"Щоб повертати країну до життя, арештовані кошти РФ потрібні зараз" — Кубраков про програми відновлення під час війни

"Щоб повертати країну до життя, арештовані кошти РФ потрібні зараз" — Кубраков про програми відновлення під час війни

міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков
Міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Фото: Bloomberg / Getty Images

Які головні виклики відбудови країни під час війни, які процеси треба запустити в першу чергу, про початок роботи програми Євідновлення, про те, що має стати основним джерелом коштів для відновлення, та про сфери, які в першу чергу потребують інвестицій — про це Суспільне поговорило з міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков в Лондоні напередодні Конференції з відновлення України.

Світовий банк в березні заявив, що на повоєнне відновлення України потрібно 411 мільярдів доларів. Водночас після цього росіяни, наприклад, підірвали дамбу Каховської ГЕС. Як в цих умовах говорити про відновлення? Є якісь напрямки, де ми вже можемо акумулювати ресурси?

В нас є деокуповані території, на які ми точно протягом війни повинні повертати людей, виробництво, підприємства. Бо можна відбудувати житло, школи, лікарні, але якщо людям не буде де працювати, там ніхто жити не буде. Тому це пов'язані речі, і все повинно відбуватись, як мінімум, паралельно.

Я б виділив три найбільші виклики, які були протягом цієї війни. Перший — логістика, це для нас постійний виклик.

Другий — економіка. До війни найбільш важливою експортною галуззю була аграрна. Протягом війни вона, ще з більшим відривом, такою і залишається. Заробітну плату солдатам ми платимо з податків, не можемо на це використовувати гроші міжнародних партнерів, тож потрібно, щоб економіка працювала. В першому кварталі вона показала невелике зростання, але ми б хотіли, щоб ділова активність поверталася і на деокуповані території, щоб там відновлювалися виробництва. Приклади є: Тростянець — найбільш важливе підприємство міста, кондитерська фабрика, вже працює.

Третій виклик — це електропостачання і захист інфраструктури.

Але є й виклики, які ви згадали. Є підрив дамби Каховської ГЕС. В якійсь області мільйон людей може зіткнутися з проблемою постачання питної води. В якійсь — будуть проблеми з сільським господарством, бо зрошення було побудоване на Каховському водосховищі. І багато інших викликів.

Херсон. Двоє чоловіків у човні в одному із затоплених районів, 10 червня 2023 року
Херсон. Двоє чоловіків у човні в одному із затоплених районів, 10 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Тобто коли ми говоримо про пріоритетність відбудови, є три сфери, куди вже потрібно акумулювати ресурси?

Є складні методології Світового банку, але якщо коротко, то акумулювати потрібно в економічну активність, житло і соціальні послуги. Соціальні — це послуги з охорони здоров'я, освітні. Як мінімум на деокупованих територіях повинні працювати якісь дитячі садочки, школи.

Нещодавно ми запустили послугу Євідновлення через "Дію" — надаємо можливість отримати фінансову допомогу на ремонтні послуги й будівельні матеріали. Ця послуга працює біля місяця. На сьогодні вже оформили понад 220 тисяч заявок.

Це тільки заявки чи люди вже почали отримувати гроші?

Заявки. Десь місцева влада вже їх верифікує — близько 2000 заявок вже проходить через місцеву владу.

Друге — це компенсація за повністю знищене житло. Таких людей у нас, на жаль, десятки тисяч. І це теж ми запускаємо з 15 липня. Так само через "Дію" будемо надавати компенсацію. Це теж важлива послуга, що допоможе громадянам, які втратили житло, або побудувати нове, або купити на вторинному ринку, або інвестувати в новобудову. Ми не обмежуємо ні вибір міста, ні вибір регіону.

Що має стати основним джерелом надходження коштів на відновлення України?

Арештовані активи РФ у країнах-партнерах, з якими ми спільно воюємо проти Росії, які нам надають озброєння, допомагають фінансово. Для мене це логічний крок.

Вони, можливо, зараз обережні в цих кроках і це такі інструменти, які вони, мабуть, хотіли б десь ближче до кінця війни тримати, але ніхто не знає, скільки вона буде продовжуватися. Нам, щоб повертати країну до нормального життя, ці кошти потрібні зараз.

Я розумію, в ідеалі процес відновлення припаде на процес вступу до Євросоюзу. Навіть без війни багато країн зі Східної Європи перед вступом в ЄС отримували досить велике фінансування з боку Євросоюзу на вирівнювання стандартів, інфраструктуру і так далі. Свої країни вони перебудовували саме за допомогою коштів ЄС. Але все одно вважаю, наше головне джерело — кошти РФ.

Європарламентарі закликали країни-члени НАТО підтримати вступ України до Альянсу. Але там доволі розлога резолюція, багато є і про процес відновлення, і зокрема є критика деяких ініціатив влади, наприклад, заклик до президента не підписувати так званий містобудівний законЦей законопроєкт критикують, зокрема, через те, що по ньому на правила відбудови не матимуть вплив ні громадяни, ні місцеве самоврядування. Ситуацію під контроль візьмуть забудовники.законопроєкт 5655. Чи ви допускаєте, що цей документ може стати перепоною для отримання коштів на відновлення?

Не допускаю. Він не може стати перепоною, тому що цей документ як раз про прозорість процесу відновлення, про прозорість процесів при отриманні дозволів на будівництво. Від бізнес-асоціацій — і наших, і не наших, я чую: на містах відбувається корупція, ти не можеш будувати, не заплативши хабар. Тому, звичайно, для нас ця реформа є принциповою.

Чим ви тоді пояснюєте цей пункт в резолюції?

Буває різна позиція. Це теж політика. Наприклад, є депутат Європарламенту, з яким ми спілкувалися декілька разів. Я не отримав від нього жодного питання на цю тему. Ми доносили нашу позицію, у нього є своя позиція, так буває.

На початок