В акції "Захисти мову" під облдержадміністрацією в Тернополі взяли участь 15 осіб. Про це розповів співорганізатор акції Олег Вітвіцький.
За його словами, законопроєкт №2362, який ініціював у Верховній Раді депутат від фракції "Слуга народу" Максим Бужанський, передбачає можливість навчання в українських школах російською мовою. З цим не згідні учасники акції.

Учасник акції "Захисти мову" Іван Кізюк каже, що рішуче виступає проти русифікації України:
"Ми проти подібних законопроєктів українофобів і проросійських депутатів таких, як Бужанський".

Тернополянин Володимир Гешта розповів, що дізнався про цю акцію в Інтернеті. Каже, вирішив приєднатися, бо в дитинстві навчався в Харкові, де більшість людей говорять російською:
"Завжди мене називали бандерівцем. Я казав, так, я звідти приїхав і в нас розмовляють українською. І тому і відстоюю".
Тернополянин Микола Федорій каже, що перед тим, як прийти на акцію ознайомився з законопроєктом 2362:
"По суті, вводиться друга мова, якою можуть вчитися національні меншини. Якщо їх багато – значить має бути багато державних мов ?"

Проведення акції "Захисти мову" в Тернополі ініціювали представники Української Галицької партії, – повідомив співорганізатор Олег Вітвіцький. Каже – так підтримують акцію "Руки геть від мови", яка відбулася Києві:
"Ми вийшли продемонструвати всьому світу, що українці здатні захистити свою мову і не допустити прийняття законів, які ставлять під сумнів українську мову як державну".
Директор Центру Суспільних Досліджень ПОЛІС Ігор Процик каже, що Максим Бужанський ініціював цей законопроєкт ще 31 жовтня 2019-го року:
"Можливо, цей депутат хотів заручитись підтримкою перед місцевими виборами мешканців тих окремих регіонів України, які не поділяють думки про перехід з першого вересня, в тому числі з російськомовних шкіл на українську мову навчання повністю".
Натомість цей законопроєкт, – каже Процик, – мобілізує виборців з різних політичних партій, які виступають за українське.
Мовний омбудсмен з Києва Тарас Кремінь каже, що таким законопроектом пропонують внести зміни до кількох законів, в тому числі – "Про освіту" і "Про забезпечення функціонування української мови як державної":
"На думку комітету, так само, як і на думку Міністерства освіти і науки, такий законопроект є неприпустимим. Я схиляюсь до того, що не можна зупиняти освітні реформи, які визнані за останні роки одними з найкращих".
Порушень громадського порядку та карантинних вимог під час акції в Тернополі не було. Розповіла речниця патрульної поліції області Катерина Метельська. Акції проти прийняття нового мовного законопроєкту сьогодні відбулися також у Львові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Харкові, Луцьку та Одесі, Вінниці.
Мешканець Заліщиків Любомир Кондуб розповів, що з Тернопільщини на акцію "Руки геть від мови в Києві"під Верховну Раду приїхали близько 60 осіб:
"Ми прийшли сьогодні сюди виявити своє незадоволення з позиції "слуг народу" і показати свою громадянську позицію. Українська мова була, є і буде завжди українською. Вона залишиться мовою нації".
Що відомо:
- “Руки геть від мови”: у Вінниці влаштували акцію на захист української мови.
- Акція на захист мови у Луцьку: до офісу "ОПЗЖ" принесли заморожений язик.
- «Руки геть від мови!». У Дніпрі мітингували проти законопроєкту депутата-земляка.
- У Тернополі біля ОДА відбувається акція "Захисти мову".
- Деякі депутати від фракції "Слуга народу" заявляють, що "мовний" законопроєкт Максима Бужанського суперечить їхнім переконанням і вносить розкол у суспільство
- Мовний омбудсман закликав нардепів зняти з розгляду законопроєкт Бужанського.