Правила безпечного відпочинку на водоймах. Як уникнути травм і зараження

Правила безпечного відпочинку на водоймах. Як уникнути травм і зараження

Правила безпечного відпочинку на водоймах. Як уникнути травм і зараження

За даними Державної служби надзвичайних ситуацій України, з початку червня 2020 року 146 людей загинуло у воді. З початку року — 464 людини, з них 44 дитини. Чим спекотніше на вулиці, тим сильніше нас тягне до води. На жаль, пляжний відпочинок часто закінчується травмами, отриманими при пірнанні, катанні на човнах, бананах, водних мотоциклах і інших плавзасобах. Тому ми зобов'язані попередити вас про можливі небезпеки та розповісти як їх уникнути.

Деякі з перелічених правил можуть здатися вам занадто очевидними – як необхідність носити захисні маски в публічних місцях під час пандемії. Але їх знання і повторення перед відпочинком на водоймах є обов'язковими як для дорослих, так і для дітей.

По-перше, відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях. Наприклад, за даними на 17 липня у Києві відкрили дев'ять зон відпочинку біля води, утім поки не рекомендовано купатися на чотирьох пляжах. У кожному регіоні місцеві органи влади перевіряють водойма на відсутність кишкової палички та відповідність іншим санітарним нормам. Інформацію про якість води у межах пляжів можна перевірити на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Читайте також: "Як екстремальна спека може вплинути на ваше здоров'я та самопочуття"
Правила безпечного відпочинку на водоймах. Як уникнути травм і зараженняФото: Суспільне. Дніпро

Інше доволі популярне правило – після прийняття їжі купатися рекомендовано не раніше, ніж через 1,5-2 години. Під час плавання, як і під час спорту, їжа, що не перетравилася повністю, може давати про себе знати нудотою та неприємними відчуттями в животі. Нічого надто небезпечного, ви не потонете, якщо з’їсте кукурудзу на пляжі, втім з такими відчуттями дискомфорту існує ризик отримати набагато менше задоволення від активності у воді.  

По-третє, знайте міру. МОЗ України радить перебувати у воді не більше 15 хвилин, а після купання відпочити у тіні, а не приймати сонячні ванни (про загрозу ультрафіолетового випромінювання та методи захисту від нього ми писали в окремому матеріалі). Під час водних процедур стежте за диханням, не перевтомлюйтесь та не грайтеся в популярні народні забавки "хто довше протримається під водою без повітря". Не варто тішити себе думками, що в разі надзвичайної ситуації навколо є багато людей, які прийдуть на допомогу. Знепритомніти під водою або потонути можна легко, а найнебезпечніше, що це відбудеться тихо і швидко.

Окремо варто обговорити стрибки з висоти та пірнання під воду. Правилами безпеки на воді забороняється залазити на попереджувальні знаки, стрибати в воду з катерів, кораблів або яхт, пірнати з мостів, дамб, причалів, дерев, високих крутих берегів – та з інших, не призначених для цього місцях. Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь в безпеці дна і достатній глибині – пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

Сподіваємося, не варто й згадувати, що у воді заборонено купатися в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння? Потонути можуть навіть спортсмени та найдосвідченіші плавці, що вже й казати про людину, яка не здатна повністю контролювати своє тіло.

Безпека дітей на воді

Але найстрашніша частина статистики нещасних випадків на воді – це та, що стосується дітей, що потонули, коли залишилися на якийсь момент без нагляду.

Ми розуміємо, що батькам теж потрібно розслабитися. Але коли ваші діти у воді, треба бути напоготові. Як правило, батьки повинні постійно бути в межах досяжності маленької дитини – незалежно від того, плавають вони в басейні, озері, океані або у ванній. Батьки старших дітей теж повинні перебувати поблизу – нагадаємо ще раз: навіть сильні плавці потребують нагляду, тому що вони схильні пробувати трюки, перевороти та пірнати – все те, що може бути небезпечним.

Правила безпечного відпочинку на водоймах. Як уникнути травм і зараження

Кращий спосіб залишатися пильними під час плавання дітей – прибрати телефон і просто насолоджуватися спілкуванням один з одним! Якщо присутні інші дорослі, ви можете по черзі спостерігати за басейном, щоб у кожного був шанс відпочити. Спільна робота по захисту дітей – найкращий спосіб запобігти нещасному випадку.

Під час плавання діти не повинні затримувати дихання надовго, тому що це може призвести до утоплення і має ряд інших серйозних ризиків. Переконайтеся, що діти розуміють, що змагання "хто може затримати дихання під водою" та інші подібні ігри можуть бути небезпечними. Вони не повинні бути частиною будь-якої діяльності, пов'язаної з водою.

Важкі травми можуть виникнути, коли діти стрибають або пірнають з головою на мілководді. Якщо його цікавлять стрибки та дайвінг, переконайтеся, що він навчився робити це правильно, а також вкажіть місця, де це робити безпечно. Навчіться робити це разом, якщо ви того не вмієте, але тримайте в голові нагадування, що пляж для них (і вас) є місцем підвищеної небезпеки.

Маленькі діти або недосвідчені плавці завжди повинні носити на воді рятувальний жилет, які значно знижують ризик утоплення. Особливо це стосується прогулянок на човнах, а також активних ігор у воді та занять водними видами спорту зі спеціальним інвентарем. Надувні нарукавники, іграшки для плавання тощ) не забезпечують надійного рівня захисту та не можуть замінити жилети.

