Грузинська політикиня прокоментувала протести через авіарейс з РФ

Грузинська політикиня прокоментувала протести через авіарейс з РФ

Грузинська політикиня прокоментувала протести через авіарейс з РФ
. Протестувальниця на демонстрації проти поновлення авіасполучення між Грузією та Росією, 19 травня 2023 року. Фото: AP

Уряд Грузії вдається до відкритої співпраці з Росії попри те, що грузинський народ прагне інтеграції країни в євроатлантичні структури. Відтак суспільство Грузії гостро реагує на провокації на кшталт поновлення авіасполучення між двома державами.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявила Нона Мамулашвілі, представниця грузинської партії "Єдиний національний рух".

"Те, що ми зараз бачимо, це продовження тих провокацій, які влаштовує Росія за останні 10 років, а інтенсивно — за останні півтора року. Ми знали, що після того, як провалився закон про іноагентів, вони щось подібне можуть зробити. Спочатку було скасування віз, а вчора (19 травня — ред.) прилетів цей літак", — зазначила політикиня.

За її словами, грузинський уряд відкрито співпрацює з Росією.

"Ми бачили, що населення протестує та буде продовжувати протестувати. Сьогодні у нас важка ситуація у тому сенсі, що населення, яке хоче бачити країну в євроатлантичних структурах, а уряд, який веде її у зворотному напрямку, то таке співіснування буде доволі важким. У 2024 році, коли будуть вибори, я думаю, що населення Грузії покаже, чи хоче воно мати такий уряд, який веде його під владу Російської імперії, чи ми хочемо все-таки повернутися в євроатлантичну сім’ю, до якої ми й належимо історично", — зауважила Мамулашвілі.

На думку політикині, уряд Грузії усвідомлює ризик санкцій, однак сподівається уникнути їхнього впливу.

"На жаль, і в санкціях є ті лазівки, які вони змогли використати. Тому що уряд розповідає, що літаки й інших країн сьогодні літають в Росію, і їм ніхто не загрожує санкціями. Наводять як приклад Туреччину чи Ізраїль. Наші західні партнери повинні зрозуміти, що санкції не повинні залишати можливість лазівок. І ті уряди чи країни, які будуть порушувати (санкції — ред.), вони будуть відповідно покарані", — підкреслила вона.

Нона Мамулашвілі вважає, що грузинський народ здатний змінити курс країни.

"Демократія в Грузії сьогодні дуже сильно страждає. Немає питань, що насправді хоче грузинська влада. Правляча партія вже третя прийшла до влади, і ніхто не хоче у демократичний спосіб йти від влади. Вони робитимуть усе, і їм допомагатиме Росія, щоб вони залишилися при владі. Але населення Грузії повинно зробити вибір. Те, що показали опитування, які нещодавно опублікували міжнародні інститути — понад 85% населення Грузії хоче бачити країну в євроатлантичних структурах і незадоволене політикою уряду", — підсумувала політикиня.

Що відомо про скасування РФ візового режиму і відновлення авіасполучення

Президент РФ Володимир Путін видав указ, яким скасував візовий режим для громадян Грузії. Також Путін зняв заборону для російських авіакомпаній на польоти до Грузії.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала неприйнятним скасування візового режиму з боку Росії й заявила, що вимагає проведення засідання Ради безпеки з цього приводу. Вона зауважила, що скасування Росією візового режиму та відновлення прямого авіасполучення — це провокація, яка спричинить бурхливу реакцію громадськості.

Ввечері 10 травня у Тбілісі біля будівлі Міністерства закордонних справ Грузії розпочалась акція протесту проти поновлення прямого авіасполучення з Росією.

Заступниця міністра економіки Грузії Маріам Кврівішвілі заявила, що Грузія дозволить прямі рейси російським авіакомпаніям, які не перебувають під санкціями.

Водночас Сполучені Штати попередили Тбілісі про запровадження санкцій у разі відновлення прямого авіасполучення між Росією та Грузією.

МЗС України назвало рішення президента РФ Володимира Путіна щодо скасування російських віз для грузинських громадян та відновлення прямого авіасполучення політичною компенсацією за відмову чинної грузинської влади запровадити санкції проти РФ через вторгнення в Україну.

15 травня декілька авіакомпаній звернулися до Агентства цивільної авіації Грузії за дозволом розпочати регулярні польоти до Росії.

З 8 липня 2019 року Путін своїм указом заборонив літати в Грузію російським авіакомпаніям. Туроператорам і агентам рекомендували не продавати путівки в цю країну. Тоді ж набуло чинності рішення Мінтрансу РФ про припинення польотів грузинських авіакомпаній до Росії.

19 травня у міжнародному аеропорту Тбілісі приземлився перший після чотирирічної перерви прямий рейс із Москви. Російська авіакомпанія "Азимут" планує літати до грузинської столиці й назад сім разів на тиждень, а з 20 травня літатиме ще і грузинська авіакомпанія Georgian Airlines. На тлі відновлення авіасполучення між Росією та Грузією в аеропорту та біля нього розпочалися акції протесту.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі виступила з екстреним брифінгом щодо поновлення авіасполучення з Росією компанією Georgian Airways та візиту в країну членів сім'ї міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Вона викликала обурення через дії уряду та закликала бойкотувати авіакомпанію.

На початок