Прем’єр Словаччини йде у відставку

Прем’єр Словаччини йде у відставку

Прем’єр Словаччини йде у відставку
Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер. Фото: AP

Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер звернувся до президентки країни Зузани Чапутової із проханням про відставку.

Про це у неділю, 7 травня, повідомляє Reuters.

"Я вирішив попросити президента позбавити мене повноважень і залишити президентові простір, щоб спробувати разом із урядом технократів у стабільності та мирі привести Словаччину до демократичних парламентських виборів", — сказав він під час пресконференції.

Як зазначає агентство, Геґер має зустрітися із Зузаною Чапутовою, яка має право призначити нового тимчасово виконувача обов'язків прем'єр-міністра, пізніше у неділю.

Раніше прем’єр Словаччини зіштовхнувся із закликами опозиції поступитися місцем адміністрації технократів, яка очолить Словаччину до дострокових виборів, що відбудуться у вересні. Перед цим відставки кількох міністрів позбавили уряд Геґера, зауважує Reuters.

Керівна коаліція втратила більшість у вересні минулого року, коли лібертаріанська партія SaS пішла з коаліції, пояснюють журналісти. Пізніше SaS звинуватила уряд у тому, що він не робить достатньо, щоб допомогти людям із витратами на енергію, які минулого року досягли рекордного рівня в Європі.

Що відомо про Едуарда Геґера

Парламент Словаччини 15 грудня 2022 року висловив вотум недовіри уряду прем'єр-міністра Геґера. Тоді повідомлялось, що у травні або червні 2023 року відбудуться дострокові парламентські вибори, а Геґер піде у відставку.

Урядова криза в Словаччині розпочалася після того, як з парламентської коаліції вийшла партія SaS на чолі з Ріхардом Суликом. Вихід відбувся на тлі конфлікту Сулика з міністром фінансів Словаччини Ігорем Матовичем.

Прем’єр Словаччини підтримував Україну у протистоянні з Росією. У травні 2022-го він заявляв, що в разі поразки України у війні з Росією наступною жертвою російської агресії стане його держава.

"Якщо Україна програє, Словаччина буде наступною. Вони (українці — ред.) повинні перемогти", — говорив Геґер.

Політик також критикував держави-члени Європейського Союзу за надмірну залежність від російських енергоносіїв і закликав їхніх лідерів "перестати компрометувати" власні принципи у відносинах із Росією.

"Ми, по суті, надто довго торгували своїми цінностями в обмін на дешеві газ і нафту. Компроміси з Путіним призвели до війни в Україні. Агресивної війни, де помирають люди. (Українці — ред.) проливають кров за наші цінності, щоб цього не робили ми", — заявляв Геґер.

Минулого року Едуар Геґер обіцяв передати Києву свої 11 винищувачів МіГ-29. 9 лютого 2023 року Едуар Геґер заявляв, що влада Словаччини зробить все можливе, аби передати Україні літаки.

Вибір редакції

На початок