Забрати російську мову у паспортах-книжечках: Рівнеоблрада звернулась до Кабміну та ВРУ

Забрати російську мову у паспортах-книжечках: Рівнеоблрада звернулась до Кабміну та ВРУ

Забрати російську мову у паспортах-книжечках: Рівнеоблрада звернулась до Кабміну та ВРУ
Фото: Суспільне Рівне

Рівненська обласна рада надішле лист-звернення до уряду та парламенту щодо скасування дублювання персональних даних російською мовою у паспортах старого зразка. За це депутати проголосували на засіданні 23 червня 2023 року.

У зверненні авторства депутата облради Олександра Дехтярчука йдеться, що дев'ять років РФ порушує територіальну цілісність та суверенітет України, з 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна, у якій "гинуть найкращі сини та доньки України, діти, цвіт нації".

"Під постійними обстрілами опинилися українські міста, села, селища. Разом з тим в паспортах українців, які є власниками паспортних книжечок, і досі дублюється інформація про особу мовою агресора. Це відбувається, коли громадянам України доводиться вклеювати нові фотокартки у паспорти у формі книжечки, або ж людина хоче виготовити собі паперовий паспорт, а не ID-картку. В умовах воєнного часу вирішення цього питання є особливо актуальним", — зазначено у тексті.

Прибрати російську з паспортів вирішили, зважаючи на закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" та Концепцію державної мовної політики.

"Мови агресора не повинно бути в офіційних документах українців!", — йдеться у зверненні.

За це звернення проголосували 47 депутатів із 49 зареєстрованих у залі. Ще двоє не голосували.

Що рекомендує мовний омбудсмен

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у своєму річному звіті за 2022 рік про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” зазначив, що питання внесення інформації у паспорт-книжечку недержавною мовою "потребує додаткового внормування та вирішення", тож рекомендував прибрати з документа російську:

Кабміну у 2023 році він рекомендував:

  • забезпечити внесення змін до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України та скасувати вимогу внесення відомостей російською мовою на другій сторінці паспорта громадянина України зразка 1994 року (у формі книжечки) як таку, що не відповідає положенням Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Верховній раді України рекомендував:

  • внести зміни до Положення про паспорт громадянина України, якими передбачити, що паспорт складається державною мовою, згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", громадяни України, рідна мова яких відмінна від української, мають право на транскрибований запис своїх прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції в документах, що посвідчують особу громадянина України, відповідно до статті 40 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок