Рівненська обласна рада планує звернутися до президента та голови ВРУ щодо скасування дублювання даних російською мовою в паспортах-книжечках. Проєкт рішення оприлюднили на сайті облради. Прибрати російську з паспортів треба, зважаючи на закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" та Концепцію державної мовної політики, йдеться у зверненні.
Облрада підготувала звернення, у якому просить скасувати вимогу дублювання в паспортах громадян України, виготовлених у формі паспортної книжечки, персональних даних російською мовою. Адресують документ президенту Володимиру Зеленському та голові ВРУ Руслану Стефанчуку.
У зверненні авторства депутата облради Олександра Дехтярчука йдеться, що дев'ять років РФ порушує територіальну цілісність та суверенітет України, з 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна, у якій "гинуть найкращі сини та доньки України, діти, цвіт нації".
"Під постійними обстрілами опинилися українські міста, села, селища. Разом з тим в паспортах українців, які є власниками паспортних книжечок, і досі дублюється інформація про особу мовою агресора. Це відбувається, коли громадянам України доводиться вклеювати нові фотокартки у паспорти у формі книжечки, або ж людина хоче виготовити собі паперовий паспорт, а не ID-картку. В умовах воєнного часу вирішення цього питання є особливо актуальним", — йдеться у тексті.
Звернення підготували також, враховуючи Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" та Концепцію державної мовної політики.
"Мови агресора не повинно бути в офіційних документах українців!", — зазначено у тексті.
Найближче засідання облради заплановане на 23 червня 2023 року.
Що рекомендує мовний омбудсмен
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у своєму річному звіті за 2022 рік про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” зазначив, що питання внесення інформації у паспорт-книжечку недержавною мовою "потребує додаткового внормування та вирішення", тож рекомендував прибрати з документа російську:
Кабміну у 2023 році він рекомендував:
- забезпечити внесення змін до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України та скасувати вимогу внесення відомостей російською мовою на другій сторінці паспорта громадянина України зразка 1994 року (у формі книжечки) як таку, що не відповідає положенням Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Верховній раді України рекомендував:
- внести зміни до Положення про паспорт громадянина України, якими передбачити, що паспорт складається державною мовою, згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", громадяни України, рідна мова яких відмінна від української, мають право на транскрибований запис своїх прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції в документах, що посвідчують особу громадянина України, відповідно до статті 40 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: