Європейські ігри

Європейські ігри

"Не влаштовує потрапити на Ігри тільки в команді". Ольга Харлан – про олімпійський відбір і Євро-2023 за участю РФ

"Не влаштовує потрапити на Ігри тільки в команді". Ольга Харлан – про олімпійський відбір і Євро-2023 за участю РФ

Ексклюзивно
"Не влаштовує потрапити на Ігри тільки в команді". Ольга Харлан – про олімпійський відбір і Євро-2023 за участю РФ
Ольга Харлан. Фото: НФФУ

За яких умов українська збірна може втратити або все ж зберегти шанси на виступ у Парижі.

У неділю, 25-го червня, українські фехтувальники розпочнуть виступ на третіх в історії Європейських іграх у Польщі. Саме на цих змаганнях мали розігруватись рейтингові очки у відборі на Олімпіаду-2024 в особистій і командній першостях як на чемпіонаті Європи.

Суспільне Спорт – ексклюзивний транслятор Європейських ігор в Україні. Дивіться трансляції наживо на сайті Суспільне Спорт, а також на місцевих телеканалах Суспільного.

Однак за три тижні до початку змагань фехтувальників у Кракові Міжнародна федерація фехтування (FIE) прийняла рішення провести "окреме" особисте Євро і позбавила спортсменів можливості поборотись за рейтингові бали в індивідуальному турнірі в Польщі. Причиною цих дій став повний недопуск представників РФ і Білорусів польськими організаторами до Європейських ігор.

Відтак в особистій континентальній першості українці виступили в чотирьох дисциплінах із шести. Адже в змаганнях шаблісток і шпажисток брали участь росіянки. При цьому одну з них відсторонилиМова йде про шаблістку Валерію Кобзеву. Користувачі соцмереж виявили, що вона неодноразово лайкала пости на підтримку вторгнення РФ до України. Після розголосу цих фактів у FIE їй не дозволили виступити. за чотири дні до старту за підтримку повномасштабного вторгнення Росії до України.

Серед українських спортсменів, які не змогли позмагатись за індивідуальні рейтингові очки, була й шестиразова чемпіонка світу та переможниця Олімпіади-2008 Ольга Харлан. Суспільне Спорт поспілкувалось із шаблісткою напередодні Європейських ігор про повернення атлетів із країн-агресорок і шанси України в олімпійському відборі.

  • Про відновлення виступів російських і білоруських спортсменів та позицію FIE

"Очікувала, що рано чи пізно росіяни з’являться. Для мене це неприпустимо. Немає значення – військовослужбовець чи ні. Вони – представники цієї країни. Після того, що вони зробили в Каховці, після того, що вони роблять кожного дня протягом півтора року – це неприпустимо. Багато запитань до FIE, як вони можуть заплющувати на це очі. Але не думаю, що російська команда потрапить на Ігри таким складом. Я не знаю цих фехтувальниць, вони доволі молоді, 2000-2003 року народження. Можливо, вони хочуть, аби ми таким чином не відібрались. У будь-якому разі російські атлети не повинні зараз їздити на змагання чи взагалі з'являтись у залі. Вони на це не заслуговують.

Знаємо, що попередній президент FIE не так сильно відійшов від справ. Ми не знаємо всього, але бачимо таку динаміку. У FIE зараз роблять усе можливе, аби повернути до змагань росіян і біорусів, аби "не було дискримінації". При цьому вони руйнують підготовку до завершення цього сезону і до Ігор загалом. Вони беруть кваліфікаційні змагання і переносять на інші дати та в іншу країну за лічені дні до початку Європейських ігор, підставляють усіх європейських країн-учасниць, у яких є план тренувань. Знаю, що в декого були заплановані збори, заброньовані квитки й готелі. Але треба все змінювати, бо на змагання приїдуть п’ять осіб.

Для мене це дуже важко. Це дуже важливі змагання в особистому рейтингу, і якщо я зараз не виступаю і якщо я не буду виступати на чемпіонаті світу, то я в принципі можу забути про особисті змагання на Олімпіаді. Це дуже прикро і дуже болісно.

Авжеж, є багато питань і до тих рішень, які є в нас. Адже не враховуються окремі види спорту, у яких є певні шляхи потрапляння на Олімпіаду, набору рейтингових очок. Нас усіх під один гребінець зробили. У нас нема іншого вибору – нам треба їхати на чемпіонат Європи та світу в індивідуальних змаганнях".

Збірна України в складі Ольги Харлан, Юлії Бакастової, Аліни Комащук і Олени Кравацької після здобуття "бронзи" на етапі Кубка світу в Батумі
Збірна України в складі Ольги Харлан, Юлії Бакастової, Аліни Комащук і Олени Кравацької після здобуття "бронзи" на етапі Кубка світу в Батумі. FIE
  • Про шанси у відборі на Олімпійські ігри в Парижі у 2024 році

"По-перше, мене не влаштовує потрапити на Олімпіаду тільки в складі збірної. Я дуже люблю свою команду, і всі знають, як я викладаюсь, виступаючи за неї. У нас є шанси і в особистих змаганнях – у Юлі Бакастової, Аліни Комащук, Олени Кравацької. Ми заслуговуємо на це. Не можна тішити себе тим, що в нас є збірна, але заплющувати очі на відсутність можливості фехтувати в особистих. Я так не хочу, це моя особиста думка. Завжди краще привозити з великих турнірів дві чи три медалі, а не одну командну.

