У зоні підтоплення опинилися понад 42 тисячі громадян — ОГПУ

У зоні підтоплення опинилися понад 42 тисячі громадян — ОГПУ

Каховська ГЕС до підриву росіянами 6 червня 2023 року
Каховська ГЕС до підриву росіянами 6 червня 2023 року. Фото: Генштаб ЗСУ

Через катастрофу на Каховській ГЕС у зоні підтоплення опинились 26 населених пунктів деокупованої частини Херсонської області. В цій зоні проживає понад 42 тисячі громадян. Водночас, точна інформація про стан техногенної катастрофи на окупованій частині Херсонщини відсутня. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.

Встановлено, що внаслідок руйнування дамби відбувся неконтрольований скид води з підвищенням її рівня в нижній частині р. Дніпра до 12 м.

За фактом руйнування дамби Каховської ГЕС триває досудове розслідування. Воно відбувається за процесуального керівництва Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генпрокурора.

“Правова кваліфікація – екоцид та порушення законів і звичаїв війни (ст. 441, ч. 1 ст. 438 КК України). Над розслідуванням працює спеціально створена міжвідомча та міжрегіональна група зі слідчих СБУ та Національної поліції”, — йдеться у повідомленні.

Як повідомили в ОГПУ, у рамках досудового розслідування правоохоронці спільно з прокурорами перевіряють всі версії подій, щоб встановити обставини вчиненого злочину та винних у ньому.

Загалом на місці події працюють 10 слідчо-оперативних груп, фіксуються місця підтоплення.

“Проведено огляди 5 місць подій за допомогою квадрокоптера – в зоні спостереження 4 об’єкти критичної інфраструктури у м. Херсоні. Вони пов’язані з водопостачанням та водовідведенням”, — повідомили в ОГПУ.

Під час евакуації людей із підтоплених районів окупанти обстрілюють населені пункти, з яких проводиться евакуація.

Як повідомили в ОГПУ, підтоплення територій прибережної зони нижньої частини річки Дніпро може призвести до екологічної катастрофи:

  • через пошкодження вся Каховська ГЕС опинилась під водою, постраждав машинний цех, і у воду потрапило турбінне мастило;
  • різкий спад рівня води в Каховському водосховищі може призвести до порушення функціонування охолоджуючої системи Запорізької АЕС;
  • через підтоплення буде неможливою експлуатація Північно-Кримського та Каховського каналів після відновлення контролю над лівобережною частиною Херсонщини до відновлення Каховської ГЕС;
  • розповсюдження інфекційних захворювань;
  • забруднення та непридатності для сільськогосподарської діяльності значної площі родючих ґрунтів, що загрожує продовольчій безпеці;
  • масова загибель водних біоресурсів через порушення екосистеми р. Дніпро та річок, що впадають до її русла;
  • руйнування та пошкодження об’єктів інфраструктури, приватних будівель, транспортних засобів;
  • затоплення соціальної інфраструктури, вихід з ладу каналізаційної та дренажної систем, через що значна кількість цивільного населення опиниться без питної води та електричного струму.
“Руйнування дамб – цивільних об'єктів, що містять небезпечні сили, є воєнним злочином. Про це чітко зазначено у статті 56 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій. Такі дії можуть бути прирівняні до використання зброї масового знищення”, — наголошують в Офісі Генпрокурора.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська підірвали Каховську ГЕС. Масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення наразі уточнюються, повідомив в Telegram речник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зонзатоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.

На початок