Повернення доплат військовим: чи є на це кошти

Повернення доплат військовим: чи є на це кошти

Ніна Южаніна
. Ніна Южаніна. Фото: УНІАН

В Україні є джерела коштів, щоб повернути військовослужбовцям доплати, ініціатором яких був Кабінет міністрів, заявила депутатка фракції партії "Європейська солідарність", членкиня парламентського комітету податкової та митної політики Ніна Южаніна в інтерв'ю Українському Радіо. Водночас голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев раніше наголошував, що поправка до законопроекту №8312, яка передбачає повернення надбавок військовим у розмірі 30 тисяч гривень не гарантує проведення цих виплат.

Южаніна наголосила, що ще в лютому 2022 року, на початку широкомасштабної війни, Уряд ухвалив своєю постановою виплати додаткової винагороди. Депутатка зауважила, що протягом 2022 року військовим виплачували ці додаткові винагороди — 30 тис. і 100 тис. грн. У бюджеті на 2023 рік також повністю закладено ці винагороди, стверджує Южаніна.

Читайте також: Виплати військовим у 30 тисяч повернуть, якщо знайдуть гроші — Гетманцев

"І вже коли почали працювати за новим бюджетним розписом, у січні уряд приймає до своєї постанови зміни, якими скасовує доплату 30 тисяч для військових. Скасовувати виплату є порушенням Конституції, адже це зменшення винагороди військовим. Це точно не має стосуватися військових", — сказала Южаніна.

За її підрахунками, у сумі можна назбирати 90 млрд 718 млн грн на виплати військовим. Серед можливих джерел коштів, за її словами, можуть бути кошти, зокрема, з Дорожнього фонду. Вона також зазначила, що на 18 млрд грн не буде погашено боргові зобов’язання за запозиченнями, тому це теж кошти, які вивільняються. Нардепка також заявила про те що не варто з держбюджету фінансувати приватні телеканали, які мовлять в рамках національного телемарафону.

Читайте також: Кабмін змінив умови для виплати 30 тис. грн українським військовим

Ще 37 млрд грн, за її словами, можна отримати від грального бізнесу, якщо його "привести у легальну площину і взяти податки". 11 млрд грн., стверджує Южаніна, мождна отримати, якщо обмежити доступ до зернового коридору "лівих компаній". Тютюновий ринок може дати ще 2,5 млрд, сказала Южаніна.

Читайте також: Виплати військовим у 30 тисяч повернуть, якщо знайдуть гроші — Гетманцев

"Ми разом із владою маємо сісти в бюджетному комітеті, подивитись усі статті. Я просто показала зразок, з чим має працювати влада, де є джерела. Не треба збільшувати дефіцит бюджету, треба зробити перерозподіл і крокувати вперед. Тільки разом, у єдності. Тоді ми знайдемо кошти для повернення 30 тисяч. Ми маємо вирішити це питання. Джерела є, гроші треба знайти", — сказала депутатка.

Виплати військовим у 30 тисяч повернуть, якщо знайдуть гроші — Гетманцев

Тим часом голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає, що виплати військовим повернуть, якщо знайдуть, де взяти гроші.

"Я хочу побачити від нього (Разумкова як автора поправки – ред.) розрахунки. І хочу побачити від міністра фінансів також розрахунки щодо виконання цієї поправки. І, якщо відповідні джерела є, якщо вони знайдуться, безперечно, обов’язково ми підтримаємо", — сказав голова Комітету.

Ми не можемо ці кошти згенерувати з повітря — інвестиційний банкір

Інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" також сказав, що гроші на повернення надбавок військовим "немає де взяти".

"Дива я не запропоную. Ці гроші взяти немає де. Якщо говорити про урізання зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств це, по-перше, дуже шкідливо. Це, звісно, подобається людям, тому ми можемо говорити про популізм. Людям, на жаль, не подобаються ті, хто заробляє багато грошей. І тому урізати їм зарплату ми завжди раді. Але навіть якщо урізати всім, кому хочуть, це покриє лише 2% від необхідної суми", — каже Сергій Фурса.

За його словами, у випадку, якщо закон цей запрацює, єдиним джерелом фінансування може стати "друкарський верстат Нацбанку України".

"Ми не можемо ці кошти згенерувати з повітря. Давайте спочатку поборемо корупцію, у нас з'являться кошти, а тоді ми їх будемо розподіляти. На жаль, поки що єдине джерело — це друкарський верстат НБУ", — сказав Фурса.