Можу сказати, що в нас не дуже високі шанси відібратись. Якщо дивитись на останні змагання, то так, вони є. Але ми не можемо знати майбутнього. Ми налаштовуємось тільки на важку працю, зокрема, і ментальну. Ці емоційні гойдалки... Кожного дня нова інформація, ти постійно в підвішеному стані. Це дуже важко. Ми в такому стані вже півтора року, але комусь ще важче.

Ми зараз одинадцяті у світовому рейтингу, але перші після етапу Кубка світу в Батумі серед тих, хто може потрапити на Ігри. Якщо й надалі ми входитимемо в четвірку, привозитимемо медалі, то все буде тільки краще. Але ми не знаємо нічого наперед. Не буду казати, що я не налаштовуватимусь на команду, але мені було б спокійніше відібратись разом із особистими".

Що потрібно для потрапляння на Ігри у фехтуванні?

У командній першості буде розігруватись 48 путівокЗакриваючи командну квоту, на Ігри вже відбираються 144 фехтувальники. для збірних, тобто на змаганнях виступатимуть по вісім команд у кожній із шести дисциплін. До уваги братиметься світовий командний рейтинг із першого квітня 2023 року до першого квітня 2024-го. Рейтингові очки, своєю чергою, можна заробляти на етапах Кубка світу, на континентальних і світових чемпіонатах.

Кожні перші чотири команди в шести дисциплінах автоматично проходять на Ігри, незалежно від регіональної приналежності. Також путівки отримують по одній збірній із Африки, Азії-Океанії, Америки та Європи, які посідають з 5-го до 16-го місця в рейтингу FIE. Спортсмени, які відібрались на командний олімпійський турнір, зможуть взяти участь і в особистому.

В індивідуальній кваліфікації можна поборотись загалом за 60 ліцензій. Так само братиметься до уваги світовий рейтинг з першого квітня 2023-го до першого квітня 2024 року. Очки ж можна заробляти на змаганнях серії Гран-прі та "Сателіт", етапах Кубка світу, континентальних і світових першостях. При цьому до особистого рейтингу не будуть враховані спортсмени, які вже відібрались у командні змагання.

У підсумковому індивідуальному рейтингу шість найкращих спортсменів отримують квоти за наступним регіональним розподілом: дві ліцензії для Європи, дві – для Азії-Океанії, одна – для Америки та одна – для Африки.

Також буде проведений додатковий регіональний відбір – у ньому зможуть узяти участь ті спортсмени, які не змогли кваліфікуватись раніше ні індивідуально, ні в команді. Чотири найкращі атлети отримують іменні квоти для участі в Іграх (один спортсмен на НОК і географічну зону).

Важливим є те, що кількість квот в індивідуальних і командних дисциплінах може відрізнятися залежно від того, чи використає країна-господарка свою "домашню" ліцензію. В особистих змаганнях кількість квот коливається від 34 до 37-ми, а в командних – від 8-ми до 9-ти. Загалом у Франції як країни-господарки є шість зарезервованих ліцензій (по три на кожну стать). А ще дві будуть розподілені організаторами за "принципом універсальностіСпеціальні квоти для маленьких країн задля того, аби створювати рівні умови для участі в Іграх і півищувати рівень розвитку спорту глобально.".

Ольга Харлан під час виступу на етапі Кубка світу в Батумі
Ольга Харлан під час виступу на етапі Кубка світу в Батумі. Ольга Харлан. Фото: FIE

За що збірна України з фехтування може поборотись на Європейських іграх-2023?

У Кракові українські фехтувальники зможуть покращити свій світовий рейтинг FIE лише в командному турнірі, хоча особисті змагання на Євроіграх так само проходитимуть. Так, за перше місце на командному чемпіонаті Європи від FIE, що відбуватиметься в межах Євроігор, можна заробити 64 очки, за друге – 52, а за третє – 40.

Наразі жіноча збірна України з фехтування на шаблях посідає одинадцяте місце у світовому рейтингу. Від четвірки найкращих, до якої входять Франція, Південна Корея, Угорщина та Італія, українок відділяє 99 очок.

Розклад збірної України з фехтування на Європейських іграх-2023

  • 25 червня. Індивідуальні змагання: рапіра, жінки; шабля, чоловіки.
  • 26 червня. Індивідуальні змагання: шпага, жінки; рапіра, чоловіки.
  • 27 червня. Індивідуальні змагання: шабля, жінки; шпага, чоловіки.
  • 28 червня. Командні змагання: рапіра, жінки; шабля, чоловіки.
  • 29 червня. Командні змагання: шпага, жінки; рапіра, чоловіки.
  • 30 червня. Командні змагання: шабля, жінки; шпага, чоловіки.
На початок