Гуртові партії дизельного пального за період з 28 квітня по 5 травня знизилися на 1,25 грн за літр, а вартість бензину А-95 здешевшала на 1 грн. Про це свідчать дані моніторингу роздрібного ринку Консалтингової групи А-95. Її директор Сергій Куюн в етері Суспільне. Спротив розповів, чого чекати від цін на пальне у травні та чи буде ще зниження.
Про падіння цін на пальне
"Тенденція падіння цін на бензин спостерігалась і минулого тижня, і це дуже непогано. Це логічно призвело до того, що 9 травня фіксували досить суттєве зниження цін вже в роздрібній мережі. У великих мережах, таких як ОККО, WOG і ще в декількох, падіння цін на дизельне пальне склало півтори гривні за літр, на бензин — одна гривня за літр. Тобто, це просідання ціни в гуртовій торгівлі призводить до здешевлення і в роздрібній.
І ми бачимо, що потенціал для подальшого зниження ще зберігається. Зниження ще на одну-дві гривні найближчим часом може також відбутися".

Що ще впиває на ціну пального
"Був непростий квітень, коли світові нафтовидобувні країни заявили про скорочення видобутку. Це призвело до стрибка цін на нафту — більше ніж на 10%. Але протягом квітня ситуація заспокоїлась і ціни знову впали фактично до березневих позначок — 75 доларів за барель.
Нафтовидобувні компанії навіть не приховували те, що вони хотіли підтримати росіян, щоб ті отримали вищі ціни за свої енергоресурси, але бачимо, що ця спроба виявилась марною і ціни знову повернулися на нижчі позначки. Це означає, що санкції працюють. Є в ефірі багато скепсису, що це дарма, що цього недостатньо, але все-таки це працює і чимдалі — тим більше Європа, Штати аналізують ті шпаринки, через які росіяни намагаються обходити ці санкції і їх потихеньку починають прикривати.
Зберігається ситуація з профіцитом пального. Такий темп ринок взяв з початку року, коли готувався до другого етапу санкцій, а саме — ембарго на імпорт російських нафтопродуктів в Європу, і досі ми фіксуємо профіцит пального в Україні.
Є випадки, коли ворог завдає удари по нафтобазах і це говорить про те, що галузь нафтопродуктозабезпечення залишається під прицілом агресора. Це всім нагадало про те, що не треба втрачати пильність і треба розосереджувати ці запаси. Ця тема важлива тому, що зараз Кабмін подав законопроєкт про створення стратегічних запасів нафтопродуктів. Учасники ринку наголошують: зараз створювати запаси дуже небезпечно всередині країни, адже для цього треба буде залучати різні нафтобази. Обговорюються варіанти, щоб їх розміщувати за кордоном, але на території наших сусідів. І таким чином мати оперативний доступ до цих запасів і їх убезпечити".
Про податок на паливо
З 1 липня 2023 року уряд повертає ПДВ у розмірі 20% на пальне. Сергій Куюн розповів, як це вплине на ринок та споживачів:
"Чому держава повертає податки, нам всім зрозуміло — потрібні гроші в держбюджет. Ринку, фактично, все одно. Він збирає ці гроші з населення і перераховує їх у бюджет. Споживачам, звісно, будь-який податок — це податок на споживача. Це збільшується не лише ПДВ, а й акциз. Відповідно, це вплине на ціни. І зараз основний ризик у тому, що ціни зростуть через ці податки, а держава не зможе отримати запланований обсяг податків. Чим вищі податки, тим більше бажання їх не сплачувати.
Особливо нас турбує ПДВ. Це найбільш криміналізований податок, який робив діру у десятки мільярдів. Тому пропозиція така: ПДВ залишити низьким, а той податок, який хоче отримати держава, отримати за рахунок збільшення акцизів. І тобі і держава отримає гроші, і там можна буде позбутися або запобігти здорожчанню ціни".
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: