Податки у розмірі 100 мільйонів фунтів: як Британія готується до коронації Чарльза ІІІ

Податки у розмірі 100 мільйонів фунтів: як Британія готується до коронації Чарльза ІІІ

Податки у розмірі 100 мільйонів фунтів: як Британія готується до коронації Чарльза ІІІ
Король Чарльз III та королева-консорт Камілла. Фото: Getty Images

Коронація Чарльза ІІІ, що відбудеться 6 травня у Вестмінстерському абатстві в Лондоні, коштуватиме британським платникам податків 100 мільйонів фунтів. Про це розповідає у інтерв'ю директорка неурядової організації SoftPowerMatters, співробітниця Наглядової Ради Українського Інституту Марина Пезенті та історик-британіст Єгор Брайлян.

У розмові з Іриною Славінською на Радіо Культура вони розповідають про те, як Лондон готується до свята та які питання постануть перед новим королем.

Нагадаємо, що трансляція заходу відбуватиметься у прямому етері на телеканалі Суспільне Культура.

Як британія готується до коронації Чарльза ІІІ — у інтерв'ю Марини Пезенті та Єгора Брайляна

Завдяки фільмам, серіалам, світській хроніці українці традиційно стежать за королівською родиною. Як Британія готується до цієї визначної події?

Марина Пезенті: У місті вже відчувається святковий настрій. І в центрі Лондона, і на його околицях замайоріло багато прапорів, йде підготовка до святкових концертів і стріт-паті, які відбудуться на багатьох вулицях. Це – локальні ініціативи, які доводять, що британці загалом прихильно ставляться до монархії. Хоча статистичні дані демонструють досить неоднозначну картину. Наприклад, Національний центр соціологічних опитувань каже, що 45% респондентів виступають за скасування монархії.

Опитування ВВС для програми "Панорама" показує, що 58% британців є прихильниками монархії. Попри досить різні статистичні дані, інститут монархії підтримують і ЗМІ, і загалом уклад життя британців. Уся тканина британського життя зіткана з асоціацій і натяків на монархію та королівську родину: портрет монарха на грошах і марках, перевдягання школярів під час коронації в одяг принцес і королів, "королівські" назви парків, вулиць і університетів, брендування товарів у магазинах, які обирає королівська родина тощо.

Чи є подразником в британському суспільстві розкішне життя монархів і, зокрема, вартість коронації?

Марина Пезенті: У британській пресі "ліві" видання досить критично ставляться до цього питання, а "права" преса традиційно намагається ці аспекти оминати. Основний аргумент щодо "мінусів" коронації – вона коштуватиме платникам податків 100 мільйонів фунтів. Нагадаю, королівська родина фінансується за рахунок Гранту суверена, що становить 86 мільйонів фунтів. З усіх доходів, які отримує королівська родина від своїх активів, — а це величезні земельні володіння, колекція мистецтв, палаци і багато інших бізнесів, — вона не сплачує податки. Відповідно, постає питання: якщо коронація коштує так дорого платникам податків, чому королівська родина, бодай частково, не може за неї заплатити? Водночас це дуже багатовимірне питання, адже далеко не всі речі можна монетизувати.

Королівська родина – це бренд, колективний образ, який також приносить неабиякі прибутки від туризму, впізнаваності бренду тощо.

Якою є роль ЗМІ у святі коронації, адже Чарльз ІІІ – не перший монарх, якого коронують у прямому ефірі?

Єгор Брайлян: Так, першою була коронація його матері Єлизавети II у червні 1953 року. Згодом телебачення транслювало багато важливих подій із життя династії Віндзорів. Так само, окрім телебачення, важливу роль відігравало і радіо, насамперед, у житті Едуарда VIII, дядька Єлизавети II, який зрікся престолу заради кохання до розлученої американки Волліс Сімпсон. Саме радіозвернення британського монарха до нації було важливим елементом публічної культури, починаючи з Георга VI, батька Єлизавети II, про що згодом було знято відомий фільм "Король говорить". Але саме телебачення змінило уявлення про британську монархію. І по-справжньому привідкрила життя Віндзорів трансляція офіційного присвоєння Чарльзу титулу принца Вельського як основного спадкоємця британського престолу в 1969 році.

