У Києві, Львові та Українці Київської області вихідними пройшли мирні акції на підтримку оборонців Маріуполя та Азовсталі, які вже рік знаходяться у російському полоні. Благодійний забіг та аукціон, хода центром столиці та мотопробіг зі Львова — участь у заходах брали рідні та близькі полонених. Їхні історії — в матеріалі Суспільного.
Благодійний забіг в Українці
На площі Тараса Шевченка у місті Українка, що на Київщині відбувся благодійний забіг на підтримку полонених оборонців Маріуполя.
Серед учасників забігу: родичі, друзі, побратими й ті, хто підтримує бійців Маріупольського гарнізону.
Підтримати мирну акцію прийшла військовослужбовиця полку Азов з позивним "Хрещена". Вона розповідає, разом з побратимами була у російському полоні, звільнилася в грудні 2022 року.
"Де азовці, там і я, я ж їх Хрещена. Я вже біля них вісім років. Почалося з 2015 року, коли мені запропонував мій хрещений приїхати в Маріуполь, щоб там попрацювати. Як мені він тоді сказав, у медпункті потрібні люди, бо молодь вся хоче на передок, в гарнізоні нема кому працювати. Я поїхала подивитись", — розповідає військова з полку "Азов" із позивним "Хрещена".
Також у благодійному забігу взяла участь Софія Черепанова. Вона чекає свого брата з полону вже рік. Каже, востаннє чула його голос в травні минулого року, перед виходом з Азовсталі.
"За інформацією від звільнених, всі як один говорять що вони там живуть надією, що ми їх тут чекаємо. В мене є ще один брат, який у серпні минулого року віддав найцінніше що в нього було це своє життя. Мій брат Давид 30 серпня загинув на Бахмутському напрямку. І все ще більше мотивує не підтримувати військовослужбовців полонених боротися за них на своєму фронті, тому що одного брата я втратила і більше втрачати я не хочу", — сподівається сестра військовополоненого Софія Черепанова.
Благодійний забіг пройшов на дистанції п'ять кілометрів, повідомили ініціатори події благодійний фонд "YOUkraine" та громадська організація "Жінки зі сталі".

Першим прибіг Сергій Бойко, дистанцію марафону він пробіг за п'ятнадцять хвилин.

"Кожен повинен робити або допомогти тим чим він може, хоча б таким чином нагадати всім що таке існує і щоб не були байдужими. І звісно цими донатами внести допомогу", — каже учасник забігу Сергій Бойко.
Участь в благодійному забігу взяли понад двісті людей.
Серед учасників — і дружина звільненого з полону азовця та членкиня організації "Жінки зі сталі" Наталка Зарицька.
"Сьогодні в тому полоні перебуває чотири з п'яти оборонців, тільки кожного п'ятого вдалося звільнити. А в цілому їх — понад дві тисячі ще в російських катівнях. Ось чому ми сьогодні зібралися та озвучили це що вони ще не вдома, піддаються тортурам знущанням і їх треба звільняти", — каже Наталка Зарицька.
Аукціон на підтримку азовців

"На фініші — фотовиставка робіт Дмитра Козацького "Ореста" з Азовсталі та ми проводимо благодійний аукціон. Всі зібрані кошти підуть на лікування реабілітації тих хлопців і дівчат, які вийшли з полону", — розповіла засновниця БФ "YOUkraine" Ганна Мурошенко.

Після забігу пройшов аукціон. На ньому були представлені лоти: фотографії з Азовсталі та портрети захисників за авторства Дмитра Козацького та Катерини Карпенко, збірка поезій Валерії Суботіної "Квіти та Зброя", розписані тубуси від снарядів, прапор гарнізону "Маріуполь" з автографами захисників. Вдалося зібрали 450 тисяч гривень.
Найдорожчий лот — прапор з підписами бійців — 60 тисяч гривень.

В цей час в Києві до річниці виходу оборонців Маріуполя з Азовсталі у Києві відбулася хода "Чекаємо додому героїв Маріуполя".
Родичі полонених, безвісти зниклих та загиблих військових пройшли від парку Шевченка до Майдану Незалежності.

Серед учасників ходи — Мар'яна. Її чоловік служив в полку "Азов" з 2015 року. Був в полоні, помер через три дні після звільнення. Жінка каже, продовжує боротися за тих, кого досі утримують у російському полоні.
"Дуже багато полеглих бійців, дуже багато бійців в полоні, і майже нікого не обмінюють з "Азову". Нещодавно був обмін, 45 бійців було обміняно, але це критично мало, бо десь більше ніж 700 осіб там знаходяться", — розповіла дружина загиблого бійця полку "Азов" Мар'яна.

Близько двох тисяч оборонців Азовсталі ще в полоні
Від початку повномасштабного вторгнення з російського полону вдалося повернути 2324 українських військових, понад 500 з них — це захисники Маріуполя і "Азовсталі", повідомив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов.

"Ми пам'ятаємо всі, що дві з половиною тисячі наших оборонців вийшли з Азовсталі. Роботи треба зробити дуже багато. Кожного п'ятого вдалося повернути. Але багато рідних, матерів, дружин, сестер чекають і обов’язково дочекаються рідних людей", — розповів представник координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов.
Крім благодійного забігу на підтримку військовополонених в суботу провели — мотозабіг. Стартували зі Львова до Києва через Рівне, Звягель та Житомир. Учасники — це п'ятдесят мотоциклів — фінішували на Софіївській площі у столиці в неділю.

"Мій син проходив строкову службу в Маріуполі, він зі своїми побратимами з перших днів боронив місто. Востаннє говорили, коли він виходив з Азовсталі, це було 18 травня. Маріупольський гарнізон досі в полоні, декілька сотень були звільнені. Але наших дітей звільнених немає, і чекаємо кожного", — розповіла мати військовополоненого Надія Шевченко.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram