Як країни ЄС переживуть пандемію. Єврокомісія дала прогноз

Як країни ЄС переживуть пандемію. Єврокомісія дала прогноз

Як країни ЄС переживуть пандемію. Єврокомісія дала прогноз
Фото: Pixabay

Європейська комісія опублікувала прогноз на літо 2020 року щодо того, як економіки країн Європейського Союзу переживуть пандемію коронавірусу. За даними аналітиків, найбільше скоротиться ВВП Іспанії, Франції, Чехії.

Згідно з прогнозом, економіка Польщі виявилася відносно стійкою у першому кварталі 2020 року, переважно через низький рівень уражених секторів та різноманітну економічну структуру. ВВП впав на 0,4% за чверть кварталу, що зумовлене значним падінням приватного споживання, тоді як інвестиції зменшилися помірно. Водночас польський будівельний сектор залишився на стабільному рівні, а в промисловому виробництві зафіксували лише легке скорочення. Очікується, що ВВП Польщі знизиться у другому кварталі, але поступово відновиться до 2021 року.

У Єврокомісії кажуть, що ВВП Німеччини скоротився на 2,2% за перший квартал, що свідчить про "технічний спад економіки". У країні була паралізована сфера послуг, виробництва, також впав і попит на ключових ринках. Експорт впав на 3%, інвестиції знизилися, а рівень безробіття наблизився до історичного мінімуму — 3,5%. Зважаючи на ці чинники, європейські аналітики прогнозують падіння економіки й у другому кварталі, попри те, що Німеччина однією із перших країн ЄС почала послаблювати карантинні обмеження. Водночас очікується, що інфляція у країні складе 0,4% цьогоріч і 1,5% у 2021 році.

Читайте також: "6 найзатребуваніших професій після пандемії"

Тим часом ВВП Греції, яка ввела карантин наприкінці березня, знизився на 1,6% за перший квартал. Особливо постраждав експорт країни, тоді як витрати уряду і приватне споживання не надто зачепила пандемія. Економічна активність зменшилася у сфері послуг, промисловості, сільськогосподарському секторі, будівництві. Водночас у другому кварталі очікується значне зниження внутрішнього попиту і продовження падіння експорту, який, утім, до кінця року почне відновлюватися. Очікується, що ВВП Греції знизиться на 9% у 2020 році та збільшиться на 6% у 2021. Зазначається, що "відновлення експорту Греції великою мірою залежить від України, яка є її основним торговим партнером". У Єврокомісії нагадали, що Греція є туристичною країною, тож літо 2020 року особливо вдарить саме по цій галузі.

Аналітики комісії кажуть, що в Іспанії за перше півріччя постраждала сфера послуг, однак економічні показники почали покращуватись у травні разом із послабленням обмежувальних заходів. Очікується, що найшвидше в країні буде відновлюватися виробничий сектор, але слабкий попит може перешкодити поверненню рівня промисловості до старих показників до кінця року. Перша половина року в Іспанії загалом видалася складнішою, ніж очікувалося, і, як наслідок, прогнозується, що ВВП за 2020 впаде майже на 11%. Крім того, в Іспанії зростатиме рівень безробіття, а інвестиції будуть відновлюватися повільно.

Читайте також: "Експерт розповів, коли почне зростати українська економіка"

У прогнозі йдеться, що ВВП Франції у 2020 році впаде на 10%, 8% з яких через весняні карантинні обмеження. Падіння експорту у країні перевищило падіння імпорту, скоротилося також приватне споживання. Очікується, що економіка Франції почне поступове відновлення з третього кварталу, але через триваліший карантин продовольчі, транспорті, туристичні та житлові послуги сектори зазнають подальших втрат. Прогнозується, що споживання буде набирати обертів з другої половини року, а у 2021 році ВВП зросте на 7%. Інфляція знизиться на 0,3% через падіння цін на нафту та слабкий попит на товари.

Також у Єврокомісії вважають, що ВВП Чехії залишиться нижче докризового рівня, але, завдяки своєчасним карантинним заходам (на початку березня), він скоротився лише на 3,3% у першому кварталі. Водночас, коли у другому кварталі країна ввела 7-тижневий жорсткий карантин, цей показник впав на понад 10%. Прогнозується, що економіка почне поступово відновлюватися з третього кварталу, але транспорт, туризм і сфера послуг страждатимуть і у цей період. У 2021 році ВВП зросте на 4%, частково повернувшись до попереднього рівня. Поки що приватне споживання залишиться основним джерелом доходу країни.

Що відомо

  • Президентка Центрального банку ЄС Крістіан Лагард вважає, що найгірший етап кризи, спричиненої пандемією коронавірусу, лишився позаду, але повернення до попередніх економічних умов є малоймовірним.
  • Міжнародний валютний фонд погіршив свій прогноз глобального економічного зростання на поточний та наступний роки через пандемію коронавірусу.
  • МВФ прогнозує падіння реального ВВП України у 2020 році на 7,7%.
  • Президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард заявила, що Європа може зіткнутися з серйозним економічним шоком, подібним до глобальної фінансової кризи 2008 року, якщо лідери країн не вдаватимуться до термінових заходів через спалах коронавірусу.
  • Директорка Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва вважає, що світова економіка "одужає" після пандемії у 2021 році.
На початок