Перейти до основного змісту
Власникам сонячних батарей дозволили вільно продавати електроенергію. Чи матиме це ефект на Кіровоградщині

Власникам сонячних батарей дозволили вільно продавати електроенергію. Чи матиме це ефект на Кіровоградщині

Власникам сонячних батарей дозволили вільно продавати електроенергію. Чи матиме це ефект на Кіровоградщині
Сонячні панелі. Фото ілюстративне: Суспільне Кропивницький

9 травня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг дозволила побутовим і не побутовим споживачам електроенергії вільно продавати її надлишки. Про це йдеться на офіційному сайті комісії (НКРЕКП – ред.). Суспільне дізнавалось, чи матиме це рішення ефект, у заступника директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олега Соловйова.

Рішення НКРЕКП

З 9 травня продавати можна електроенергію вироблену генеруючою установкою або установкою зберігання енергії. Продавець може збувати енергію будь-кому за вільним договором та договірною ціною – так вирішила комісія.

"Таке рішення сприятиме розширенню конкуренції на роздрібному ринку електричної енергії та направлене на розвиток розподіленої генерації і забезпечення проведення зеленої трансформації енергетики",– йдеться в повідомленні на сайті НКРЕКП.

Чим матиме рішення НКРЕКП ефект

На Кіровоградщині 2700 споживачів мають сонячні електростанції, які щомісяця виробляють два мільйона кіловатів-годин взимку і 12,5 мільйонів кіловатів-годин влітку. Це дані від заступника директора обласної енергопостачальної компанії Олега Соловйова. З його слів, компанія забезпечує функціонування договору купівлі-продажу електричної енергії, виробленої сонячними станціями побутових споживачів та оплату за надлишок електроенергії, які ці станції виробили, але споживачі не спожили: "Програма "зеленого тарифу" – це державна програма, тому її фінансування забезпечує держава. Наша компанія є посередником в оплаті цих вироблених кіловатів-годин".

За вироблену електроенергію платить держава, але, у випадку Кіровоградщини, через обласну енергопостачальну компанію, пояснив заступник її директора: "Нині договори і на купівлю, і на продаж електроенергії у власників сонячних електростанцій в області укладені з нашою компанією. Та з 9 травня вони мають право змінювати постачальника. Постачальник, якого оберуть виробники, зобов’язаний буде не лише купувати у них надлишок, але й постачати їм електроенергію. Це паралельні процеси. Купувати в одного, а продавати іншому неможна".

Рішення комісії не матиме ефекту за нинішніх тарифів на електроенергію, вважає Олег Соловйов: "Все питання в ціні: у нас електроенергію купують за дотаційними цінами (1,44 чи 1,68 гривні за кіловат-годину, залежно обсягів споживання – ред.), а продають нам за ціною близько п’яти гривень. Та чи зголоситься на такі умови, такі ціни новий постачальник – питання. Який постачальник погодиться продавати електроенергію за некомерційними, дотаційними цінами, якщо собівартість її вироблення – близько шести гривень? Щоб рішення мало ефект і виправдало очікування щодо конкуренції та розвитку галузі, ціни для споживачів мають бути на рівні комерційних".

Топ дня
Вибір редакції
На початок