Кількість людей на планеті може скоротитися вперше з часів епідемії чуми — ЗМІ

Кількість людей на планеті може скоротитися вперше з часів епідемії чуми — ЗМІ

Люди
Ілюстративне фото: Getty Images

До кінця цього століття кількість людей на планеті може скоротитися вперше з часів світової епідемії чуми. Але наразі справа не у великій смертності, а у зменшенні народжуваності.

Про це йдеться у статті видання The Economist.

Зазначається, що в усьому світі рівень фертильності, тобто середня кількість народжень, що припадає на одну жінку, зменшується.

"У 2000-му році коефіцієнт фертильності становив 2,7 народження на одну жінку. Він достатньо перевищував коефіцієнт заміщенняКоефіцієнт фертильності, при якому поточна кількість населення зберігається., який тоді був 2,1", — йдеться у статті.

Нині коефіцієнт фертильності знизився до 2,3 і продовжує падати. У 15 країнах із найбільшим ВВП коефіцієнт фертильності опустився нижче за коефіцієнт заміщення. До таких держав належать США і більшість заможних країн, а також Китай та Індія, які не є багатими, але на них припадає третина світового населення.

Це означає, що населення старішає. Яскравими прикладами країн, населення яких старіють, можна назвати Японію, Італію, Бразилію, Мексику і Таїланд.

"До 2023 року понад половині жителів Східної та Південно-Східної Азії буде за 40. Навіть в Африці, де у 2050-х прогнозують пік приросту населення, коефіцієнт народжуваності швидко падає", — йдеться у матеріалі.

Скорочення населення планети створює певні проблеми. Зокрема серед труднощів, спровокованих зменшенням кількості молодих людей:

  • Підтримка пенсіонерів. Якщо сьогодні у багатих країнах на одну людину віком понад 65 років припадає приблизно три особи віком від 20 до 65, то до 2050-го їх буде менш як дві. Це може призвести до збільшення податків, пенсійного віку і потенційної урядової бюджетної кризи;
  • Інтелектуальний динамізм. Молоді люди частіше здійснюють відкриття, які рухають країну до економічного розвитку. Також коли у державі високий відсоток літнього населення, то існує менше шансів на прихід до влади політиків, які спрямовані на розвиток економіки, адже літнім від цього менше користі.

ШІ допоможе у підтримці великої кількості літніх людей

Світ розвивається, а разом із ним пріоритети й бажання людей. Політики-консерватори звинувачують суспільство у зниженні народжуваності й закликають повернутися до традиційних сімейних цінностей. Проте неправильно вважати, що люди зобовʼязані народжувати дітей заради інших.

Водночас ліберали пропонують заохочувати імміграцію, але це не розвʼязує головну проблему. Імміграція до багатих країн наразі рекордно висока, що допомагає окремим країнам закрити брак робочої сили. Проте цього недостатньо, щоб запобігти вимиранню освіченої й працездатної молоді у світі.

"В опитуваннях люди часто говорять, що хотіли б мати більше дітей. Це може свідчити про те, що їхні ресурси не дозволяють їм втілити це бажання у життя або політика держави цього не дозволяє", — йдеться у статті.

Якщо це виправити, економічний розвиток усе одно призведе до падіння коефіцієнта фертильності нижче від коефіцієнта заміщення. Як приклад видання наводить Сінгапур.

"Держава пропонує щедрі гранти, податкові пільги та знижки на догляд за дитиною, але там коефіцієнт фертильності становить 1,0", — йдеться у статті.

Реалізація потенціалу бідного населення може скоротити брак освіченої молоді без необхідності збільшувати народжуваність. Дві третини китайських дітей живе у сільській місцевості й переважно ходить до шкіл, які знаходяться у жахливому стані. Стільки громадян Індії від 25 до 34 років не закінчували старшу школу.

Водночас видання зауважує, що кількість молоді в Африці зростатиме ще кілька десятиліть поспіль.

Але світу доведеться примиритися з меншою кількістю молоді та, ймовірно, із населенням, що зменшується. Враховуючи це, розвиток штучного інтелекту допоможе, вважають журналісти видання.

"Країнам за допомогою ШІ може бути легше підтримувати велику кількість літніх людей. А роботи разом зі штучним інтелектом можуть значно полегшити догляд за старими людьми. А менше новонароджених означає менше людського генія, але цю проблему може вирішити той самий людський геній", — констатують журналісти видання.

За словами директорки Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Еллі Лібанової у 2023 році в Україні спостерігається низький рівень народжуваності, підвищена смертність населення та міграція через повномасштабну війну Росії проти України. На смертність впливає не лише загибель людей, а й стреси та захворювання.

На початок