"Витримує до 30 градусів морозу": як на Львівщині вирощують фундук

"Витримує до 30 градусів морозу": як на Львівщині вирощують фундук

"Витримує до 30 градусів морозу": як на Львівщині вирощують фундук
Суспільне Львів

На Львівщині розширюють площі під вирощування фундука. Підприємець з Новороздільської громади вирішив спробувати вирощувати цю культуру і засадив 25 гектарів саджанцями горіхів. Він отримав від держави грант на понад 6 мільйонів гривень за програмою "Свій сад". Про це Олександр Батьковець розповів Суспільному.

Раніше Олександр Батьковець вирощував гречку та інші традиційні культури. А віднедавна вирішив зайнятися садівництвом. Підприємець засадив 25 гектарів саджанцями фундука. Розповідає, що раніше ця земля була малородючою, тож довелося довго її розрівнювати та розчищати.

"Фундук – це культура, яка на 20% тільки задовольняє попит нашої держави. Решта закуповується. Вивчали досвід закарпатських товаришів, вони займаються цим років 5 і більше, і вирішили вирощувати. Взяли землю в оренду. Два роки ми її підготовлювали", — каже підприємець.

Олександр Батьковець
Олександр Батьковець. Суспільне Львів

Саджанці підприємець закупив на Закарпатті. Розповідає, що це італійські сорти.

Це є промисловий сорт, який зимостійкий, витримує до 30 градусів морозу і вологостійкий. Висадку ми почали в кінці березня і протягом квітня ми її закінчили. Тут висаджено 16 334 саджанці", — каже чоловік.

Вирощування фундука
Вирощування фундука. Суспільне Львів

Олександр Батьковець каже, що посадити сад йому вдалося завдяки державній програмі. Він виграв грант на понад 6 мільйонів гривень і вже найняв десяток працівників. А у майбутньому, коли фундук почне плодоносити, планує закупити ще й обладнання для переробки горіхів.

"В нас дотепер був такий аграрний бізнес, який приносив тільки поля, тобто пшениця, соя, жито, гречка, інші такі культури, які сіяли. Вирощування садів – це насправді дуже добре для нашої громади, оскільки на таких речах, на таких садах має працювати трохи більше людей, ніж в звичайному полі. А це – наші податки, наші робочі місця", — розповідає керівниця Новороздільської громади Ярина Яценко.

Фермери вирощують фундук, стійкий до заморозків
Фермери вирощують фундук, стійкий до заморозків. Суспільне Львів

За грантовою програмою "Свій сад" на Львівщині найбільше охочих вирощувати крім фундука також і лохину, говорить директорка обласного департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман:

"Десять заявок вже є погоджено і сім з них вже є профінансовано. Якщо дивитися в масштабах України, то Львівська область знаходиться на четвертому місці за обсягом фінансування, за кількістю поданих заявок, за площами нових насаджень, які будуть висаджені в межах цієї програми".

За словами Тетяни Гетьман, підприємці, які отримали гранти, протягом п'яти років мають повернути державі 50% від суми у вигляді податків і зборів.

На початок