Нідерланди поки що не розглядають питання передачі Україні винищувачів F-16, оскільки зараз йдеться про підготовку пілотів, але згодом Амстердам розгляне можливість передачі літаків.
Про це на брифінгу під час засідання Ради міністрів оборони ЄС заявила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен, передає кореспондентка Суспільного.
"Я справді дуже рада, що минулої п’ятниці ми отримали зелене світло з Вашингтона на підготовку українських пілотів на винищувачах F16. Це означає, що ми можемо продовжити, а також завершити плани, які ми будуємо з Данією та іншими союзниками щодо початку цих тренувань. І, звичайно, це перший крок, який ви повинні зробити — у вас повинні бути пілоти, які знають, як керувати цими літаками", — зазначила вона.
Наступним кроком, за словами міністерки, буде розгляд питання про передачу самих літаків.
"Ми продовжимо обговорення наступного кроку з нашими союзниками та країнами, які можуть мати F16, але це питання зараз не розглядається. Це наступний етап. Зараз ми говоримо про підготовку пілотів, але ще не говоримо про самі літаки. Але, звичайно, має сенс, що такі країни, як Нідерланди, які переходять від F16 до F 35, будуть говорити про це та вивчати можливості", — сказала Оллонґрен.
Вона назвала підготовку українських пілотів в майбутню безпеку України.
"Інвестиції, наприклад, у підготовку українських пілотів на F16 – це, звичайно, те, що матиме ефект пізніше, пізніше під час війни чи після війни, але це завжди гарна інвестиція, оскільки це інвестиція в безпеку в Україні", — сказала міністерка.
Що відомо про "авіаційну коаліцію"
15 травня президент України Володимир Зеленський та прем'єр Великої Британії Ріші Сунак обговорили створення "коаліції винищувачів". Голова британського уряду зазначив, що Сполучене Королівство буде ключовою частиною цієї коаліції. 16 травня стало відомо, що прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте підтримав створення "коаліції винищувачів" для України.
19 травня Сунак і Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.
21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.
Після саміту "Групи семи" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.