СБУ: Від початку війни понад 200 людей отримали підозри через поширення інформації про роботу ППО та інших Сил оборони

СБУ: Від початку війни понад 200 людей отримали підозри через поширення інформації про роботу ППО та інших Сил оборони

СБУ
Фото: УНІАН

Від початку повномасштабної війни Росії проти України понад 200 людей, які поширювали інформацію про роботу протиповітряної оборони та інших підрозділів Сил оборони отримали підозри від Служби безпеки України.

Про це у Telegram повідомляє пресслужба СБУ.

"Фактично ці особи допомагали противнику готувати, здійснювати та коригувати повітряні удари по території України, у тому числі з використанням крилатих ракет і дронів-камікадзе", — йдеться у повідомленні.

Підозра оголошена за статтею 114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, Збройних сил України чи інших військових формувань).

Зазначається, що стосовно 190 із цих фігурантів — обвинувальні акти скеровано до суду, їм загрожує до 12 років тюремного ув’язнення.

За даними слідства, у більшості випадків громадяни цілеспрямовано передавали противнику інформацію про місця базування та переміщення підрозділів ЗСУ, Держприкордонслужби та Національної гвардії.

"Передусім противника цікавили координати пунктів тимчасової дислокації, маршрутів руху та фортифікаційних споруд українських захисників. Також рашисти намагалися виявити вогневі позиції української артилерії та систем ППО.

Наприклад, наприкінці травня цього року співробітники СБУ затримали на Донеччині інформатора головного управління Генштабу армії РФ (більш відомого як ГРУ). Фігурант намагався приховано зафіксувати рух українських військових колон, які переправлялись через річку Сіверський Донець у напрямку Бахмута.

Крім того, співробітники СБУ оперативно встановили особи шістьох мешканців Києва, які незаконно поширювали інформацію про роботу сил ППО під час масованої атаки РФ на столицю у ніч на 16 травня.

"Чотирьом фігурантам вже повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Щодо двох з них – обвинувальні акти скеровано до суду. Стосовно інших – триває розслідування", — йдеться у повідомленні.

В СБУ вкотре наголосили на забороні знімати та оприлюднювати відео- і фотоматеріали про діяльність Сил оборони й наслідки російських обстрілів.

"Їхнє поширення (свідоме чи несвідоме) розцінюється як коригування вогню противника і є злочином, що карається відповідно до закону", — підкреслили у Службі безпеки.

Також СБУ закликало власників вуличних вебкамер вимкнути онлайн-трансляцію, щоб не допомагати Росії "наводити" ракети, а громадян – повідомляти про виявлені стрими з таких камер на офіційний чат-бот: t.me/stop_russian_war_bot.

Стаття 114-2 Кримінального кодексу України

Верховна рада України внесла до чинного законодавства відповідні зміни. Зокрема, було прийнято закон №2160-IX від 24.03.2022 року, яким Кримінальний кодекс України доповнюється ст. 114-2 (Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану).

Стаття 114-2 ККУ криміналізує два діяння:

  • поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну;
  • поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних сил України чи інших збройних формувань України.

Відповідно до ч. 1 ст. 114-2 ККУ, встановлюється кримінальна відповідальність за поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, у тому числі про їх переміщення територією України. Тобто, ця норма фактично спрямована на захист інформації про переміщення воєнної підтримки від країн-партнерів.

Головною підставою притягнення до відповідальності є той факт, що така інформація не розміщувалася (не поширювалася) Генеральним штабом ЗСУ, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки МО України, Службою безпеки України чи в офіційних джерелах країн-партнерів.

Санкцією за це діяння є позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Згідно з ч. 2 ст. 114-2 ККУ, кримінально караним є поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних сил України чи інших збройних формувань України. Головною підставою є можливість їхньої ідентифікації на місцевості в ході поширення такої інформації, а також якщо вона не розміщувалася (не поширювалася) Генеральним штабом ЗСУ, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки МО України, Службою безпеки України чи в інших офіційних джерелах.

Санкцією є позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.

Поширенням інформації зазвичай є будь-які діяння з доведення певної інформації до невизначеного кола осіб. Такими можуть вважатися:

  • публікації в пресі;
  • повідомлення по телебаченню чи радіо;
  • розміщення в мережі Інтернет;

Також у ч. 3 ст. 114-2 ККУ законодавець передбачив кваліфіковані ознаки злочину, за які встановлено відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років. Це, зокрема:

  • попередня змова групою осіб;
  • корисливі мотиви;
  • поширення з метою надання такої інформації державі-агресору, її представникам чи іншим незаконним збройним формуванням;
  • тяжкі наслідки (якщо не має ознак шпигунства чи державної зради).

Основною умовою притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 114-2 ККУ є вчинення такого діяння під час воєнного чи надзвичайного стану.

Що відомо про випадки фіксації роботи ППО

17 травня Служба безпеки України встановила особи шістьох мешканців столиці, які поширювали у соцмережі кадри роботи ППО під час масованої атаки РФ на Київ 16 травня.

Водночас кіберфахівці СБУ заблокували онлайн-камери у столиці, які в автоматичному режимі фіксували роботу української протиповітряної оборони.

29 травня у Києві затримали двох хлопців, які знімали на камеру роботу ППО. З ними провели бесіди та передали в СБУ.

31 травня правоохоронці встановили ще дев'ятьох жителів Києва, які викладали у соцмережі відео роботи ППО під час атаки РФ.

На початок