Понад 700 тисяч протестувальників вийшли на вулиці Франції у День праці. Що відбувається в країні

Понад 700 тисяч протестувальників вийшли на вулиці Франції у День праці. Що відбувається в країні

Понад 700 тисяч протестувальників вийшли на вулиці Франції у День праці. Що відбувається в країні
Протести проти підвищення пенсійного віку пройшли по всій Франції у Міжнародний день праці, Париж, 1 травня 2023 року, фото: AP

Сьогодні 1 травня, у Міжнародний день праці, по всій території Франції відбулися масштабні демонстрації: люди продовжили протестувати проти непопулярної пенсійної реформи уряду президента Макрона, що передбачає підвищення пенсійного віку до 64 років.

Видання Le Monde із посиланням на Міністерство внутрішніх справ Франції пише, що участь у першотравневих демонстраціях взяли близько 782 тисяч людей, що приблизно у 7-10 разів більше ніж минулого року. Водночас французька Генеральна конфедерація праці (CGT) нарахувала 1 травня близько 2,3 мільйона протестувальників.

Найбільші демонстрації пройшли у Парижі, Нанті, Марселі, Бордо та Тулузі. Протестували також у Греноблі, Ліоні, Бресті, Страсбурзі та інших містах.

Франція
Франція. Протести проти підвищення пенсійного віку пройшли по всій Франції з нагоди 1 травня, Париж, 1 травня 2023 року, фото: AP

Станом на 18:00 у Парижі заарештовано 68 людей. Зазначається, що поліція застосовувала сльозогінний газ та водомети. Водночас у МВС повідомили, що серйозно постраждав один з поліцейських, у якого з натовпу кинули коктейль Молотова.

Також у французькій столиці здійнялася пожежа на площі Place de la Nation. Користувачі соціальних мереж пишуть про "дивну атмосферу", коли торговці продовжують продавати сендвічі серед сутичок між поліцією та демонстрантами.

Як повідомляє Le Monde, у Нанті один із демонстрантів отримав серйозне поранення в руку. Постраждалого доправили до лікарні, обставини з'ясовуються. Станом на 15:00 повідомлялось про 14 затриманих у місті.

Сутички між протестувальниками та поліцією сталися також у Ліоні. Демонстранти зокрема розбили вікно будівлі медичної страхової компанії та підпалили меблі на вулиці.

В інших містах демонстрації пройшли порівняно мирно.

Видання Le Figaro на сайті зробило опитування: чи вдасться уряду "перегорнути сторінку" пенсійної реформи. Думки станом на 22:00 розділилися майже порівну: 49,65% відповіли "так", 50,35% — "ні".

Що відомо про пенсійну реформу у Франції та подальші протести

У 2020 році президент Емманюель Макрон мав намір провести у Франції радикальну пенсійну реформу, яка б заохотила французів працювати щонайменше до 64 років. Підготовка реформи супроводжувалася демонстраціями і страйками. Пандемія COVID-19, що почалася згодом, змусила президента відмовитися від планів радикальної перебудови пенсійної системи.

10 січня 2023-го прем'єр-міністр Франції Елізабет Борн презентувала проєкт пенсійної реформи, який передбачає підвищення пенсійного віку з 62 до 64 років та збільшення трудового стажу — до 43 років. Влада Франції наполягає, що без цих змін пенсійна система не працюватиме через старіння населення. Це викликало нові протести.

Під час протестів 28 березня поліція заарештувала у Парижі щонайменше 55 протестувальників. На вулиці у різних містах країни вийшло не менше 740 тисяч людей.

Конституційна рада Франції 14 квітня підтвердила конституційність пенсійної реформи, яка передбачає підвищення пенсійного віку до 64 років, а також відхилила перший запит опозиції на організацію народного референдуму щодо пенсійної реформи. Друга заявка, що була подана пізніше, розглядатиметься 3 травня. 15 квітня Макрон підписав закон про пенсійну реформу. Протести у країні продовжились.

Читайте також

На тлі протестів французькій поліції дозволили використовувати безпілотники для моніторингу натовпу

Вибір редакції

На початок