Європейська комісія готується продовжити заборони на імпорт української сільськогосподарської продукції до 15 вересня.
Про це повідомив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус.
"Ми отримали проєкт нового регламенту від Європейської комісії, який забороняє імпорт чотирьох продуктів до п'яти країн ЄС. Термін дії, записаний в проєкті, – 15 вересня цього року. Це проєкт, але я сподіваюся, що він набуде чинності вже завтра", – написав він у Twitter.
Речниця Єврокомісії Міріам Гарсіа Феррер на брифінгу повідомила, що рішення ще не ухвалене.
"Обговорення ще тривають, і ми повідомимо, коли вже буде прийнято рішення, що, ймовірно, буде пізніше сьогодні", — зазначила вона.
Речниця зазначила, що Єврокомісія перебуває у постійному контакті з урядом України та владою п’яти країн, яких можуть стосуватися такі обмеження імпорту сільгосппродукції з України.
За словами Феррер, минулої п’ятниці відбулася перша зустріч координаційної платформи, створеної для розв'язання цього питання, відповідно до заходів, що були погоджені 9 травня на рівні президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та Президента України Володимира Зеленського.
"Це була перша вступна зустріч і вона дозволила обговорити, як ця платформа може допомогти підтримати процес і полегшити та покращити функціонування коридорів солідарності з метою забезпечення хорошого потоку торгівлі, імпорту та експорту з України. Адже зрештою, те, що ми намагаємося зробити тут, це допомогти Україні, яка опинилася у дуже складній ситуації після вторгнення Росії", — сказала вона.
Що відомо про припинення імпорту українського зерна
Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.
Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.
За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.
28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.
30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.
Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.
9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.
16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.
17 квітня уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Заборона на імпорт почне діяти з 19 квітня. Транзит продуктів українського виробництва через Словаччину й надалі буде можливий.
Водночас Польща розблокувала транзит через територію країни українських зернових культур до портів в Європу. Він запрацював у ніч з четверга 20 квітня на пʼятницю 21 квітня.
23 квітня Єврокомісія не змогла погодити позиції щодо імпорту української аграрної продукції із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією.
З 1 травня Туреччина запровадила мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема і з України.