Читайте також: "Кінбурнська коса й таємничий Синевир. Як провести відпустку-2020 в Україні"
Правила безпечного відпочинку на водоймах. Як уникнути травм і зараженняУніан

Тож навчайте дітей плавати з раннього віку, учіться надавати першу допомогу і дотримуйтесь правила “витягнутої руки”, щоб мати змогу негайти відредагувати та допомогти у разі потреби.

Як уникнути зараження на пляжі або в воді

У річках і озерах разом з вами плавають мікроорганізми, які хочуть зробити вам боляче. В основному там ловлять найрізноманітніші кишкові інфекції та шкірні захворювання. Дуже обережно слід відноситись й до мокрого піску. Пісок на пляжі не обробляється дезінфекційними речовинами, тому на глибині в 5-6 сантиметрів є найбільш сприятливим середовищем для різних мікроорганізмів (переважно збудників грибкових інфекцій). Особливо легко спори грибів проникають в розмоклі після купання стопи. Тому підходити й виходити з води краще не босоніж, а в пляжному взутті.

Важко скупатися і при цьому не набрати в рот хоч краплю води. Особливо це стосується дітей, які так захоплюються пірнанням, що не контролюють цей процес. Вчіть дітей не ковтати воду під час плавання та слідкуйте, щоб вони дотримувалися цього правила. Під час відпочинку у спекотних умовах потрібно пити достатню кількість води, щоб попередити зневоднення організму, а також, щоб у дітей не виникало бажання попити води із басейну чи водойми.

Правила перебування на пляжі під час COVID-19

Правила перебування на пляжі під час COVID-19

Якщо у дитини діарея, не дозволяйте їй плавати у басейні, озері, морі тощо. Оскільки в такому разі існує велика ймовірність, що у воду потраплять збудники захворювання, якими можуть заразитися й інші люди, які користуються тим же басейном, чи плавають поруч у ставку. Уникнути зараження можна тільки в тому випадку, якщо ви відпочиваєте на спеціально обладнаних пляжах і купаєтеся в водоймах, вода яких регулярно береться на пробу.

Тепла стояча вода прісних водойм – найнебезпечніша. Вона буквально кишить патогенними мікроорганізмами, починаючи від банальної кишкової палички та закінчуючи вібріонами холери. Море дезінфікується сіллю, басейни – хлоркою, іонізаторами та іншими способами, а ось прісні водойми – ніяк. До того ж там купаються собаки, а люди часто випорожнюються. Все це створює сприятливе середовище для розмноження інфекційних агентів, які при купанні потрапляють на слизову статевих органів людини, а також в очі, рот. Однак від злісних мікробів можна врятуватися.

 1. Після купання обов'язково приймайте душ з милом, а ранки обробляйте спеціальними засобами.
 2. Слідкуйте за тим, щоб вода не потрапляла на слизові оболонки й до рота.
 3. Не купайтеся в брудних водоймах, які не отримали санітарного паспорта.
 4. Не заходьте у воду без купальників і плавок.

Місце для купання має бути чистим хоча б візуально, причому ще на березі. Стояча вода набагато небезпечніше проточної. Не заходьте у воду серед заростей болотних рослин, по коліно потопаючи в багні. Якщо ви захочете скупатися в штучній водоймі, де вода оновлюється повільно (в ставку або котловані) і в якому купається дуже багато людей, то краще знайдіть інше місце: занадто багато інфекцій передається від людини до людини при тісному контакті, коли навколо тепло і мокро.

Перша допомога в разі утоплення

Якщо на воді сталося нещастя і потрібно надати першу допомогу потерпілому, головне правило – не втрачати час. Зберіться, покладіть потерпілого на спину, перевірте пульс і реакцію очей на світло, потім, залежачи від обставин, виконайте наступні дії:

При відсутності пульсу і самостійного дихання негайно приступайте до реанімації:

Покладіть під плечі який-небудь предмет (одяг, покривало), щоб голова потерпілого трохи закинулася назад. Накрийте його рот хусткою (якщо є). Той, хто надає допомогу робить вільний вдих, щільно притискається ротом до рота потерпілого – і вдмухує в його дихальні шляхи повітря зі своїх легень. Під час вдування повітря ніс потерпілого повинен бути затиснутий. Після такого штучного "вдиху" грудна клітка спаде до початкового об'єму, здійснюючи "видих". Вдування повітря в легені потерпілого потрібно повторювати приблизно 16-18 разів на хвилину.

При відсутності пульсу здійснюють непрямий масаж серця. Треба встати з лівої сторони від потерпілого і з деяким зусиллям натискати на область серця кистями рук, покладеними одна на іншу, 50-60 разів на хвилину. Масаж серця слід поєднувати зі штучним диханням. Після 4-5 натискань на серце виробляють одне вдування повітря в легені.

При наявності пульсу і дихання:

 • повернути постраждалого на живіт;
 • перекинути його через стегно (спинку стільця, товсту гілку дерева);
 • очистити порожнину рота: засунути два пальці в рот якомога глибше і натиснути на корінь язика. Якщо після цього з'явилися блювотні рухи й кашель – видалити воду з легенів і шлунка, для чого протягом наступних 5-10 хвилин періодично тиснути на корінь язика, поки вода не перестане виділятися, при цьому можна поплескувати долонями по спині, а також кілька разів стиснути з боків грудну клітку під час видиху;
 • після цього покласти потерпілого на бік або живіт;
 • викликати швидку допомогу;
 • зігріти потерпілого;
 • спостерігати за потерпілим, бо в будь-яку хвилину може статися зупинка серця і знадобиться реанімація.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди