Через два тижні ФРН може ухвалити рішення щодо винищувачів для України — Пісторіус

Через два тижні ФРН може ухвалити рішення щодо винищувачів для України — Пісторіус

Винищувач F-16 на базі Шяуляй у Литві
Винищувач F-16. Фото: Shutterstock

Через два тижні Німеччина може ухвалити рішення щодо західних винищувачів для України. Про це міністр оборони ФРН Борис Пісторіус заявив DW. Водночас, він відхилив можливість передачі Києву крилатих ракет.

За словами міністра, Німеччина переосмислює свою позицію щодо можливих поставок західних винищувачів для України. Тож уряд Німеччини може переглянути свою позицію щодо можливих поставок сучасних західних винищувачів України.

"Зараз ми перебуваємо у фазі переосмислення і перевіряємо, що можливо і що ми хочемо і можемо зробити. І думаю, ми визначимося протягом найближчих двох тижнів", — сказав Пісторіус.

Водночас німецький міністр відкинув можливість передачі Києву крилатих ракет Taurus у подальшій перспективі.

Відповідаючи на запитання про побоювання щодо використання Україною німецької зброї на території РФ, він зазначив, що міжнародне право дозволяє робити це задля самооборони. При цьому, за словами Пісторіуса, Берлін, як і Вашингтон, завжди наголошували, що не хотіли би цього допустити.

"Німецьке суспільство, німецька політика справді змінили думку. Якби мені два роки тому хтось сказав, що Німеччина поставить важкі озброєння на 3-5 мільярдів євро, я не повірив би. При цьому необхідно консолідувати всі країни світу, які хочуть і можуть захищати ґрунтований на правилах порядок", — сказав Пісторіус.

Що відомо про передачу Україні західних винищувачів

15 травня президент України Володимир Зеленський та прем'єр Великої Британії Ріші Сунак обговорили створення "коаліції винищувачів". Голова британського уряду зазначив, що Сполучене Королівство буде ключовою частиною цієї коаліції.

16 травня стало відомо, що прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте підтримав створення "коаліції винищувачів" для України.

19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.

21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.

Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.

На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

На початок