав Олександр Дубілет. У 2021 році звернувся до суду з позовом до "ПриватБанку", Міністерства фінансів і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Цим позовом він вимагав визнати недійсним договір, за яким держава викупила акції банку за 1 гривню.

Господарський суд у Києві закрив справу, проте Північний апеляційний господарський суд скасував це рішення і повернув справу в першу інстанцію. Банк подав касацію.

Касаційний господарський суд у Верховному суді попросив Велику палату вирішити правову проблему щодо застосування так званого "антиколомойського закону", який передбачає, що колишні власники банку можуть отримати лише грошове відшкодування за нього.

Націоналізація "ПриватБанку"

Націоналізація "ПриватБанку" відбулась 18 грудня 2016 року через його неплатоспроможність. НБУ зафіксував проблеми із достатністю рівня капіталу, кредитним портфелем та виконанням нормативів установою. Після проведення стрес-тестування банку став зрозумілий масштаб проблем, який загрожував стійкості всієї банківської системи України. Нацбанк порекомендував вжити відповідних заходів власникам "Привату", але вони провалили терміни трансформації та не виконали її в повному обсязі. Йдеться про переведення кредитної заборгованості перед банком на прозорі, працюючі бізнеси із реальними заставами, достатніми для обслуговування кредитів, що дозволило б банку перейти в рамки адекватності капіталу.

"ПриватБанк" на момент 1992 року був одним із перших комерційних банків в Україні, Станом на 2016 рік, у банку відкрили рахунки понад 22 мільйони клієнтів, банк обслуговував приблизно 60% транзакцій та половину платіжних карток, випущених в Україні. У фінустанові на той час було сконцентровано 40% депозитів всієї банківської системи. До передачі банку державі ним володіли Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, які контролювали 92% акцій.

Читайте також

Суд Лондона дозволив арешт активів Коломойського та Боголюбова по всьому світу

Колишніх топменеджерів "ПриватБанку" підозрюють у розтраті мільйонів гривень – НАБУ

На початок