Йдеться про велику масу людей — виконавчий директор “Центру економічної стратегії”

Виконавчий директор “Центру економічної стратегії” Гліб Вишлінський пояснив Суспільному, що у випадку з доплатами у 30 тисяч йдеться про велику масу людей.

“Фактично всі ті, про яких наші посадовці говорили, що людей у формі у нас зараз приблизно мільйон. Якщо ми множимо мільйон на 30 тисяч, то ми відповідно отримуємо ці  тридцять мільярдів. Це 30 мільярдів, які потрібно заплатити починаючи з місяця набуття чинності законом. Додаткові витрати це не тридцять мільярдів, бо у нас зараз вже є й ті, хто вже отримує ці виплат”, — пояснив Вишлінський.

За його словами, у перші дні вторгенння приймалось багато рішень. Грошей і тоді на ці виплати не було.

“Ми вже бачили до чого це призвело в травні-червні минулого року. Тоді Україна отримала перші кредитні програми від наших партнерів і позакривала перші бюджетні дірки, а потім, коли мобілізація запрацювала на повну потужність. У нас обсяг, за даними Міноборони, обсяг витрат лише на грошове забезпечення за офіційними даними досяг рівня 70 мільярдів гривень на місяць. Тоді Україна опинилась в ситуації, коли довелося друкувати багато грошей”, — сказав Вишлінський.

За його словами, рішення від 28 лютого 2022 року почали переглядати ще раніше. У липні минулого року вирішили не чіпати Міністерство оборони, але у Міністерстві внутрішніх справ скасували доплати  поліцейським та по інших службах, які підпорядковуються Міністерству внутрішніх справ.

“Те, що зараз хоче Разумков та компанія, — відновити ті виплати для всіх. Те, що пропонує Разумков, це чистий популізм”, — сказав  Вишлінський.

За його словами, у стосунках з міжнародними партнерами є дуже хиткий баланс. З їхнього боку немає готовності покривати скільки завгодно витрат. Тобто вони нам допомагатимуть, але в межах якоїсь обгрунтованої суми.

“Ніхто не планував в бюджеті Євросоюзу на сім років війну в Україні, там цих грошей просто немає. США легше, бо це велика багата країна. Вони виписали нам 9,9 мільярдів доларів на цей рік. Європейський Союз вже так зробити не може, однак вони вийшли на 18 мільярдів, але не факт, що ми їх отримаємо цьогоріч. Нам важко пояснити платнику податків в Оклахомі, чому вони за 30 тисяч надбавок мають платити”, — додав виконавчий директор “Центру економічної стратегії”.

Що відомо про додаткові 30 тисяч грн для військових

8 березня 2022 року уряд ухвалив постанову, яка передбачає додаткову винагороду військовим. Згідно з нею, додаткові 30 тисяч гривень на місяць отримують військові Збройних сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби.

З 1 лютого 2023 року порядок виплат премій військовим було змінено. За новим порядком, виплати залежать від районів перебування воїнів, складності та специфіки виконання ними бойових чи спеціальних завдань. Анонсовані зміни торкнулися військовослужбовців та співробітників системи МВС, які перебувають поза зоною бойових дій у різних регіонах України, строковиків і курсантів ВВНЗ, офіцерів управлінь і штабів, а також деяких інших категорій

Зокрема, бойові виплати у 100 тисяч гривень виплачуватимуть усім, хто виконує завдання на передовій, сім'ям полонених та зниклих безвісти, а 30 тисяч отримуватимуть ті, хто працює на фронті, але не бере участі в боях.

10 квітня Верховна рада ухвалила законопроєкт №8312 з відповідною поправкою, яка повернула військовим доплату у розмірі 30 тисяч гривень.

За поправку депутатського об’єднання Дмитра Разумкова "Розумна політика" про "повернення виплат у 30 000 військовим, службі цивільного захисту, поліцейським шляхом обмеження зарплат топпосадовцям", проголосували 254 нардепи.

Як повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, поправка повертає надбавку захисникам шляхом економії на скороченні зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (до 10 мінімальних зарплат). Він зазначив, що обмеження на зарплати до 10 мінімальних – це дуже мала економія.

Читайте також

Зеленський підписав закон про призначення пенсій людям на тимчасово окупованих територіях

У ВР пропонують розширити перелік підстав для звільнення з військової служби

Зміни у роботі військово-лікарських комісій ідуть за планом — Маляр

На початок