Марина Пезенті: Наприкінці 1960-х років королівська родина ухвалила свідоме рішення стати більш відкритою і допустити до своєї родини представників ЗМІ. І тут виникла дилема у стосунках королівської родини із таблоїдами, жовтою пресою, яка зробила з них селебриті (англ. celebrity — "відома особистість"). З одного боку, це пабліситі, постійна присутність у британських ЗМІ, "вкладання" у свідомість громадян тези про важливості монархії. Але з'явилася і зворотня сторона цього процесу – це стеження буквально за кожним кроком родини. Наприклад, фотосесія дитини Кейт Міддлтон і принца Вільяма в деталях подавалася в таблоїдах, а життя Меган Маркл і принца Гаррі стало матеріалом, яким постійно живиться жовта преса.

"Королівська родина – це бренд, колективний образ, який також приносить неабиякі прибутки від туризму, впізнаваності бренду тощо"
Марина Пезенті

Ми згадували Едуарда VIII, який зрікся престолу заради розлученої американки Волліс Сімпсон. На початку ХХ століття такі речі важко було уявити в родині монархів. Нині ж ми бачимо багато розлучень у королівській родині, та й сам Чарльз ІІІ не лише розлучений, а й одружений із розлученою жінкою. Що змінилося за сто років?

Єгор Брайлян: Насамперед змінилося законодавство. Нині не потрібно узгоджувати, з ким той чи інший член родини братиме шлюб. Цієї норми позбулися відносно недавно — 2013 року був скасований Акт про весілля, затверджений ще 1772 року. Усі ці зміни відбулися ще до появи Меган Маркл у родині Віндзорів. Вона теж розлучена, теж американка, тобто історія з Едуардом VIII повторюється. Однак і законодавчі, і моральні норми відтоді змінилися.

Чи відбувається у Британії переосмислення історичного шлейфу, колоніального спадку королівської родини в часи, коли світ по-новому дивиться на колоніальну історію та деколоніальні процеси?

Марина Пезенті: Монарша родина є символом дуже давньої історії і символом імперської історії. Усі ці символи будуть "відпрацьовані" на повну під час коронації з використанням відповідних артефактів при складанні присяги, помазання тощо.

Нагадаю принагідно, що Чарльз ІІІ є головою англіканської церкви, офіційної церкви Великої Британії – це найвища духовна посада в державі. І ці речі досі дуже важливі для багатьох британців – відчуття і приналежність до великої історії. Водночас це приналежність і до імперської історії. Постає питання – чи відокремлює себе королівська родина від якихось "темних" сторінок цієї історії? Згадаймо розслідування газети "The Guardian", в якому йдеться про те, що королівська родина в минулому отримувала чималі прибутки від акцій на підприємствах, де використовувалася рабська праця. Також монарша родина є власником величезної колекції предметів мистецтв і дорогоцінних предметів, які були брутально вкрадені в процесі колоніального завоювання.

На відміну від державних музеїв, яким ставлять непрості запитання щодо повернення експонатів, визнання фактів пограбування чи вибачень за ці процеси, до королівської родини таких претензій поки що не висувається. Більше того, ми навіть не знаємо, які з цих предметів є у їхній власності? Тобто, з одного боку, це і символ історії, з іншого – символ імперського домінування.

Перед Чарльзом постане ще одне важливе питання – зменшення витрат на королівську родину, зокрема зменшення людей, які входять до цієї родини. На відміну від багатьох європейських монархів, у британській монаршій родині – величезна кількість далеких родичів, які теж фінансуються із цього Гранту. Журналістам і досі не вдається отримати відповіді на запитання, що, наприклад, входить до їхніх обов'язків?

Окреме питання – "незручні" родичі, зокрема рідний брат короля Чарльза – принц Ендрю, який перебуває під судовим слідством і який кілька років уникає цього процесу. Це один із багатьох викликів, який стоїть нині перед новим королем задля збереження репутації королівської родини.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок