У ЦПК пояснили суть змін у закупівлях для армії

У ЦПК пояснили суть змін у закупівлях для армії

Міноборони
Міністерство оборони України. Фото: Міноборони

У Центрі протидії корупції пояснили суть змін у підходах до державних закупівель оборонної продукції. зазначається, що Кабмін дозволив здійснювати оборонні закупівлі через Prozorro та заборонив Міноборони закуповувати міфічні послуги.

Як зазначили у ЦПК, нічого нового Кабмін не придумав, адже йдеться про виконання закону антикорупційним комітетом Верховної Ради за участі ЦПК та Мінекономіки.

"Однак, залишається невиконаною одна з головних вимог закону. Міноборони так і не переглянуло каталог продуктів для ЗСУ. Саме цей каталог, за словами керівника детективів НАБУ Андрія Калужинського, створює корупційну схему закупівлі харчів у Міноборони", — йдеться у повідомленні.

У Центрі пояснили, що під виглядом "послуг" Міноборони закуповує продукти за каталогом із 409 позицій, де є всі харчі, які теоретично мають постачатися для військових.

"По факту з них поставляється лише третина – це найпопулярніші продукти, ціни на які у каталозі суттєво завищені (картопля, яйця, морква тощо). Ціни на інші продукти – червону рибу, кешʼю, делікатеси – у каталозі занижені. Однак, військові їх у своєму меню не бачать", — зазначили у ЦПК.

Водночас зазначається, що хорошою новиною є те, що завдяки Мінекономіки у постанові тепер передбачені речі, які справді допоможуть зробити оборонні закупівлі прозорішими:

  1. за ініціативою Мінекономіки та доброчесних оборонних замовників відтепер усі оборонні закупівлі (крім збройних) можна проводити за спрощеною процедурою у Prozorro. "Тож наразі нічого не заважає Міноборони та іншим замовникам відкрито закуповувати усе необхідне для наших бійців. А отже дії тих, хто буде продовжувати закупки в обхід Prozorro – одразу викликатимуть питання", — зазначили у ЦПК.
  2. Міноборони тепер заборонено закуповувати продукти під виглядом послуг, як це було раніше з харчовими продуктами. "Раніше Міноборони виправдовувалося тим, що купує міфічну послугу доставки продуктових комплектів та їх "освіження" на складах. Хоча насправді для ЗСУ купували звичайну картоплю і м'ясо. А вартість доставки цих картоплі і мʼяса зі складу зашита у ціну товару як у військовому контракті, так і в ціні продуктів у магазині. Тепер такі махінації для Міноборони заборонили", — пояснили у Центрі.

У ЦПК наголосили, що у розробці ні одного з цих рішень Міноборони ініціатором не було.

9 травня Кабінет міністрів під час засідання змінив підходи до закупівлі оборонної продукції. На час воєнного стану вони будуть розділені на дві групи:

  1. зброя, техніка й інша продукція оборонного призначення. Інформація про ці закупівлі залишиться закритою.
  2. харчові продукти для армії. Оголошення про таку закупівлю буде оголошено заздалегідь.

Що відомо про скандал з розкраданням на закупівлях харчів для ЗСУ

Міноборони підозрюють у розкраданні коштів на закупівлях харчів для Збройних сил України. 21 січня видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал журналіста і засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, у якому йдеться про те, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ. Зокрема, за словами журналіста, відомство, законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.

У зв'язку з цим керівництво відомства викликали на засідання комітету Верховної ради з питань національної безпеки оборони та розвідки.

22 січня у Міноборони заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами розповсюджується з ознаками навмисних маніпуляцій та вводить в оману.

24 січня заступник міністра оборони України В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, подав у відставку.

2 лютого ексзаступнику міністра оборони Олексія Резнікова В'ячеславу Шаповалову обрали запобіжний захід — 2 місяці перебування під вартою. Печерський районний суд Києва заарештував його з правом внесення застави у сумі 402 мільйони 600 тисяч гривень.

Вибір редакції

На початок