Голова Херсонської облради: найбільша загроза ― це епідемії, що можуть розпочатися після спаду води

Голова Херсонської облради: найбільша загроза ― це епідемії, що можуть розпочатися після спаду води

Люди на лодках пересуваються Херсоном, який затопило після підриву Каховської ГЕС
Люди на лодках пересуваються Херсоном, який затопило після підриву Каховської ГЕС. Фото: Суспільне Одеса

Як проходить евакуація та розміщення людей на Херсонщині, що з доступом до питної води та як контролюються ціни на неї, а також що мають почути жителі лівого берега Дніпра — про це Українському Радіо розповів Олександр Самойленко, голова Херсонської обласної ради.

Евакуація відбувається під обстрілами

"Станом на ранок 8 червня з правобережної Херсонщини вивезли близько двох тисяч людей, із них 1495 мешканців Корабельного району Херсона. Усіх, хто готовий пристати на пропозицію про виїзд з цієї території, намагаються максимально безпечно вивезти. Основна маса ― це люди літнього віку, люди з обмеженими можливостями, жінки з дітьми.

Окупанти близько 14:00 здійснили мінометний обстріл, одразу за ним був обстріл "Градами". У Херсоні маємо п’ятеро поранених, одна жінка загинула, є поранений працівник ДСНС та іноземний волонтер ― громадянин Німеччини. Сьогодні в Херсоні з робочою поїздкою перебував президент України, проводив наради. Усі служби працюють у повному режимі, зокрема дев’ять пунктів тимчасового притулку людей, які виїхали з особливо небезпечних зон. Це також і лікувальні заклади, де можна одержати медичну, психологічну допомогу, необхідні речі, є можливість заявити про втрату документів", — говорить Олександр Самойленко.

Про житло, яке не підлягає відновленню

"Маємо інформацію про 1000 домогосподарств, які розташовані в зоні ураження водою. Це або повне затоплення, або підтоплення. Усе залежить від матеріалу, з якого збудовано житло, та від того, в якій зоні опинилися ці будинки на початку розливу. Перша хвиля мала потужні наслідки, і найбільше постраждали будинки, що стояли на її шляху.

Найбільша загроза ― це можливі епідемії, що можуть розпочатися після того, як вода відійде. Плавні Херсонщини є дуже потужною екосистемою з багатою фауною. Але сьогодні в Херсоні плаває все ― і олива, яка була в машинній залі ГЕС, і зруйновані кладовища, і залишки інженерних споруд. Увесь бруд опинився у воді. Вже прийнято рішення про заборону вживання риби. Після того, як вода відійде, будемо бачити кількість загиблих тварин і людей, на жаль. Адже на окупованій частині Херсонщини росіяни не надають нашим співгромадянам ніякої допомоги й навіть перешкоджають, коли люди хочуть виїхати. Була інформація, що затоплені навіть позиції самих російських військ у прибережній зоні лівого берега Дніпра".

Як люди отримують питну воду

"У Херсоні ситуація з водопостачанням поки що нормальна. Маємо певну кількість свердловин, з яких 17 (це менше ніж 30%) потрапили в зону підтоплення. Усі інші свердловини працюють у штатному режимі. Якихось відхилень у якості води поки не фіксували. У регіонах, де водозабір здійснювався з відкритих джерел, справді існує проблема. Намагаємося це компенсувати за рахунок бутильованої води та води, яка підвозиться з чистих джерел. Отже, проблема поки що не з питною і технічною водою, а з тим, що зниження рівня водосховища призведе до обміління свердловин, які підживлювали наші верхні райони. Проблема виникне з часом".

Що мають почути жителі лівого берега Дніпра

"Хотів би звернутися до мешканців підтоплених регіонів. Є попередня домовленість між Україною та ООН про те, що вони готові долучитися до евакуації людей із зони підтоплення лівого берега. Тепер слово за окупантами. Сподіваюсь, ми зможемо долучитися до рятувальних операцій не тільки на правому березі, а й звільнити людей, які опинились у водному полоні на лівобережжі.

Після відходу води наступним кроком буде обстеження щодо замінування, далі — аналіз епідеміологічної ситуації, потім очищення від бруду територій та загальна оцінка наслідків цього теракту найвищого масштабу", ― говорить Олександр Самойленко.

На початок