Багатоповерхівка на місці черкаського сторічного особняка: що каже забудовник

Багатоповерхівка на місці черкаського сторічного особняка: що каже забудовник

Багатоповерхівка на місці черкаського сторічного особняка: що каже забудовник
Суспільне Черкаси

Будівельна компанія "Надія" розпочала підготовку до зведення багатоповерхівки на місці особняка Кринського, повідомив директор підприємства Андранік Казарян. Йдеться про сторічну будівлю за адресою Байди Вишневецького, 2 у Черкасах.

За словами речниці обласної прокуратури Богдани Кулик, проводити будь-які роботи із приміщенням за вказаною адресою забудовник не має права.

На вулиці Байди Вишневецького, 2, де розташований особняк адвоката Вацлава Кринського, з'явилося оголошення про будівництво багатоповерхового будинку. У липні 2021 року забудовник тут замінював вікна, обвалюючи стіни. А от днями на даху зняли шифер.

Черкащанка Віра Нерода мешкає неподалік. Розповіла: не може заспокоїтися, як можна зруйнувати цю пам’ятку архітектури:

"Це наша святиня, це замок черкаський. Висотку можна де завгодно побудувати, я вважаю".

Багатоповерхівка на місці сторічного особняка
Віра Нерода. Суспільне Черкаси

Черкасець пан Михайло теж щодня минає цей будинок. Вважає ситуацію неприпустимою:

"Будинок Кринського потрібно зберегти. Той, хто його руйнує, той злочинець. Громадськість повинна стати на захист цього будинку".

Такої ж думки черкасець Олександр. Додає: у Черкасах майже не лишилося старих будівель:

"Будинок потрібен. Потрібне це каміння історичне, яке уже тут стоїть понад сотню років. У нас і так в Черкасах дуже мало місць, які б могли мати історичний вид. Це просто неймовірно, що оце знищують у нас на очах", — зазначив Олександр.

За словами історика, краєзнавця Сергія Ганницького, будинку понад 100 років. Будівля має специфічне цегляне оздоблення, стовпи, що утворюють арку та декоративні деталі на вікнах. Крім того, він розташований на частині заповідних черкаських берегових схилів.

"Ошатний особняк на вулиці Байди Вишневецького, 2 (колишня вулиця Суворівська, 6) — оригінальна споруда міщанської забудови міста кінця ХІХ – початку XX століття. Зведена невідомим архітектором у 1907 році. Фасад будівлі скромно декорований орнаментикою з тесаної цегли, має чітке об’ємно-планувальне рішення. Будинок не відзначається унікальною архітектурною пишномовністю, але в забудові відчувається модерн, з характерним вільним плануванням, оригінальністю форм і прийомів оздоблення. Особняк належав черкаському адвокату Вацлаву Вікторовичу Кринському, який на початку 1910-х років здійснював тут прийом громадян.

Багатоповерхівка на місці черкаського сторічного особняка по Байди Вишневецького 2
Суспільне: Черкаси

Згодом, частину будинку орендувала філія Київського Земельного банку. Коли все пішло шкереберть, в особняку по черзі товклися борці за владу, кожен свою. Як вляглося, переможці організували там дитячий заклад. За німців у будинку була окупаційна контора, потім довго – господарська частина органів безпеки (тоді стайні стали гаражами, а окреме помешкання челяді – підсобним приміщенням). Ще пізніше сюди переїхало конструкторське бюро. До березня 2020 року в ньому містилися приватні фірми", — розповів Сергій Ганницький.

Багатоповерхівка на місці сторічного особняка
Суспільне Черкаси

Нині ж вчиняти будь-які дії щодо вказаної будівлі забудовник не має права, зазначила речниця обласної прокуратури Богдана Кулик:

"Оскільки у червні 2021 року Черкаська окружна прокуратура звернулася з позовом в інтересах держави до приватного підприємства «Надія» про зобов'язання укласти охоронний договір на об'єкт культурної спадщини. Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду частково задоволено заяву керівника окружної прокуратури та заборонено приватному підприємству вчиняти будь-які дії, спрямовані на пошкодження, руйнування або знищення вказаного об'єкту культури до набрання рішення чинної сили. На цей час триває судовий розгляд у Черкаському окружному адміністративному суді. Розгляд справи призначено на 7 липня".

Директор компанії "Надія" Андранік Казарян прокоментував: керується рішенням Соснівського райсуду Черкас від 8 червня 2023 року про скасування арешту на будівлю. Він діяв із 14 липня 2021 року. А ще він не вбачає історичної цінності в цьому особняку:

"Ми доводили в суді, Міністерство культури доводило своє. Тобто, за два роки вони не змогли зібрати документи, які доводять, що це пам'ятка історії й що саме тут є історичною пам'яткою: дах, шлакоблок, чи цегляна стіна, новий дах, який зроблений, вікна, які стоять металопластикові. Нічого не подали, нічого не змогли довести. Жодного документу не принесли, окрім того, що це пам'ятка 17-18 століття. Я так і не можу зрозуміти точно, чий це був будинок. Наразі будівля в аварійному стані".

Багатоповерхівка на місці сторічного особняка
Андранік Казарян. Суспільне Черкаси

Спірне питання між забудовником та Мінкультом нині розглядає Верховний суд України, зауважила речниця прокуратури:

"Наразі прокуратура оскаржує в касаційному порядку рішення по цій справі. Верховним судом відкрито касаційне провадження, остаточне рішення на цей час не прийнято".

Нині ж в особняку відсутня частина вікон, на даху – наскрізні дірки, та, за словами забудовника, тут знаходять прихисток безхатьки. Почати будівництво планують наприкінці літа.

Багатоповерхівка на місці сторічного особняка
Суспільне Черкаси

На питання журналістів навіщо зняли шифер, забудовник відповів так:

"Це наші питання, чому ми зняли шифер, чому сюди прийшли, це наша будівля".

Від будівлі ж, за словами пана Андраніка, залишать цеглу, якою оздоблять інші об'єкти.

Що відомо про пам'ятку архітектури

  • "Житловий будинок пристава Табачнікова (Особняк Вацлава Кринського)" у Черкасах внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Про це Суспільному 7 квітня 2021 року повідомила очільниця Управління культури та охорони культурної спадщини Людмила Фіть.
  • На місці будинку по вулиці Байди Вишневецького, 2 планували звести багатоповерхівку. Скасувати містобудівні умови, аби не допустити знищення цього будинку у Черкасах, 30 квітня вирішили на засіданні виконавчого комітету міськради. Через те, що територія, де розташований будинок – частина заповідних Черкаських берегових схилів.

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

На початок