На Тернопільщині зросли надходження до бюджетів громад

На Тернопільщині зросли надходження до бюджетів громад

На Тернопільщині зросли надходження до бюджетів громад
Суспільне

Бюджети частини громад на Тернопільщині цього року, порівняно з минулим, збільшилися приблизно на 30%. Про це розповів виконувач обов’язків керівника обласного управління податкової служби Руслан Цвігун.

За його словами, основне джерело наповнення – податки із заробітної плати військовослужбовців. З цих виплат 18% надходить до місцевих бюджетів. Також податки платять релоковані підприємства. Серед них – підприємство з виробництва термопанелей у Тернополі. Його організувала сім'я Максима та Ірини Демченків з Києва.

Релоковане підприємство
Релоковане підприємство. Суспільне Тернопіль

"Зараз ми готуємо на відвантаження термопанелі для міста Брашов у Румунії. Маємо термопанелі у Бухарест для котеджного містечка, яке будуть утеплювати", – каже Ірина Демченко.

Термопанелі
Термопанелі. Суспільне Тернопіль

До Тернополя вони переїхали на початку війни, – розповідає жінка.

"На початку війни ми були повністю розгублені, не знали куди подітися, куди перенести виробництво, що робити з людьми. Тому що наше виробництво знаходилося в Зазим’ї, це біля Києва, поруч – ТЕЦ, були окупанти і ми не мали можливості ні працювати, ні відвантажувати замовлення. Був кінець березня – початок квітня, якраз ще росіяни були там і мій чоловік займався релокацією підприємства. Ми все це зробили буквально за два тижні. Перевезли і обладнання, і людей".

Ірина Демченко
Ірина Демченко. Суспільне Тернопіль

Зараз на виробництві працює 10 робітників, які є жителями Тернопільської громади. До бюджету громади підприємство сплачує податки від початку 2023 року. До того це виробництво було зареєстроване на Київщині, – каже Ірина Демченко.

"У Тернопільській податковій нас попросили, щоб ми сплачували податки саме в міський бюджет Тернополя. Ми із задоволенням це зробили, в нас юридична адреса в Тернополі. Сплачуємо податки. Думаю, на кінець року ми сплатимо близько пів мільйона гривень податків в міський бюджет".

Релоковане підприємство
Релоковане підприємство. Суспільне Тернопіль

У Тернопільській громаді план бюджету за квартал перевиконали на понад 123%, – каже голова громади Сергій Надал. Куди вирішили використати ці кошти, – він розповів під час сесії міськради, яка відбулася 28 квітня.

“Збільшена видаткова частина на понад 163 мільйони гривень. Кошти спрямовані на різні статті видатків, які є найбільш суттєвими і необхідні для нашого міста. Основні з них – це на реалізацію програми забезпечення обороноздатності військових формувань – додано 10 мільйонів гривень. На заходи з територіальної оборони додатково спрямовано 11 мільйонів 950 тисяч гривень".

А в Залозецькій громаді бюджет цього року не збільшиться, – каже голова громади Андрій Нога.

"Тенденції приросту податків поки що немає, тому що не зареєстрована жодна з військових частин у нашій громаді. На жаль, немає жодного релокованого підприємства, яке би переїхало на територію Залозеччини".

Зростання за рахунок підприємств з інших областей є, але найбільше місцеві бюджети наповнюють податки із зарплати військовослужбовців, каже виконувач обов’язків керівника обласного управління податкової служби Руслан Цвігун. За його словами, більші бюджети мають громади, у яких зареєстрованій військові частини. Каже, податок на доходи фізичних осіб становить 18%.

"Зараз значні виплати і для тих воїнів, які перебувають на фронті, і для тих, які дислокуються в частинах в тилу. Це значні надходження, яких не було за відповідний період минулого року. У першому кварталі 2023 року до бюджетів місцевих територіальних громад надійшло 1,9 мільярда податків і зборів, які контролюють органи державної податкової служби. Тож, розпис доходів виконаний на 120,5%. Тобто, понадпланові надходження склали 323,5 мільйона гривень".

Руслан Цвігун
Руслан Цвігун. Суспільне Тернопіль

Цього року понад 60% всіх податків залишаються у місцевих бюджетах, – каже виконавчий директор Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Руслан Фронц. За його словами, окрім податків із зарплати та з релокованих підприємств, надходження забезпечує і акцизний збір.

"Минулого року було коливання ціни на пальне і податок, який залишався в громадах, вважалося, що він впливає на ціну і він був відмінений. Але пізніше цей податок повернули в громади. Його тоді не виконали. Приблизно 86% до плану виконали, проте зараз є позитивна динаміка, за перший квартал – 113,2% зростання".

Руслан Фронц
Руслан Фронц. Суспільне Тернопіль

Читайте також

Вибір редакції

На початок