Чи змінились російські ІПСО від початку війни та як їм протистояти: пояснює військовий психолог

Чи змінились російські ІПСО від початку війни та як їм протистояти: пояснює військовий психолог

Чи змінились російські ІПСО від початку війни та як їм протистояти: пояснює військовий психолог
. Колаж Суспільного: Pexels, Андрій Козінчук

За понад рік повномасштабного вторгнення РФ інформаційні маніпуляції, пропаганда та інші методи впливу на цивільне населення України з боку росіян змінилися. Про це в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповів військовий психолог, військовослужбовець Андрій Козінчук. За його словами, росіяни все частіше намагаються підірвати авторитет українських громадсько-політичних і військових діячів, а також похитнути довіру до них.

Російські інформаційно-психологічні операціїЦе сплановані дії з поширення інформації на іноземну аудиторію задля досягнення певної цілі, впливу на емоції, критичне мислення, почуття та дії цільової групи людей. ІПСО — абревіатура розшифровується як "спеціальна інформаційно-психологічна операція". Такі операції проводяться в рамках психологічної війни. на сьогодні не впливають на моральний стан українських військових, зазначив Андрій Козінчук.

"А якщо і впливають, то це можуть бути несуттєві цифри. Можливо, комусь і приходять якісь дивні повідомлення, новини, але нині немає якогось масового впливу. Сьогодні українські бійці трішки зайняті, у них інші задачі. ІПСО ж може впливати лише тоді, коли є час для поглинання інформації. У нас, на відміну від нашого противника, є комунікація у війську і в підрозділах, тому не спостерігаємо цього", — пояснив він.

За його словами, сьогодні росіяни стали більш вигадливими у питаннях дезінформації, пропаганди, маніпуляцій.

"Вони почали більше розбиратися у наших темах, розуміти українську мову. Знають, наприклад, хто такий Залужний. І їхня основна задача — дискредитація. Раніше тільки підривали авторитет президента, писали, що Зеленський клоун. Зараз же вони розповідають про якісь там конфлікти між Сирським та Залужним. Росіяни почали більш поглиблюватись у наші теми, аби стопорнути наше критичне мислення. Чим краще вони розбираються, тим більше їхні ІПСО подібні до наших новин", — додав військовий психолог.

Андрій Козінчук зазначив, що будь-яку інформацію потрібно перевіряти:

"Для того, щоб протистояти, вам треба розбиратися, що це за джерело інформації, чи є якісь там посилання на першоджерела, звідки ця новина, як ви реагуєте на неї. Тому що російські ІПСО орієнтовані на те, щоб змінювати ваші думки, впливати на емоції, поведінку, реакції. Якщо ви щось там прочитали й ходите у шокові, то є варіант, що це не просто новина, а якась ІПСОшечка, що ви прочитали якусь жовтуху і з цим треба боротися".

Іноді бувають випадки, коли українські політики або медійні особистості піддаються впливу ІПСО, тим самим поширюючи російську пропаганду, зауважив військовий психолог. За його словами, це роблять для того, аби набрати популярності й викликати резонанс у суспільстві.

"Буває якийсь депутат втрачає свої позиції, розуміє, що він не дуже популярний, не дуже талановитий, на посаду потрапив випадково, тому хватається за якусь там нібито новину з ІПСО і починає поширювати її через свій Facebook. Наприклад, про якісь авіаудари, унаслідок яких постраждало населення, хоча насправді нічого такого не було. І всі підписуються на його сторінку, і він стає якимось рупором. На жаль, у нас немає покарань за такі речі, окрім етичних штук: насваритись і сказати, що тим самим допомагаєш ворогові", — пояснив Андрій Козінчук.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок