Повернення виплат у 30 тисяч гривень для військових може призвести до дефіциту бюджету — представник МВФ

Повернення виплат у 30 тисяч гривень для військових може призвести до дефіциту бюджету — представник МВФ

Український військовий під Бахмутом, 8 березня 2023 рік
. Український військовий під Бахмутом, 8 березня 2023 рік. Фото: Sergey Shestak/AFP/Getty Images

Ухвалений парламентом законопроект №8312 про повернення виплат військовим у 30 тисяч гривень не визначає джерел фінансування цих додаткових витрат, які становлять понад $4 мільярди, а отже, може призвести до зростання дефіциту бюджету у 2023 році.

Про це в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" заявив постійний представник Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україні Ваграм Степанян.

"Пошук ресурсів такого масштабу, ймовірно, передбачатиме різкі короткострокові податкові заходи або істотні запозичення на внутрішньому фінансовому ринку, однак такі заходи практично неможливі без дуже негативного впливу на економіку та фінансовий ринок", — сказав Степанян.

Він додав, що позики для фінансування таких видатків можуть поставити під ще більшу загрозу спроможність держави своєчасно виконувати боргові зобов'язання.

Представник фонду визнав, що потреби у фінансуванні бюджету під час війни й "великі, і нестабільні". Водночас зазначив він, у межах виконання програми EFF Україна прагне забезпечити фіскальну стійкість і передбачуваність бюджетної політики, зміненої під час COVID-19 і внаслідок війни.

"У цьому контексті влада взяла на себе зобов'язання відновити та посилити дію Статті 52 Бюджетного кодексу, яка визначає та регулює нормативно-правову базу та обставини, за яких до бюджету можуть вноситися зміни у частині й доходів, і частині видатків", — нагадав Ваграм Степанян.

Відновлення 52-ї статті Бюджетного кодексу є одним із 19 структурних маяків програми розширеного фінансування з МВФ. Узгоджений у рамках програми термін його виконання — до кінця травня.

Що відомо про додаткові 30 тисяч грн для військових

8 березня 2022 року уряд ухвалив постанову, яка передбачає додаткову винагороду військовим. Згідно з нею, додаткові 30 тисяч гривень на місяць отримують військові Збройних сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби.

З 1 лютого 2023 року порядок виплат премій військовим було змінено. За новим порядком, виплати залежать від районів перебування воїнів, складності та специфіки виконання ними бойових чи спеціальних завдань. Анонсовані зміни торкнулися військовослужбовців та співробітників системи МВС, які перебувають поза зоною бойових дій у різних регіонах України, строковиків і курсантів ВВНЗ, офіцерів управлінь і штабів, а також деяких інших категорій

Зокрема, бойові виплати у 100 тисяч гривень виплачуватимуть усім, хто виконує завдання на передовій, сім'ям полонених та зниклих безвісти, а 30 тисяч отримуватимуть ті, хто працює на фронті, але не бере участі в боях.

10 квітня Верховна рада ухвалила законопроєкт №8312 з відповідною поправкою, яка повернула військовим доплату у розмірі 30 тисяч гривень.

За поправку депутатського об’єднання Дмитра Разумкова "Розумна політика" про "повернення виплат у 30 000 військовим, службі цивільного захисту, поліцейським шляхом обмеження зарплат топпосадовцям", проголосували 254 нардепи.

Як повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, поправка повертає надбавку захисникам шляхом економії на скороченні зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (до 10 мінімальних зарплат). Він зазначив, що обмеження на зарплати до 10 мінімальних – це дуже мала економія.

Виплати військовим у 30 тисяч повернуть, якщо знайдуть гроші — Гетманцев

Тим часом голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає, що виплати військовим повернуть, якщо знайдуть, де взяти гроші.

"Я хочу побачити від нього (Разумкова як автора поправки – ред.) розрахунки. І хочу побачити від міністра фінансів також розрахунки щодо виконання цієї поправки. І, якщо відповідні джерела є, якщо вони знайдуться, безперечно, обов’язково ми підтримаємо", — сказав голова Комітету.

Ми не можемо ці кошти згенерувати з повітря — інвестиційний банкір

Інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" також сказав, що гроші на повернення надбавок військовим "немає де взяти".

"Дива я не запропоную. Ці гроші взяти немає де. Якщо говорити про урізання зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств це, по-перше, дуже шкідливо. Це, звісно, подобається людям, тому ми можемо говорити про популізм. Людям, на жаль, не подобаються ті, хто заробляє багато грошей. І тому урізати їм зарплату ми завжди раді. Але навіть якщо урізати всім, кому хочуть, це покриє лише 2% від необхідної суми", — каже Сергій Фурса.

За його словами, у випадку, якщо закон цей запрацює, єдиним джерелом фінансування може стати "друкарський верстат Нацбанку України".

"Ми не можемо ці кошти згенерувати з повітря. Давайте спочатку поборемо корупцію, у нас з'являться кошти, а тоді ми їх будемо розподіляти. На жаль, поки що єдине джерело — це друкарський верстат НБУ", — сказав Фурса.

Йдеться про велику масу людей — виконавчий директор “Центру економічної стратегії”

Виконавчий директор “Центру економічної стратегії” Гліб Вишлінський пояснив Суспільному, що у випадку з доплатами у 30 тисяч йдеться про велику масу людей.

“Фактично всі ті, про яких наші посадовці говорили, що людей у формі у нас зараз приблизно мільйон. Якщо ми множимо мільйон на 30 тисяч, то ми відповідно отримуємо ці  тридцять мільярдів. Це 30 мільярдів, які потрібно заплатити починаючи з місяця набуття чинності законом. Додаткові витрати це не тридцять мільярдів, бо у нас зараз вже є й ті, хто вже отримує ці виплати”, — пояснив Вишлінський.

За його словами, у перші дні вторгнення приймалось багато рішень. Грошей і тоді на ці виплати не було.

“Ми вже бачили до чого це призвело в травні-червні минулого року. Тоді Україна отримала перші кредитні програми від наших партнерів і позакривала перші бюджетні дірки, а потім, коли мобілізація запрацювала на повну потужність. У нас обсяг, за даними Міноборони, обсяг витрат лише на грошове забезпечення за офіційними даними досяг рівня 70 мільярдів гривень на місяць. Тоді Україна опинилась в ситуації, коли довелося друкувати багато грошей”, — сказав Вишлінський.

За його словами, рішення від 28 лютого 2022 року почали переглядати ще раніше. У липні минулого року вирішили не чіпати Міністерство оборони, але у Міністерстві внутрішніх справ скасували доплати  поліцейським та по інших службах, які підпорядковуються Міністерству внутрішніх справ.

“Те, що зараз хоче Разумков та компанія, — відновити ті виплати для всіх. Те, що пропонує Разумков, це чистий популізм”, — сказав  Вишлінський.

За його словами, у стосунках з міжнародними партнерами є дуже хиткий баланс. З їхнього боку немає готовності покривати скільки завгодно витрат. Тобто вони нам допомагатимуть, але в межах якоїсь обґрунтованої суми.

“Ніхто не планував в бюджеті Євросоюзу на сім років війну в Україні, там цих грошей просто немає. США легше, бо це велика багата країна. Вони виписали нам 9,9 мільярдів доларів на цей рік. Європейський Союз вже так зробити не може, однак вони вийшли на 18 мільярдів, але не факт, що ми їх отримаємо цьогоріч. Нам важко пояснити платнику податків в Оклахомі, чому вони за 30 тисяч надбавок мають платити”, — додав виконавчий директор “Центру економічної стратегії”.

Читайте також

Додаткові 30 тисяч грн для військових: Генштаб ЗСУ оприлюднив заяву

Зеленський підписав закон про призначення пенсій людям на тимчасово окупованих територіях

У ВР пропонують розширити перелік підстав для звільнення з військової служби

Зміни у роботі військово-лікарських комісій ідуть за планом — Маляр

На початок