9 травня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг дозволила побутовим і не побутовим споживачам електроенергії вільно продавати її надлишки. Про це йдеться на офіційному сайті комісії (НКРЕКП – ред.). Суспільне дізнавалось, чи матиме це рішення ефект, у заступника директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олега Соловйова.
Рішення НКРЕКП
З 9 травня продавати можна електроенергію вироблену генеруючою установкою або установкою зберігання енергії. Продавець може збувати енергію будь-кому за вільним договором та договірною ціною – так вирішила комісія.
"Таке рішення сприятиме розширенню конкуренції на роздрібному ринку електричної енергії та направлене на розвиток розподіленої генерації і забезпечення проведення зеленої трансформації енергетики",– йдеться в повідомленні на сайті НКРЕКП.
Чим матиме рішення НКРЕКП ефект
На Кіровоградщині 2700 споживачів мають сонячні електростанції, які щомісяця виробляють два мільйона кіловатів-годин взимку і 12,5 мільйонів кіловатів-годин влітку. Це дані від заступника директора обласної енергопостачальної компанії Олега Соловйова. З його слів, компанія забезпечує функціонування договору купівлі-продажу електричної енергії, виробленої сонячними станціями побутових споживачів та оплату за надлишок електроенергії, які ці станції виробили, але споживачі не спожили: "Програма "зеленого тарифу" – це державна програма, тому її фінансування забезпечує держава. Наша компанія є посередником в оплаті цих вироблених кіловатів-годин".
За вироблену електроенергію платить держава, але, у випадку Кіровоградщини, через обласну енергопостачальну компанію, пояснив заступник її директора: "Нині договори і на купівлю, і на продаж електроенергії у власників сонячних електростанцій в області укладені з нашою компанією. Та з 9 травня вони мають право змінювати постачальника. Постачальник, якого оберуть виробники, зобов’язаний буде не лише купувати у них надлишок, але й постачати їм електроенергію. Це паралельні процеси. Купувати в одного, а продавати іншому неможна".
Рішення комісії не матиме ефекту за нинішніх тарифів на електроенергію, вважає Олег Соловйов: "Все питання в ціні: у нас електроенергію купують за дотаційними цінами (1,44 чи 1,68 гривні за кіловат-годину, залежно обсягів споживання – ред.), а продають нам за ціною близько п’яти гривень. Та чи зголоситься на такі умови, такі ціни новий постачальник – питання. Який постачальник погодиться продавати електроенергію за некомерційними, дотаційними цінами, якщо собівартість її вироблення – близько шести гривень? Щоб рішення мало ефект і виправдало очікування щодо конкуренції та розвитку галузі, ціни для споживачів мають бути на рівні комерційних".