Верховна рада підтримала зміни до Виборчого кодексу

Верховна рада підтримала зміни до Виборчого кодексу

Верховна рада підтримала зміни до Виборчого кодексу

Парламент ухвалив у другому читанні зміни до Виборчого кодексу.

Рішення підтримало 308 народних депутатів.

Метою законопроєкту, відповідно до пояснювальної записки, є усунути прогалини та неузгодженості, спростити виборчі процедури та уніфікувати їх для забезпечення дотримання міжнародних стандартів проведення виборів та сталості демократичних принципів і процедур в Україні.

Документ визначив, що позачергові місцеві вибори, проміжні, перші, додаткові, проводитимуться двічі на рік — в останню неділю березня та останню неділю жовтня. Окрім того, заплановано дати можливість використовувати електронні сервіси та інноваційні технології у виборчому процесі.

Згідно з новими нормами, місцеві вибори в населених пунктах з 10 тисячами населення мають проходити за пропорційною системою. Також право присутності у виборчих комісіях отримали парламентські групи, які уклали договір про співпрацю з однією з партій.

Тепер кандидату необхідно отримати 25% виборчої квоти для просування. Виборчу заставу для кандидатів до обласних рад та міських рад в містах з кількістю виборців більше 90 000 було зменшено у чотири рази. Розмір застави відповідає розміру місячної мінімальної заробітної плати, встановлену на день початку виборчого процесу, на кожні 10 тисяч виборців.

Серед поправок до законопроєкту депутати також проголосували норму, за якою якщо виборець у порожній частині для написання номера кандидата в депутати зробив позначення не за трафаретом, але встановити дійсне волевиявлення можливо, вважається, що виборець підтримує кандидата, номер якого позначений. Окрім того, якщо позначку номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі партії, яку виборець не підтримав, вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний список кандидатів в депутати від цієї партії без надання підтримки окремому кандидату.

Окрім того, законопроєкт передбачає, що партія, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати, після початку виборчого процесу та до подання документів до ЦВК для реєстрації кандидатів у депутати одним платежем вносить у безготівковій формі на спеціальний рахунок грошову заставу в розмірі 1000 мінімальних заробітних плат, визначених у місячному розмірі станом на день початку виборчого процесу.

У випадку президентських виборів грошову заставу вносить або партія, яка висунула кандидата на пост президента, або кандидат-самовисуванець у безготівковій формі одним платежем на спецрахунок ЦВК в розмірі 650 мінімальних заробітних плат.

Що відомо

  • 16 липня у Центральній виборчій комісії заявили, що занепокоєні складнощами при підготовці цьогорічних місцевих виборів, зокрема через епідеміологічну ситуацію, прийняття нового виборчого кодексу та адміністративну реформу.
  • Верховна рада ухвалила проєкт постанови про призначення на 25 жовтня чергових місцевих виборів депутатів обласних, Київської міської, районних у містах рад та мера Києва.
  • Раніше президент Володимир Зеленський попросив зняти з розгляду Верховної ради проєкти постанов про призначення чергових місцевих виборів та про скасування обмежень виплат чиновникам, які нардепи мали розглянути на позачерговому засіданні 13 липня.
  • Голова Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України" Олексій Кошель заявив, що президент Володимир Зеленський відкликав з Верховної ради проєкт постанови, оскільки він був підготовлений неякісно, у ній було багато суперечливих норм.
  • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що до осені планується завершити реформу децентралізації в Україні, аби місцеві вибори, які пройдуть у жовтні, відбулися вже у всіх новостворених територіальних громадах.
  • Зокрема, уряд ухвалив проєкт оптимізації районів, за яким планується 490 районів створити втричі менше — 129.
  • 6 квітня Верховна рада ухвалила в другому читанні та в цілому закон про внесення змін до закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Він дозволить завершити формування територіальних громад.
  • Міністерство громад і територій оприлюднило проєкти майбутніх районів України усіх областей, крім тимчасово окупованої АР Крим.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди