Канада оголосила про новий пакет військової допомоги для України

Канада оголосила про новий пакет військової допомоги для України

Важливо
Канада оголосила про новий пакет військової допомоги для України
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час візиту в Київ. Фото: Офіс президента України

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час візиту в Київ оголосив про виділення нового пакета військової допомоги для України на суму у 500 мільйонів канадських доларів (близько 373 мільйонів доларів США).

Про це з місця подій повідомляє кореспондентка Суспільного.

"З минулого року ми надали (Україні — ред.) понад 8 мільярдів доларів, також — понад мільярд доларів військової допомоги. Крім того, наш бюджет розширений до двох мільярдів кредиту уряду України з метою підтримки України, відбудови та реконструкції. Ми надамо 500 мільйонів (канадських — ред.) доларів нового фінансування для військової допомоги", — сказав він.

Зокрема, Канада передасть Силам оборони 287 додаткових ракет, щоб захистити небо України, й 10 тисяч снарядів калібром 155 міліметрів, розповів прем’єр. Також Трюдо заявив, що Канада долучиться до багатонаціональних зусиль щодо навчання українських льотчиків на винищувачах F-16.

"Ми в Канаді станемо частиною інтернаціональних тренувань, щоб провести тренування в програмі користування літаками. Також долучимося до ініціативи навчань з управління танками "Леопард", — зазначив Трюдо.

Окрім того, очільник канадського уряду пообіцяв продовжити санкційний тиск на Росію. Зокрема, він пообіцяв передати Україні російський транспортний літак Ан-124, затриманий минулого року у Канаді.

"Минулої весни російський "Антонов" приземлився в аеропорту Пірсон, в Торонто. Щойно він приземлився — ми негайно затримали. Сьогодні, завдяки законодавству, яке ухвалили, ми конфіскуємо цей літак, що був у власності Росії, та розпочинаємо процес передачі у власність України, щоб він більше не використовувався Росією", — наголосив Трюдо.

Політик пообіцяв запровадити й нові санкції проти РФ.

"На цей момент Канада запровадила санкції щодо більш ніж на 2500 організацій та окремих осіб, а сьогодні ми оголошуємо новий пакет санкцій проти 24 осіб та 17 організацій, як частину спеціальних економічних заходів для України", — зазначив він.

Трюдо також засудив Росію через знищення нею греблі Каховської гідроелектростанції. Він пообіцяв надати Україні фінансову допомогу

"Бачили катастрофічні наслідки, пов’язані з греблею Каховської ГЕС. Це були прямі наслідки російської війни. Щоб допомогти, я сьогодні оголошую підтримку у 10 мільйонів доларів на фінансування, а також додаткові 7,5 мільйонів вже визначеної допомоги Україні, щоб відреагувати на повінь", — розповів прем’єр Канади.

Зеленський подякував Трюдо за підтримку

Президент Володимир Зеленський подякував Джастіну Трюдо за підтримку, яку надає Канада. За його словами, під час зустрічі він обговорив із канадським прем’єром оборонні потреби України.

"Ми обговорили наші потреби в артилерії, в бронетехніці. Обговорили і формування нових коаліцій для захисту життя від російського ракетного та авіаційного терору. Коаліцію (ЗРК — ред.) Patriot, коаліції винищувачів", — зазначив він.

Також Зеленський поінформував Трюдо про рятувальну операцію України після підриву Росією греблі Каховської ГЕС, а також про те, якої масштабної шкоди завдав цей російський теракт людям, українській природі та економіці. Окрім того, політики поспілкувались про перспективи членства України в Північноатлантичному альянсі.

"Сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном прем’єр-міністром канадську підтримку України в членстві в НАТО. Разом зробимо все, щоб саміт Альянсу у Вільнюсі відповідав вимогам часу, щоб був позитивним для України і для нашої перспективи членства", — сказав Зеленський.

Він також окремо подякував за рішення уряду Канади продовжити ще на рік режим безмитного ввезення товарів з України.

"Це дуже важливо у час війни. Це не лише підтримка наших експортерів, а й вагома підтримка наших людей", — зауважив глава держави.

Також торкнулися питання арешту і конфіскації російських активів, додав президент.

"Тут Канада займає лідерську позицію. Ми вітаємо позицію Канадської сторони щодо передачі Україні конфіскованого російського вантажного літака Ан-124", — зазначив Зеленський.

