В Ірані стратили двох людей за богохульство — ЗМІ

В Ірані стратили двох людей за богохульство — ЗМІ

Чоловік тримає іранський прапор на підтримку протестувальників в Ірані
Чоловік тримає іранський прапор на підтримку протестувальників в Ірані і на честь 40 днів з дня смерті в Ірані Махси Аміні, 26 жовтня 2022 року, Вашингтон, США, фото: Getty Images

В Ірані повісили двох чоловіків, яких було засуджено за богохульство.

Про це повідомляє Associated Press.

За даними організації Iran Human Rights, яка базується у норвезькому місті Осло, Іран залишається одним із провідних виконавців страт у світі. Лише з початку цього року в країні було страчено щонайменше 203 ув’язнених.

Двоє страчених, Юсеф Мехрад і Садроллах Фазелі Заре, померли у в’язниці Арак у центральному Ірані.

Їх заарештували у травні 2020 року за звинуваченням у причетності до Telegram-каналу під назвою "Критика забобонів і релігії", повідомили у Комісії США з міжнародної релігійної свободи. У Комісії додали, що обидва чоловіки перебували в "одиночному" ув’язненні впродовж місяців і не мали змоги зв’язатися зі своїми родинами.

Іранське інформаційне агентство Mizan підтвердило факт страти, описавши двох чоловіків як тих, хто образив ісламського пророка Мухаммеда та пропагував атеїзм. Mizan також звинуватило їх у спаленні Корану, священної книги ісламу, проте доказів цього не було наведено.

Махмуд Амірі-Могаддам, який очолює організацію прав людини в Ірані, засудив страти і назвав їх "викриттям середньовічної природи" іранської теократії.

"Міжнародна спільнота має показати своєю реакцією, що страти за висловлення думки неприпустимі. Відмова від рішучої реакції є зеленим світлом для уряду Ірану та всіх його однодумців у всьому світі", — заявив Махмуд Амірі-Могаддам.

Зазначається, що наразі невідомо, коли в Ірані провели останню страту за богохульство. Інші країни Близького Сходу, наприклад Саудівська Аравія, також дозволяють собі виносити смертні вироки за богохульство.

Серія страт, у тому числі членів етнічних меншин в Ірані, сталася на тлі того, що масові протести, які розпочалися через загибель 22-річної Махси Аміні після її арешту поліцією через неналежне носіння хіджабу.

Що відомо про протести та порушення прав людини в Ірані

Масові протести в Ірані почались після смерті 22-річної дівчини. 16 вересня 2022 року 22-річна Махса Аміні померла в одній із лікарень Тегерана невдовзі після того, як була затримана поліцією через неналежне носіння хіджабу. Поліція Ірану повідомила, що в дівчини стався серцевий напад, проте її родичі заперечили, що вона мала будь-які захворювання серця. За даними ЗМІ, Аміні побили у фургоні для затриманих, у госпіталь її нібито доставили вже з травмами голови.

Після загибелі Аміні у країні почалися протести проти свавілля правоохоронців. За даними неурядової організації з прав людини в Ірані (IHRNGO), іранські сили безпеки вбили під час протестів щонайменше 326 людей.

4 грудня генпрокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що влада переглядає закон про обов'язкове носіння хіджабу для жінок. Протестувальники в Ірані оголосили триденний страйк із 5 грудня, намагаючись зберегти тиск на владу у зв'язку зі смертю Махси Аміні.

8 грудня повідомлялось, що іранські силовики стратили першого демонстранта, затриманого під час масштабних протестів у країні. 12 грудня в Ірані публічно стратили місцевого жителя Маджида Реза Рахнаварда, який також брав участь в антиурядових протестах. Чоловіка звинуватили у вбивстві двох співробітників сил безпеки.

11 січня судова влада Ісламської республіки засудила до страти ще трьох людей за звинуваченнями у вбивстві трьох співробітників сил безпеки під час масштабних протестів в Ірані.

14 січня в Ірані повідомили про страту через повішання 61-річного Алірези Акбарі — громадянина Ірану та Великої Британії, який раніше обіймав посаду заступника міністра в Іранському Міноборони. Британія запровадила санкції проти іранського генпрокурора та відкликала свого посла.

20 лютого Європейський союз розширив санкції проти Ірану через порушення прав людини у країні. Серед включених до чорного списку фізичних осіб чиновники, силовики, працівники судової та пенітенціарної систем. Також під санкції потрапили юридичні особи — структури, пов'язані з фінансуванням поліції та сил безпеки.

13 березня в Ірані судова влада помилувала 22 000 людей, які брали участь в антиурядових протестах.

Вибір редакції

На початок