У відповідь на питання кореспондента французького видання президент підкреслив, що для України вкрай важливо стати у майбутньому членом НАТО.

"Це для нас, для українців, найкращі гарантії (безпеки — ред.). Тим не менш, ми розуміємо, що сьогодні, під час війни, Україна не може стати членом НАТО. Це суперечить Альянсу. Але в цей час нам потрібна допомога. На цьому шляху до НАТО нам потрібні гарантії юридичні, гарантії безпеки. Вони підготовлені нашою стороною. Ми розмовляємо з нашими партнерами. Тут також є одна з головним ролей у Канади. Ми хочемо, би Канада, була одним із тих гарантерів, з яким у нас довгий-довгий шлях. Ми сьогодні говорили з Джастіном про це. Наші радники спілкуються. Працюємо над відповідним документом", — розповів гарант.

Зеленський та Трюдо уклали декларацію

Офіс президента повідомляє, що під час зустрічі в Києві 10 червня президент Володимир Зеленський та Трюдо ухвалили декларацію, в якій, зокрема, зазначається, що Канада залишається непохитною у своїй відданості незалежності, суверенітету й територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

"Канада високо оцінює рішучість і мужність українського народу та Збройних Сил у захисті незалежності. Їхня стійкість і відвага на передовій демократії не лише захищають безпеку Європи перед лицем насильницького експансіонізму Росії, а й зміцнюють міжнародну систему, засновану на правилах, і демонструють, що незалежно від того, наскільки жорстоким є ворог, сила не робить його таким, що має рацію", — йдеться у тексті документа.

При цьому народ України "може розраховувати на те, що Канада продовжуватиме свою політичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку стільки, скільки буде потрібно". Йдеться як про індивідуальну допомогу, так і шляхом міжнародної співпраці в межах G7, НАТО, Організації Об'єднаних Націй та будь-якого іншого формату, де Канада може зробити свій вагомий внесок.

При цьому починаючи з лютого 2022 року, Канада виділила понад 8 мільярдів доларів на широкомасштабну допомогу Україні.

"Канада надає безпрецедентну військову підтримку, включно з танками, системами протиповітряної оборони та артилерією, і продовжує розробляти нові заходи допомоги на основі потреб України", — зазначається в документі.

При цьому, окрім військової допомоги, Канада надає Україні цивільну допомогу, включно з фінансовою, гуманітарною та екстреною підтримкою, починаючи з економічної допомоги й закінчуючи участю в розмінуванні територій задля порятунку життя цивільного населення. У кількох сферах Канада є лідером, наприклад у випуску перших у світі "Облігацій суверенітету України", йдеться у декларації.

Україна й Канада погоджуються й з необхідністю посилення нашого колективного тиску на Росію через подальші санкції з метою послаблення здатності РФ продовжувати свою незаконну загарбницьку війну. Крім того, вони погоджуються з необхідністю нарощування зусиль для забезпечення ефективного впровадження санкцій та запобігання й протидії їх обходу в третіх країнах та з боку третіх країн. Декларація передбачає й спільну роботу України й Канади разом з іншими партнерами над розробкою механізмів для забезпечення компенсації за втрати, шкоду та збитки, спричинені російською агресією.

Канада разом з міжнародними організаціями та міжнародними партнерами віддана участі у відновленні та реконструкції України, йдеться у тексті декларації. Окрім того, у межах Північноатлантичного альянсу Канада наголошує, що Україна має право обирати власні заходи безпеки, й підтримує членство України в НАТО.

"Канада продовжує зосереджуватися на негайній підтримці для зміцнення здатності України до самооборони. Канада повністю підтримує Раду Україна — НАТО як майданчик для подальшого посилення та розширення поточної співпраці з метою сприяння реалізації шляху України до євроатлантичної сім'ї, відповідно до Бухарестської декларації. Канада підтримує набуття Україною членства в НАТО, щойно це дозволять умови", — вказано в тексті.

Україна та Канада з нетерпінням очікують на розв’язання цих питань на Саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року, зазначається в декларації.

"2 грудня 1991 року Канада стала першою західною країною, яка визнала незалежність України. Понад 30 років потому Канада продовжує підтримувати народ України в його боротьбі за незалежність, демократію та свободу", — йдеться у тексті документа.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо вранці 10 червня приїхав до Києва з неоголошеним візитом. Він перебуває в Україні разом із віцепрем'єр-міністром Канади Христею Фріланд.

Новина доповнюється

На початок